Víno z blízka nabídlo zábavu, kulturu a hlavně skvělý zážitek

Víno z blízka zima 2017

Letošní festival Víno z blízka byl v mnohém jiný. Vše se odehrálo v jediném dni v úchvatných interiérech brněnského hradu Špilberk. Ochutnávka v Královské kapli či Hranolové věži patří do kategorie nezapomenutelných. Největší novinku přichystali organizátoři v podobě mobilní aplikace, díky níž bylo možno vína okamžitě online nakupovat.

Sobotní mrazivé dopoledne neodradilo od výstupu na zasněžený hrad Špilberk takřka pět set návštěvníků. Po registraci, vyzvednutí sklenic, katalogů a kódů do mobilní aplikace, a po odložení do šatny čekalo na všechny účastníky šestnáct stanovišť jednotlivých vinařů. Degustační místa byla rozeseta po celém hradě prakticky ve třech patrech, a tak orientace v mapách zde rozhodně byla výhodou. Ale i samotné hledání a bloudění bylo nečekaným zajímavým bonusem navíc, k tajemnosti pevnosti prostě tak nějak patří.

Čtyři moravské vinné podoblasti, vždy zastoupené čtyřmi vinaři, poskytly opravdu reprezentativní „výběr z vinařů“, jak sami organizátoři tvrdili před zahájením akce. Objednat přes mobilní aplikaci, ale i klasicky na místě výdeje, bylo možno 142 různých vín, k ochutnání jich bylo ale i o pár víc. Ostatně více než třetina účastníků si nějakou tu lahvinku koupila, 65 lidí přímo přes speciálně připravený online eshop v telefonu. Ten však k velké škodě fungoval pouze v den festivalu. Když jsme si chtěli vína objednat druhý den z klidu domova, aplikace již byla nedostupná.

Víno z blízka zima 2017
Mobilní aplikace

Výdejním místem bylo sídlo nadace Partnerství (Otevřená zahrada) dole pod hradem na Údolní ulici. Vybrat a nakoupit vína bylo možno pouze do sobotní 18. hodiny (tj. hodinu po konci akce), což mi připadá docela málo, ale zjevně to všichni zvládli bez úhony a k všeobecné spokojenosti. Navíc zde byla i možnost objednání si závozu kartonů až domů.

Víno z blízka – vinaři

ZnojemskoSlováckoVelkopavlovickoMikulovsko
vinařství ŠpalekKrásná HoraFrantišek MádlSonberk
vinařství Trávníček & KořínekRodinné vinařství KošutKamil ProkešTanzberg
Vino HortŠtěpán Maňákvinařství KlobásaVinařství Mikrosvín Mikulov
Znovín ZnojmoVíno BoturVinselekt MichlovskýVinařství Červinka

Ve třech patrech hradu byla nabídnuta procházka sedmi expozicemi a třemi výstavami. Kulturní bonus navíc pro účastníky. K lahodnému vínu patří samozřejmě i dobré jídlo. Přímo na hradě bylo proto připravené speciální festivalové menu. Bistro Babinský nachystalo zelňačku a další dobroty, například rillettes z vepřového masa nebo kachní játra na rozmarýnu v husím sádle. Moc dobré, i když lehce předražené. Ale budiž. Otevřeno měla i Hradní restaurace s posezením v prostoru Hradní hlásky s překrásným výhledem na Brno.

Interiéry brněnského hradu Špilberk
Interiéry brněnského hradu Špilberk dobře ladily s festivalem Víno z blízka

Skleničky s možností dokoupení nosičky na krk patří k festivalovému standardu. Kvalitní sklo, šňůrka na krk, pro někoho svazující, ale většinou pozitivně přijímaná a využívaná vychytávka. Katalog v podobě plakátu velikosti A2 poskládaný na praktickou „třetinku“ A4 se dobře nosil a obsahoval řadu informací, včetně popisů jednotlivých vinařství. Na přehled nalévaných vín už ale místo nezbylo. V průběhu akce organizátoři dodali ještě narychlo vytištěný seznam vín, případně byl po celou dobu k dispozici v mobilní aplikaci. Obojí trochu nepraktické, vše na jednom vytištěném místě je asi lepším řešením. Bohužel ani na této akci katalog neposkytl dostatek místa pro podrobné zápisy.

Je to velká škoda, protože organizátoři z Nadace partnerství disponují skvělým a léty prověřeným formátem katalogu z jimi organizovaných Festivalů otevřených sklepů. Již v loňském roce si někteří účastníci na podobu degustačních listů Vína z blízka stěžovali. I letos si zájemci o psaní poznámek museli opět poradit sami.

Víno z blízka zima 2017
Perfektní prezentaci vín z Mikrosvínu připravila Vladimíra Mrázová

Festival Víno z blízka proběhl 2. prosince 2017, od 10.30 do 17.00. Základní vstupenka na degustaci stála 490 korun. Vstupenka umožňující volný vstup do výstavních prostor Špilberku pak 640 korun. Cena je určitě odpovídající nabízeným službám.

Pětičlenný redakční tým detailně zhodnotil nabízená festivalová vína. Ne vždy se podařilo přechutnat celou produkci vinaře, navíc rozdíly v hodnocení členů komise byly někdy výrazné, přesto v následujícím seriálu nabízíme několik tipů na zajímavá vína.

Absolutně nejzajímavější vína na Víno z blízka uvádíme už nyní:

  • Alibernet 2015 pozdní sběr, suché – Štěpán Maňák

  • Pálava 2015 výběr z hroznů, sladké – Kamil Prokeš

  • Rulandské bílé 2011 výběr z hroznů, polosuché – Vinselekt Michlovský

  • Ryzlink vlašský 2000 výběr z bobulí, dezertní sladké – Vinařství Mikrosvín Mikulov

  • Ryzlink vlašský 2012 VOC, suché – Vinselekt Michlovský

  • Ryzlink vlašský 2014 výběr z hroznů – Vinařství Mikrosvín Mikulov

 

Pokračování (uveřejnění v průběhu února 2018):

Víno z blízka zima 2017: tipy na vína ze Znojemska

Víno z blízka zima 2017: tipy na vína ze Slovácka

Víno z blízka zima 2017: tipy na vína z Velkopavlovicka

Víno z blízka zima 2017: tipy na vína z Mikulovska

 

foto: vinozblizka.cz (Eva Kovářová, Tomáš Šácha)

Ověřeno MonsterInsights