Vinaři sdružení VOC Pálava v Brně: v hlavní roli Ryzlink vlašský

Vinaři sdružení VOC Pálava v Brně

Už dávno se ví, že pálavský terroir propůjčuje odrůdě Ryzlink vlašský skvělé vlastnosti. Právě tato vína představili vinaři sdružení VOC Pálava v Brně. Nechyběly ale ani další odrůdy, kterým se na prosluněných svazích Pavlovských vrchů daří.

VOC Pálava

Občanské sdružení VOC Pálava bylo zaregistrováno Ministerstvem vnitra dne 26. 5. 2010. Přiznávat označení vína originální certifikace povolilo Ministerstvo zemědělství 13. 7. 2012. Od té doby smí na svých vinětách nést logo slunce vycházejícího nad Pálavou pouze 22 vín. I to naznačuje jak přísná kvalitativní pravidla pro VOC Pálava platí.

Vína musí být vyráběna pouze z hroznů odrůdy Ryzlink vlašský vypěstovaných na registrovaných vinicích. Ty se nacházejí mezi obcemi Perná, Horní Věstonice, Dolní Věstonice, Pavlov, Klentnice, Mikulov a Bavory. Aktuální plocha vinic registrovaných pro výrobu vína VOC Pálava je 14 hektarů.

Vína lze vyrábět pouze z hroznů révy vinné odpovídající charakteru jakostního vína s přívlastkem pozdní sběr či výběr z hroznů. Mošt pro výrobu vína musí mít 21 až 27 stupňů cukernatosti podle normalizovaného moštoměru. Více o VOC Pálava v tomto článku.

Vinaři sdružení VOC Pálava v Brně
Vinaři sdružení VOC Pálava představili svá vína v Brně

Vinaři VOC Pálava v Brně

Aktuálně je sdruženo ve spolku šest vinařů. Otevřenou zahradu navštívil výběr těchto pěti vinařství:

  • Vinařství Červinka
  • Vinselekt Michlovský
  • Vinařství Pavlov
  • Reisten
  • Vinařství Volařík

 

Vinařství Červinka

Vinice Vinařství Červinka se nacházejí v jedinečné lokalitě Horních Věstonic, vskutku na dotek od Pavlovských vrchů (Pálavy), z jejichž úpatí shlížíte na Mušovská jezera. Degustace vína se zde stává opravdovým zážitkem, který pohladí nejen chuťové buňky, ale lahodí i oku. Hrozny vinné révy u nás rostou na vápenitých svazích pálavských vrchů, které našim vínům dávají nezaměnitelnou chuť. Obhospodařujeme přes 100 hektarů vinic, což nás řadí na místo největšího pěstitele vinné révy v Horních Věstonicích a mezi největší pěstitele na Pálavě obecně.

Při výrobě spojujeme generační zkušenosti s moderní technologií, a právě proto můžeme vyrábět vína té nejvyšší kvality. Důkazem jsou nám ocenění z mezinárodních výstav a odměnou zájem a spokojenost zákazníků, díky kterým každým rokem zvyšujeme produkci. Klademe velký důraz na kvalitu a zdraví vypěstovaných hroznů – jenom tak můžeme vyrobit ta nejkvalitnější vína. K pěstování vinné révy a jejímu ošetřování využíváme mechanizaci, pouze v těžko dostupných polohách pod Pálavou musíme spoléhat na lidskou ruku. Kromě tradičních odrůd pěstujeme také hybridní odrůdy, které díky jejich odolnosti téměř vůbec chemicky neošetřujeme. Od roku 2013 jsme členem sdružení VOC Pálava. Rodinnou tradici můžete vychutnat díky spojení našeho vinařství s ubytováním v rodinném penzionu, kde našim hostům připravíme také degustace, stejně tak je k dispozici náš nový prostorný vinný sklípek.

vína k degustaci
Vinařství Červinka
Vinařství Červinka

Vinselekt Michlovský

Vinařství Vinselekt Michlovský, a.s. bylo založeno Milošem Michlovským v roce 1993. Založení předcházela více než třicetiletá cesta Miloše Michlovského profesionálním vinařským světem. V roce 2004 bylo vinařství přetransformováno v akciovou společnost s jediným akcionářem. Zvýšila se produkční a skladovací kapacita, která nyní činí zhruba 2,5 milionu litrů vína. Vinselekt Michlovský a.s. pěstuje révu vinnou na 125 ha vinic v nejteplejších oblastech jižní Moravy ve Velkopavlovické a Mikulovské podoblasti, hlavně v okolí Pálavy. Hospodaření v integrované produkci doplňuje systém bioprodukce v Břeclavi, Perné a v Klentnici. Díky snoubení nových technologií s tradicí produkuje vinařství pod vedením sklepmistra Pavla Holuba originální odrůdová vína, která vynikají svěžestí, ovocnými i květinovými tóny, a rovněž vína plná, extraktivní a kořenitá. V roce 2010 byla společnost Vinselekt Michlovský a.s. zvolena nejlepším vinařstvím roku 2009.

vína k degustaci
Vinařství Michlovský
Vinařství Vinselekt Michlovský

Vinařství Pavlov

Vinařství Pavlov leží přímo v srdci malebné vinařské obce Pavlov s výjimečnou architekturou barokních vinařských domů, která získala již ve středověku punc významného vinařského centra. Dnešní vinařství bylo zbudováno propojením tří sklepních hospodářství a ze zachovaných zdrojů si nese v názvu letopočet 1897. Jedinečné vápencové podloží svahů Pálavy, chráněných před studenými větry, s přispěním nadmořské výšky dává zdejším vínům odrůdově typická aromata a svěží charakter. Vinařství se zaměřuje pouze na bílé odrůdy Chardonnay, Sauvignon, Tramín červený, Pálava, Ryzlink vlašský, Müller Thurgau, Rulandské šedé a Rulandské bílé.

Při vzniku samotných vín hledáme spojení tradičních odrůd a daru unikátnosti místních podmínek za využití moderních technologií. Vždyť stejně jako u člověka, tak i u vína ovlivňuje jeho charakter a kvalitu prostředí, ve kterém vzniká a vyvíjí se. Vínu také musíme věnovat lásku a péči, vlídně k němu promlouvat, hýčkat ho, jedině tak nám veškeré naše úsilí vrátí nádhernou atmosférou a nezapomenutelnými zážitky prožitými při vzájemném setkání. Velký důraz klademe na výběr viničních tratí, a proto v naší nabídce najdete vína z prestižních tratí jako Sahara, Stará hora, Slunný vrch či Pod Pálavou v obci Pavlov. Z katastru obce Dolní Věstonice zpracováváme hrozny z viničních tratí U kapličky, Pod Pálavou a U třech pannen. V roce 2003 se poprvé vinařství zařadilo k vinařstvím s nabídkou speciálních přívlastkových vín v nejvyšší jakostní kategorii, a to vín slámových. Naše vína jsou chloubou prestižních restaurací.

vína k degustaci
Vinařství Pavlov
Vinařství Pavlov

Reisten

Vinařství Reisten vzniklo v roce 1999 a jeho dnešní podoba navazuje na představy zakladatelů o hospodaření ve vinicích a kvalitě vína. V roce 2001 vinařství začalo vysazovat vlastní vinice v tratích U Božích muk, Pod Pálavou (Pavlov), Valtická (Mikulov) a Nad Nesytem (Sedlec), dnes hospodaří pod vedením Ing. Jaroslava Stříteckého, vinohradníka a ředitele v jedné osobě, na 31 ha. Poslední výsadby proběhly v roce 2010 na Slunném vrchu, kdy do odrůdového portfolia přibyla Pálava, a v roce 2014, kdy byly dosazeny dva hektary Ryzlinku vlašského. Jinak je odrůdová skladba soustředěna na Pinot blanc, Pinot gris, Sauvignon, Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Chardonnay, Tramín, Pinot noir a Merlot. Vinařství využívá pouze vlastní hrozny.

V roce 2013 vinařství poprvé zpracovávalo úrodu v moderním gravitačním sklepním hospodářství. Nová produkční kapacita umožnila využít plně potenciál vinic a dvojnásobně zvýšit výrobu. Základním požadavkem sklepmistra Ing. Zdeňka Musila je převést beze ztrát kvalitu z hroznů do vína – sklízí se ručně, hrozny se pouze odzrňují, bobule přebírají na automatické třídící lince a lisují na nejmodernějším uzavřeném pneumatickém lisu.

Vína v kvalitativně vyrovnaných kolekcích jsou určena pro vrcholnou gastronomii, privátní klientelu a vinotéky, koupit se dají za ceny od 150 korun přímo ve vinařství. Vína se vyrábějí ve čtyřech základních sofistikovaných řadách – Classic, Maidenburg, Kabinett a Materle. Pro předem ohlášené skupiny je možné uspořádat exkurzi do vinic a prohlídku sklepního hospodářství. Degustace – řízené po dohodě nebo i pro volně příchozí návštěvníky – se konají ve zrekonstruované stodole v České ulici.

vína k degustaci
Vinařství Reisten
Vinařství Reisten

Vinařství Volařík

Tradice dnešního Vinařství Volařík začala v roce 1945 příchodem Leopolda Volaříka do Dolních Dunajovic a jeho spoluprací se starousedlickou německou rodinou Schultzovou při získávání prvních zkušeností s vinohradnictvím. Poválečný odsun původního obyvatelstva německé národnosti a poté perzekuce v 50. letech ukončily slibně se rozvíjející rodinné hospodářství. Po roce 1989 získali Volaříkovi všechny pozemky zpět, postupně dokupovali a obnovovali vinice a v letech 2001 – 2008 vysadili nové.

Dnes firma Ing. Miroslava Volaříka hospodaří s minimalizací chemických postřiků a redukcí sklizně na celkové výměře 80 ha. Průměrně sedmnáctileté vinohrady jsou v tratích, které patří ke klenotům Mikulovska: Železná, Kotelná, Ořechová hora, Purmice, Zimní vrch, Pravá a Levá Klentnická. Na trati Věstonsko v Perné vysadilo vinařství interspecifické odrůdy Johanniter, Hibernal a Saphiru (2016 – šampion Festwine) na 4,2 ha vinic, které jsou obhospodařovány v systému ekologické produkce. Za poslední rok byly vinice rozšířeny o několik nově vysazených hektarů v tratích Kotelná, U Venuše a Věstonsko.

Moderní sklepní hospodářství je vybaveno pneumatickými lisy, technologií řízeného kvašení a kryomacerace, vinifikátory a novými barikovými sudy. Prvořadá je kvalita hroznů, které se před lisováním nejdříve třídí na vibračním dopravníku a odstopkovávají na selektoru. Vinařství Volařík zvýšilo v posledních letech roční produkci na objem kolem 250 000 lahví. V září 2017 se celá firma přesunula do nové budovy v ulici K Vápence. Vína jsou k dostání ve vlastním e-shopu, objevují se ve vinotékách a v gastronomických zařízeních včetně prémiové gastronomie. Do mikulovského Křížového sklepa se mohou ohlásit skupiny až 70 návštěvníků. Ve vinařství každoročně sklízí velké úspěchy na soutěžích i u zákazníků s odrůdou Ryzlink vlašský, pro kterou jsou tratě v okolí Pálavy zárukou kvality.

vína k degustaci
Vinařství Volařík, Vinaři VOC Pálava v Brně
Vinařství Volařík

 

Červnový degustační večer s vinaři VOC Pálava v Brně

kdy:29. 6. 2023
kde: Otevřená zahrada, Brno
cena: 540 Kč / 490 Kč předprodej
degustace: cca 40 vín

Více o festivalu Víno z blízka zde.

Více o dalších akcích v Kalendáři vinařských akcí.

Ceny vín jsou uvedeny vždy za lahev a včetně DPH. Jsou platné v den konání akce VOC Pálava v Brně; můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

foto: autor, Partnerství, Vinaři VOC Pálava

Ověřeno MonsterInsights