Téměř 3 000 vín z 45 zemí světa bylo hodnoceno na jedné z nejslavnějších světových soutěží Vinalies Internationales 2020 v Paříži. Moravská a česká vína si vysloužila celkem 41, slovenská dokonce 77 medailí. Jedním z vítězů 8 kategorií – šampionů celé soutěže – byla i Pálava z Horních Věstonic.
Na přelomu února a března dokončila odborná porota své hodnocení s vynikajícím výsledkem pro moravská, česká i slovenská vína. Česká republika získala kromě šampiona kategorie bílých suchých tichých vín ještě 13 zlatých a 28 stříbrných medailí. Slovensko dokonce 29 zlatých a 48 stříbrných medailí. Nejúspěšnějším bylo na české straně Vinařství Volařík, které získalo šampiona a 4 zlaté medaile. Na Slovensku nejvíce bodoval Martin Pomfy – Mavin s 5 zlatými a 1 stříbrnou medailí.
Titul šampiona v nejprestižnější kategorii bílých suchých vín získalo víno z Moravy, z Horních Věstonic. Konkrétně Pálava Terroir 2018 výběr z hroznů, viniční trať U Venuše z Vinařství Volařík.
Miroslav Volařík
„Je pěkné a perspektivní, že se na mezinárodních soutěžích prosazuje suchá Pálava, která se díky své originální vůni a chuti může vyprofilovat v nejvyhledávanější a nejžádanější odrůdu z české a moravské produkce pro zahraniční konzumenty,“ hodnotil získané ocenění Ing. Miroslav Volařík.
Pálava Terroir U Venuše je klenotem mezi víny. Kvasila a následně byla dlouhých 10 měsíců míchána na hrubých kvasnicích v dubovém sudu. Díky času a vzorné péči je velmi intenzivní, s vůní po čerstvé mandarince a sušené rozince. Víno má mohutné tělo s dlouhou a lehce slanou dochutí.
„Musím s hrdostí říci, že je velmi povzbuzující vidět, jak se kvalita moravských a českých vín začíná vyjímat i na mezinárodních soutěžích. Gratuluji všem našim vinařům, kteří si také odváží medaile z této prestižní soutěže. Vědomí, že naše suchá Pálava je v popředí bílých suchých vín, je ta nejluxusnější třešnička na dortu. Máme skvělý tým, co vykonává skvělou práci!“ komentovala ocenění Ing. Eliška Becková, enoložka vinařství.
Česká republika – Vinalies Internationales 2020
V Paříži se ale velmi dařilo i dalším vinařstvím. Vinařství Bohemia Sekt si odváží 2 zlaté a 3 stříbrné medaile a Znovín Znojmo 2 zlaté a 2 stříbrné. Celkem ve světové konkurenci medailově uspělo 19 moravských a českých vinařství. S počtem 133 přihlášených vín patřila Česká republika do první pětky mezi 45 vinařskými zeměmi, které zaslaly svá vína do soutěže. Předložené vzorky hodnotilo 125 degustátorů z celého světa (62 z pořadatelské země). Po několika letech se opět podařilo, že Česká republika měla mezi hodnotiteli dva své zástupce, konkrétně Martina Šmída, sommeliera Znovínu Znojmo a enologa Josefa Valihracha mladšího ze stejnojmenného vinařství.
Martin Šmíd
„Úspěšnost na soutěži s tak přísným stylem hodnocení, kde není jednoduché uspět, natož pak získat Championa v některé z osmi kategorií, je úctyhodná. Je to jen další potvrzení faktu, že pod řemeslnou zručností našich vinohradníků a sklepmistrů se u nás mohou narodit velmi krásná vína, která ocení nejeden světový vinařský expert. Mohlo by tak platit moje osobní motto, které sdílím po celém světě, že jsme skrytý vinařský diamant ve středu Evropy,“ hodnotil úspěch Martin Šmíd, sommelier Znovínu Znojmo a jeden z degustátorů soutěže.
Historicky jde už o třetí takto výjimečný úspěch našeho vinařství na Vinalies Internationales. V roce 2016 zde vyhrálo Vinařství Horák kategorii růžových vín, aby svůj triumf o rok později zopakoval i v nejprestižnější kategorii bílých vín.
Vinalies Internationales 2020 – medaile Česká republika
Celkem 77 medailí, z toho 29 zlatých a 48 stříbrných, míří na Slovensko. Nejúspěšnějšími vinařstvími byla Martin Pomfy – Mavin, VÍNO MATYŠÁK, s.r.o., Villa Vino Rača a.s., Vinárske závody Topoľčianky, s.r.o., Ing. Daniel šimonovič, VÍNO Šimonovič a VPS – Vinohradníctvo PAVELKA A SYN, s. r. o.
Vinařství
Víno
Ročník
Medaile
Best Wines Slovakia, s.r.o., Vinárstvo Miro Fondrk
Ocenění na jedné z nejprestižnějších světových vinařských soutěží jsou vysoce ceněna vinaři, ale i spotřebiteli. Ve 26. ročníku soutěže, kterou pořádá Unie francouzských enologů, se sešlo 2 959 vín od 688 producentů ze 45 zemí světa. Již tradičně se oceněná vína stávají automaticky součástí známé publikace 1 000 Vins du Monde – 1 000 Nejlepších vín světa. Ta si za roky své existence vysloužila ve vinařském světě stejný respekt, jaký má v gastronomii pověstný michelinský průvodce. Prezentaci moravských a českých vín v soutěži Vinalies Internationales 2020 finančně podpořil Vinařský fond a technicky zajistilo Národní vinařské centrum.
zdroj/foto: Národní vinařské centrum, Vinařství Volařík, Vinalies Internationales, Jarovín Rosé
Spravovat Souhlas s cookies
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.