Největší výzvou ročníku 2018 byla v Rakousku velká vedra

Největší výzvou ročníku 2018 byla v Rakousku velká vedra

Velká vedra trápila loni nejenom nás, ale i okolní vinařské země. Nejčasnější sklizeň v historii moderního rakouského vinařství dokonce předčila objemem předchozí nadprůměrný ročník 2017 na 2,75 milionu hektolitrů. A opět se očekávají vína velmi dobré až vynikající kvality.

Vinný rok plný výzev – hlavně velká vedra

Po teplém lednu následoval velmi chladný únor a březen, což vedlo opožděnému nástupu rašení révy. To přineslo i pozitivní efekt, kdy jarní mrazíky, na rozdíl od předešlých dvou ročníků, tolik neohrozily vinice. Druhé nejteplejší jaro, zaznamenané od počátku měření počasí, vedlo k nápadně časnému kvetení od poloviny ař do konce května. Předstih vegetačního cyklu přetrvával po celé horké léto. Kromě několika přeháněk v červnu a bouřek v polovině července zůstalo léto také velmi suché. Tyto kombinované faktory – suchost a velká vedra – vedly ke značnému stresu révy, zejména na terasovitých vinicích a v nedávno vysazených parcelách, které nemohly být zavlažovány.

Důsledkem horkého a suchého počasí loni vypukla nejčasnější sklizeň, jakou vinaři pamatují. Například v Burgenlandu bylo první Qualitätswein (jakostní víno) podrobeno federální inspekci již 2. srpna. Hned na začátku meteorologického podzimu zažily četné rakouské vinařské oblasti poměrně rozsáhlé srážky. Ty přinesly pěstitelům velké obavy, zejména podél Dunaje a ve Štýrsku. Většina zbytku září a října byla naštěstí mírná a slunečná, takže sklizeň mohla rychle pokračovat. Velká vedra a zářijové deště přiměly některé vinaře rozhodnout se pro velmi ranou sklizeň, zatímco jiní výrobci stále vyčkávali a dali přednost pozdějšímu datu sběru. V obou případech se však v místech, kde se objevila botrytida, stala nutností pečlivá selekce hroznů. Což vedlo k výrazným ztrátám objemu v mnoha ryzlinkových vinicích v Dolním Rakousku.

Bílá vína ročníku 2018: plně vyzrálá a typická

Obecně platí, že bílá vína v roce 2018 vykazují vysoký stupeň zralosti a objem sklizně je celkově výrazně nad dlouhodobým průměrem. Produkce moštu je zhruba ve stejném rozsahu jako v roce 2017 nebo dokonce mírně výše. Nelze přehlédnout určité paralely s předchozím rokem nebo obdobným rokem 2015. Naštěstí je již možné předpovídat, že velká bílá vína nebudou mít „připečený charakter“ navzdory neobvykle teplému počasí během vegetačního cyklu. V návaznosti na zkušenosti z minulých extrémních let dokázali přední rakouští vinaři pečlivou prací ve vinici eliminovat obávaný sluneční úpal a následnou kontaminaci tříslovinami. Obecně jsou hodnoty kyselin o něco nižší než v roce 2017, což by ale nemělo být patrné při senzorickém hodnocení zejména odrůd Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský. Není pochyb o tom, že se na trhu objeví nové láhve obou odrůd odpovídají náročnému standardu předchozího ročníku, a nevynechají nic ze své odrůdové charakteristiky a aromatického profilu.

Aromatické odrůdy, jako Sauvignon Blanc a Gelber Muskateller, jsou velmi charakteristické, ale díky hojným srážkám ve Štýrsku o něco lehčí než loni, což představuje určitou výjimku z pravidla. Vína rodiny pinotových odrůd jsou velmi krásná, vykazují výraznou harmonii a rovnováhu. „Exotika“ v oblasti rakouských vín, poukazující mimo jiné na dobré šlechtění, jako například Roter Veltliner, se díky své tmavé pigmentaci těší určitému stupni imunity vůči přehnanému slunečnímu svitu; obdobná pozitiva jsou hlášena u specialit Thermenregionu: Zierfandler a Rotgipfler (Červenošpičák).

Vynikající ročník pro červená vína

Mezi producenty červeného vína v Rakousku panuje euforie: dobrá nálada vyzařuje ze známých center výroby červeného vína a vztahuje se ke všem schváleným rakouským modrým odrůdám. Obecně řečeno, hrozny dosáhly velmi vysoké zralosti a vína jsou velmi tmavá – tmavší než v ročníku 2017 – a poměrně silná a koncentrovaná. Ale také se sametovým pozadím tříslovin a odpovídající kyselostí, které jim dávají požadovanou pevnou páteř a vyváženost. Vynikající výsledky tak lze předvídat jak pro domácí rakouské červené odrůdy Blaufränkisch (Frankovka), Zweigelt (Zweigeltrebe) a Sankt Laurent (Svatovavřinecké), tak pro francouzské světoběžníky Cabernet Sauvignon, Merlot a Syrah. S nesporně vynikajícími ročníky 2015 a 2017 – a poněkud chladnějším, ale mezi prémiovými červenými také velmi působivým ročníkem 2016 – poprvé můžeme dokonce hovořit o kvartetu mimořádně nadějných ročníků.

Sladká vína

Při pohledu na dezertní vína předpověď přichází ještě příliš brzy. Ale zdá se, že podstatná část vín Beerenauslese, Ausbruch a Trockenbeerenauslese jsou spolu s raritou Eiswein vinifikovány v noblesně sladkém sektoru.

[jaw_panel_box panel_title=“Rakousko: ročník 2018″ message_style=“success“ ]

Objem:

  • 275 000 000 litrů (24 % nad pětiletým průměrem)

Vegetační cyklus:

  • žádné škody z pozdních mrazů
  • velmi rané kvetení
  • horké, suché léto
  • extrémně brzká sklizeň

Bílá vína:

  • velmi zralý hroznový materiál
  • dobrá odrůdová charakteristika
  • hodnoty kyselin mírně nižší než v roce 2017

Červená vína:

  • velmi zralý hroznový materiál
  • mocná vína: sametová tříslovina a adekvátní kyselost, již dobře vyvážená

Sladká vína:

  • robustní výběry z bobulí a cibéb, pikantní ledová vína[/jaw_panel_box][jaw_clear]

Rakousko, ročník 2018, konečné podrobné výsledky sklizně (data k 30. listopadu 2018)

zdroj: AWMB, Federal Ministry for Sustainability and Tourism
foto: ÖWM / Marcus Wiesner

Ověřeno MonsterInsights