Mezinárodní soutěž vín Great American International Wine Competition letos nadělila našim vinařům 18 platinových medailí. Akce pořádaná tradičně v New Yorku se letos musela vypořádat s neuvěřitelnou řadou překážek způsobenou koronavirovou krizí.
Soutěž se ale nakonec uspořádat podařilo, Pravděpodobně největší radost z toho mají, kromě samotných pořadatelů, moravští a čeští vinaři. Ti zde letos dosáhli neuvěřitelného úspěchu. Získali totiž 18 platinových, 11 zlatých, 67 stříbrných a 77 bronzových medailí.
Letos se štěstěna nejvíce usmála na mikulovské Vinařství Volařík, které získalo 3 platinové medaile za Pálavu 2018 výběr z hroznů, Rulandské bílé 2017 výběr z cibéb a Ryzlink vlašský 2017 výběr z bobulí. Tím jen potvrdilo předchozí řadu letošních úspěchů ze světových i tuzemských soutěží. Mimořádnou kvalitu svého Merlotu Premium Collection 2017 výběr z hroznů, který se stal šampionem odrůdy soutěže ve Finger Lakes, stvrdilo platinovou medailí Château Valtice – Vinné sklepy Valtice. A přidalo i další, za Rulandské modré Rosé 2019 pozdní sběr. Po dvou platinových medailích si ještě odváží Vinařství Maděřič z Moravského Žižkova za Frankovku 2018 ledové víno a Pálavu 2018 výběr z hroznů. Dále pak Vinařství Bočko z malebných sklípků ve Vrbici za moravská zemská vína Veltlínské zelené 2019 a Tramín červený 2019.
Great American International Wine Competition 2020 - medaile Česká republika
Slovenští vinaři si rozdělili celkem 93 medailí. Z toho bylo 8 platinových, 8 zlatých, 42 stříbrných a 35 bronzových. Mezi nejúspěšnější výrobce patří Vinárske závody Topoľčianky, Ostrožovič, Pereg, Velvet & Wild, miluron a VPS – Vinohradníctvo Pavelka a syn. Nutno dodat, že stále více se do popředí dostávají vína ovocná, a to hlavně díky firmám Pereg, Velvet & Wild a Thebener.
Great American International Wine Competition 2020 - medaile Slovensko
Moravská vína si z New Yorku přivážejí 18 platinových medailí
Luboš Bárta
„Východní pobřeží USA rozumí dobře našim vínům, protože tamní vinaři hospodaří v obdobných podmínkách jako ti naši. Společná je i řada pěstovaných odrůd jako jsou Ryzlinky, Pinoty, Chardonnay, Tramín nebo Frankovka. Po devíti letech účasti našich vín jsou ale i Pálava nebo Muškát moravský známými pojmy mezi americkými vinaři,“ komentoval výsledek soutěže JUDr. Luboš Bárta, šéfredaktor časopisu Sommelier, který účast moravských a českých vín na soutěži organizoval.
Původní jarní termín soutěže byl posunut na polovinu srpna, ale mezitím se Amerika propadla do hluboké krize. V soutěži tak za maximálních hygienických opatřeních mohli vína hodnotit pouze američtí experti. Komise po třech porotcích hodnotily vzorky v jednorázových pohárech, mezi porotci byly třímetrové mezery a hodnotilo se o několik dnů déle. Předvídat výsledky hodnocení, které vypracovaly pouze zámořské komise bez účasti evropských degustátorských špiček, tak bylo velmi obtížné. O to větší nadšení pak přineslo zveřejnění výjimečného úspěchu moravských a českých vín.
„Právě v těchto chvílích probíhá hodnocení další významné soutěže s naší účastí Michelangelo Wine Awards v jihoafrickém Kapském Městě. Komisi evropských vín předsedá Elsie Pells, která dobře zná i naše vína a v Čechách nějakou dobu žila. Příští týden vypravíme vzorky do Berlína na Berliner Wein Trophy. Vše ostatní záleží na vývoji situace. Nestane-li se nic mimořádného, chtěli bychom letos ještě poslat vína do San Francisca na největší americkou soutěž a na Terravino do Izraele,“ dodal k dalšímu průběhu JUDr. Luboš Bárta.
Účast vín z České republiky na těchto soutěžích tradičně organizuje redakce časopisu Sommelier s finanční podporou Vinařského fondu.
zdroj/foto: JUDr. Luboš Bárta, MBA, Great American IWC
Spravovat Souhlas s cookies
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.