Stejný Ryzlink rýnský i letos nejlepším vínem Čech

Stejný Ryzlink rýnský i letos nejlepším vínem Čech

Šampionem Národní soutěže vín ve vinařské oblasti Čechy se letos stal Ryzlink rýnský 2015 kabinetní víno ze Školního statku Středočeského kraje. Stejný vzorek byl nejlepším vínem Čech i v loňském roce, kdy obdržel 90,33 bodů a probojoval se až do Salonu vín České republiky. Letošní vítězství jen potvrdilo mimořádné kvality vína, které s 91 body ve vinařských Čechách opět nenašlo přemožitele. Mělnický konkurz odstartoval sérii hodnocení prvního kola Národní soutěže vín 2018.

Školní statek Středočeského kraje, jehož vinařství naleznete v Mělníku, získal kromě titulu českého šampiona a vítězství v kategorii bílých suchých a polosuchých vín i prvenství v kategorii bílých polosladkých vín.

„Vinařské Čechy letos opět ukázaly svou nespornou kvalitu, kterou potvrdily 4 velké zlaté medaile; tedy ocenění pro opravdu mimořádná vína. S potěšením mohu také konstatovat, že kromě kvality roste i sebevědomí českých vinařů, které se ukazuje na stále rostoucím počtu přihlášených vín i vinařství. Ještě před pěti lety jsme hodnotili 85 vín, zatímco mnozí vinaři vyčkávali. Letos už hrdě přihlásili vín více než dvojnásobek,“ komentoval průběh soutěže Stanislav Rudolfský, předseda Cechu českých vinařů a pořadatel Národní soutěže vín vinařské oblasti Čechy.

Ryzlink rýnský 2015 kabinetní víno nejlepším vínem Čech

Oficiální katalog Salonu vín uvádí, že víno je barvy světle žlutozelená, vůně je výrazná, svěží, ovocná, přecházející do lipového květu a meruňky. V chuti má svěží výrazné kyseliny. U lahvově zrajícího vína přechází příjemná mineralita do plnosti a kořenitosti.

vinařská oblastČechy
vinařská podoblastMělnická
vinařská obecLiběchov
viniční traťLiběchovská
kategoriesuché
zbytkový cukr4,5 g/l
kyseliny7,4 g/l
alkohol12 %
bezcukerný extrakt25,2 g/l
cukernatost moštu20,8 °NM
datum sběru26. 10. 2015
počet lahví partie4 000
archivace2017–2022

 

Vítězové Národní soutěže vín vinařské oblasti Čechy 2018

Šampion a vítěz kategorie – bílá vína suchá a polosuchá

Vítěz kategorie – bílá polosladká vína

Vítěz kategorie – sladká vína

Vítěz kategorie – růžová vína a klarety

Vítěz kategorie – červená vína suchá

Nejlepší kolekce, cena starosty města Mělník

  • Školní statek Středočeského kraje – středisko Mělník

V soutěži bylo hodnoceno 171 (o 23 více než loni) vín z 30 vinařství (o 5 více než loni). Rozdány byly 4 velké zlaté, 36 zlatých a 16 stříbrných medailí. Velká zlatá medaile je v rámci Národní soutěže vín udělována poprvé a jejím cílem je ocenit mimořádná vína se ziskem 90 a více bodů. Z odrůd byl nejvíce zastoupen Ryzlink rýnský s 25 vzorky a Rulandské modré s 19 vzorky. Ročníkově bylo nejvíce vín ročníku 2017 (112).

Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín bylo nominováno z vinařské oblasti Čechy 143 vín. Nominovaná vína budou spolu s ostatními postupujícími víny z vinařské oblasti Morava soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín České republiky, celoroční degustační expozici vín ve Valticích. Soutěž probíhá pod garancí Svazu vinařů České republiky, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

zdroj: Cech českých vinařů, Národní vinařské centrum
foto: Školní statek Středočeského kraje

Ověřeno MonsterInsights