Vinařství roku 2023: vítězem se stává THAYA ze Znojemska

Vinařství roku 2023 - vítězem se stává THAYA ze Znojemska

Vytrvat a nevzdávat se platí ve vinařství více než kdy dřív. Důkazem je THAYA vinařství, které svou čtvrtou účast v prestižní oborové soutěži Vinařství roku 2023 a Umění vína proměnilo v triumf. Stalo se tak čtrnáctým absolutním vítězem a nejlepším vinařstvím loňského roku, když zároveň zvítězilo i v kategorii střední vinařství. Mezi malými vinařstvími uspělo vinařství Válka a mezi velkými vinařství Štěpán Maňák.

Zástupci THAYA vinařství přijímají gratulace od Marka Ebena
Zástupci THAYA vinařství přijímají gratulace od Marka Ebena

THAYA vinařství sídlí v obci Havraníky nedaleko Znojma, kde si vybudovalo moderní areál. Jeho základní filozofií je respekt k přírodě a úcta k regionu, což koneckonců potvrzuje i název vinařství, který v němčině znamená řeku Dyji. Poprvé se vinařství soutěže zúčastnilo v roce 2020, v roce 2021 se jejich hlavní enolog Ing. Jakub Smrčka stal Enologem roku, v roce 2022 vinařství vyhrálo kategorii středních vinařství, aby teď dosáhlo na titul nejvyšší, tedy se stalo vinařstvím roku a zároveň, stejně jako v loňském roce, vítězem kategorie střední vinařství.

 

Jakub Smrčka
Jakub Smrčka

„Vedeme vinařství s respektem k přírodě, s důrazem na kvalitní surovinu, tedy hrozen, a s úctou k regionu a toto je další důkaz, že to děláme dobře.“

„Budeme v tom takto nadále pokračovat, určitě nechceme usnout, protože konkurence, což jsou ale vlastně kamarádi z ostatních vinařství, je obrovsky silná. Celý náš obor letí raketovým tempem kupředu. Jsem také rád, jak výraznou stopu v letošním ročníku soutěže zanechalo Znojemsko i díky ocenění pana Vajčnera, u kterého jsem ve Znovínu Znojmo svou kariéru začínal. Znojemsko bylo zpočátku možná trochu takové ospalé, ale teď turisticky i vinařsky ohromně roste a má obrovský potenciál do budoucna,“ sdělil Ing. Jakub Smrčka, enolog THAYA vinařství.

Další ceny na Vinařství roku 2023

Kategorii malé vinařství ovládlo vinařství Válka, nejstarší bio organické rodinné vinařství na Moravě, sídlící v Nosislavi nedaleko Hustopečí. V kategorii velké vinařství pak získalo prvenství vinařství Štěpán Maňák z Žádovic na Hodonínsku. Také rodinné vinařství, které ale na Slovácku vyrostlo ve velké a úspěšné vinařství, které nedávno otevřelo moderní reprezentační prostory.

Vojtěch Válka z vinařství Válka, vítěz kategorie malé vinařství
Vojtěch Válka z vinařství Válka, vítěz kategorie malé vinařství
Štěpán Maňák (vlevo), vítěz kategorie velké vinařství
Štěpán Maňák (vlevo), vítěz kategorie velké vinařství

Kromě absolutního vítěze byla už tradičně pod vedením moderátora Marka Ebena v prostorách hvězdárny a planetária v Brně vyhlášena i další ocenění. Cena „LOMAX Enolog roku 2023“ – cena mladému vinaři, enologovi do 40 let byla udělena Karlu Novotnému ze stejnojmenného vinařství. Jeho víno se například stalo šampionem Národní soutěže vín 2023 Slovácké vinařské podoblasti. Zároveň působí také jako enolog ve vinařství Štěpán Maňák.

Karel Novotný získal cenu Enolog roku 2023
Karel Novotný získal cenu Enolog roku 2023

„Cenu prof. Viléma Krause, CSc.“ pro významnou vinařskou osobnost za její celoživotní přínos v oboru vinohradnictví nebo vinařství dostal Ing. Pavel Vajčner, jenž třicet let zastával pozici ředitele vinařství Znovín Znojmo, jednoho z největších a nejúspěšnějších vinařství na Znojemsku.

Pavel Vajčner (vlevo) přebírá Cenu prof. Viléma Krause, CSc. od hejtmana Jana Grolicha
Pavel Vajčner (vlevo) přebírá Cenu prof. Viléma Krause, CSc. od hejtmana Jana Grolicha

„Cenu studentů Zahradnické fakulty MENDELU“ získává malé butikové vinařství Horák z obce Vrbice na Velkopavlovicku. A cenu za „Počin roku 2023“ si vysloužil spolek vinařů Dunajovské kopce za příkladnou spolkovou činnost v oblasti rozvoje vinohradnictví, vinařství a obchodu s vínem. To spočívající v neustálém hledání nových kreativních forem vzájemné spolupráce a propagace místního produktu na úrovni všech členů rozličných velikostí i tržního významu.

Cenu studentů Zahradnické fakulty MENDELU získalo vinařství Leoše Horáka
Cenu studentů Zahradnické fakulty MENDELU získalo vinařství Leoše Horáka
Ocenění za Počin roku 2023 si vysloužil spolek vinařů Dunajovské kopce. Cenu přebírá Lubomír Tichý (vlevo).
Ocenění za Počin roku 2023 si vysloužil spolek vinařů Dunajovské kopce. Cenu přebírá Lubomír Tichý (vlevo).

Slavnostnímu vyhlášení předcházelo třístupňové hodnocení, kdy nejprve kombinace posuzování poroty JUNIOR a SENIOR dostalo vinařství do finál. Následně odborná porota při osobní návštěvě provozoven všech finalistů rozhodla, které nejlépe plní nastavená kritéria, a zejména naplňuje hlavní myšlenku soutěže. Tedy aby dlouhodobě převyšoval běžnou praxi v oboru a posouvala ho stále kupředu.

Finále

Ve finále se utkalo tradičně devět vinařství. Byla to malá vinařství Válka, Václav a Špalek. Střední pak vinařství THAYA, Sonberk a KOLBY. A nakonec velká vinařství Štěpán Maňák, Vladimír Tetur a CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice.

Vítězi titulu se v minulosti stala vinařství Škrobák, Víno J. Stávek, Vinselekt Michlovský, Bohemia Sekt, Hana Mádlová, Znovín Znojmo, Château Valtice – Vinné sklepy Valtice, Zámecké vinařství Bzenec, Vican rodinné vinařství, REISTEN, dvakrát vinařství Sonberk a naposledy Jindřich Kadrnka.

Soutěž vyhlašuje a titul Vinařství roku uděluje Svaz vinařů České republiky. A to ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu a Jihomoravského kraje. Akce je pořádána pod záštitou hejtmana Mgr. Jana Grolicha a primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové. Generálním a titulárním partnerem je nově e-shop nejen s vínem Umění vína. Soutěž podporuje také Hvězdárna a planetárium Brno, Zahradnická fakulta MENDELU a Asociace sommelierů ČR. Hlavním partnerem je Vinolok, výrobce skleněných uzávěrů. Dalšími partnery jsou Haier vinotéky, Lomax, Vetropack, ACO, SIAD, Generali Investments, S&K LABEL a Aquila. Více informací naleznete na www.vinarstviroku.cz.

Jakub Smrčka (vpravo) a Josef Trávníček z vítězného THAYA vinařství
Jakub Smrčka (vpravo) a Josef Trávníček z vítězného THAYA vinařství

foto: Svaz vinařů České republiky