Turné Krále vín 2019: špičková vína i chybějící šampion
Jedním z letošních vrcholů vinařského kalendáře je Turné Krále vín 2019. Sedmnácté zastavení putovní řízené degustace vítězných vín proběhlo v brněnské Vinné galerii. Přineslo špičková vína i nejedno rozčarování. Hlavně… nepřijel šampion.
Král vín České republiky je jednou z největších tuzemských soutěží. Hodnotí velké množství vín od českých a moravských vinařů. Konkrétně letos bylo do klání přihlášeno celkem 1 370 vín ze 173 vinařství. Odborná porota degustátorů v čele s ředitelem soutěže, Brankem Černým, z nich pak vybrala 300 nejlepších vzorků. Mezi nimi současně i vítěze v jedenácti kategoriích a „Championa“ pro letošní rok.
Zájemcům o vína se pak výsledky prezentují několika způsoby. První možností je návštěva tzv. Královských koštů, kterých je celkem deset. Konají se ve větších městech a je zde možné neřízeným způsobem přechutnat všech 300 vybraných vín. Královské košty zaručují reálnou možnost ochutnání šampiona výstavy, protože ten se rozlévá k degustaci v pevně stanovený čas. U ostatních vín pak záleží na tom, jaké má kdo štěstí, zdali je vybrané víno ještě k dispozici. Na každý košt je totiž připraveno jen několik lahví od jednoho vzorku a zejména vítězové jsou obvykle velmi rychle pryč.
Druhou a pro širokou veřejnost poněkud více dostupnou možností je pak navštívit tzv. Turné Krále vín. Což by měla být v podstatě řízená degustace patnácti nejlepších vín výstavy pod vedením Branka Černého. Dle organizátorů se turné koná v třiceti vinotékách po celé republice, v reálu je zatím známo 24 míst, kde ochutnávka již proběhla nebo brzy proběhne.
Výsledky soutěže jsou zpracované do stejnojmenné knihy. Její elektronickou verzi získá každý návštěvník Turné i Královského koštu. Knihu lze rovněž pořídit i v papírové podobě a využít ji třeba někdy v budoucnu při nákupu vína.
Košt, anebo Turné Krále vín 2019?
V minulosti jsem již dvakrát Turné Krále vín v Brně navštívil. Ale několik posledních let jsem pak vždy následně upřednostnil Královský košt a to zejména kvůli možnosti přechutnání většího množství vzorků. Letos bohužel vyšel Královský košt v Brně na 8. listopad. A jak i Branko Černý konstatoval, tak přestože bylo řečeno, že Svatomartinská vína se nikdy neotevírají dříve jak 11. 11. v 11 hodin, tak letos poprvé se tak stane a to právě 8. 11. S tím mnoho lidí nepočítalo a i já mám v tomto termínu v programu bohužel již jinou vinařskou akci a nemohu se tedy Královského koštu zúčastnit. Proto jsem se po několika letech rozhodl opět vyzkoušet Turné Krále vín 2019, které se konalo 17. října ve Vinné galerii.
Tato forma řízené prezentace by měla zaručit přechutnání těch nejlepších vzorků. A i na webových stránkách soutěže se uvádí, že se jedná o “degustací 15 nejlépe ohodnocených vín soutěže KRÁL VÍN České republiky, včetně Championa a vítězů jednotlivých soutěžních kategorií. Součástí degustací je občerstvení, které zahrnuje i degustaci unikátních pršutů”. Dále se pak na webových stránkách píše, že “Turné KRÁLE VÍN umožňuje milovníkům vín zcela jedinečnou možnost ochutnat aktuálně nejlepší vína České republiky a to v klidu, beze spěchu a pod odborným vedením Branko Černého”. Takto jsem to i znal z minulosti, takže jsem nečekal žádný zádrhel. Bohužel se však objevil a naneštěstí nejen jeden.
Několik nepříjemných překvapení na začátek
Upřímně řečeno jsem byl poněkud překvapený již na samém začátku, když nám Branko Černý upřesnil, že se vlastně jedná o ochutnávku patnácti nejlepších vín z různých vinařství. To úplně přesně nesouhlasí s tím, co je uvedeno na internetu a na první pohled to nevypadá jako nějaký problém. Toto omezení bohužel znamenalo, že z produkce vinařství Volařík, které vyhrálo hned tři soutěžní kategorie a mělo nejlepší kolekci vín v soutěži, jsme na Turné ochutnali jen jediný vzorek, kterým byl sekt…
Musím přiznat, že to se mi poněkud nelíbilo, protože návštěvníky zajímají primárně vítězná vína a až na druhém místě pak to, jaké je vyrobila vinařství. Uznávám ale, že tato informace byla na spodní straně vstupenky uvedena. Kdo si tuto stranu ale dopředu čte, že? Mimo to, pokud již vstupenku mám, tak s tím již nic nenadělám. Na webových stránkách toto uvedené není, a i přestože jsem na spodní části vstupenky vyplňoval kupon do ankety, tak tohoto jsem si dopředu nevšiml…
A to není vše
Problém číslo dva: přestože je všude zmiňované, že zde ochutnáme šampiona výstavy, tady se tak nestalo. Důvod? Vinařství Vican, jejichž víno získalo tuto cenu, s tím bohužel nepočítalo a víceméně skoro celá produkce již byla předem vyprodána. Podařilo se sice sehnat poslední lahve, ale pouze na Královské košty, a posledních patnáct zbývajících lahví se draží. Dostali jsme sice náhradou jiné víno z tohoto vinařství, které skončilo na druhém místě, což je chvályhodné, ale přece jen všichni přišli hlavně na přechutnání šampiona, kterého jsme nedostali…
Problém číslo tři: bylo zde možné si sice zakoupit vína, ale je škoda, že jen některá. Mimo to bylo potřeba se o ně hlásit ihned po přechutnání konkrétního vzorku! Obvyklejší bývá, že až potom, co se ochutnají všechny vzorky, se zpětně každý rozhoduje, co mu nejvíce chutnalo a která z nabídnutých vín zakoupí. Málokdo totiž kupuje vše, mnohem častější je výběr jen několika málo vín (a nákup třeba po kartonu od každého). Pokud vína neznáte dopředu, tak jste v situaci, že vlastně netušíte, co za vína ještě přijde a musíte odhadovat. Zde bylo možné ohlásit zájem o jedinou láhev (více jen pokud o víno nebyl zájem a nějaké volné lahve zbyly) a museli jste mít štěstí. Stalo se, že zájem byl, ovšem vína již nikoliv, ale chápu, že bylo omezené množství lahví k jednotlivým vzorkům. I přesto jsem tímto systémem několik lahví zakoupil a myslím si, že jsem rozhodně neprohloupil 🙂
Je škoda, že není možné degustovaná vína objednat a nechat do vinotéky následně dopravit. Turné se koná v místech, které se prodejem vín živí, tj. kde by s tímto neměli mít dle mě většinou problém a zřejmě jediným úskalím je tak jen doprava takovýchto vín.
V hlavní roli ryzlinky
I přes zmíněné komplikace jsme měli možnost přechutnat osm z dvanácti vítězných vzorků soutěže a sedm dalších vín, která získala velkou zlatou medaili. Přitom celkem v pěti případech to byla vína odrůdy Ryzlink rýnský; ovšem od velmi suchého s minimem zbytkového cukru až do jeho polosladké varianty. K tomu jsme dostali vodu, veku, chleba a bohaté občerstvení. Zde bych jen dodal, že jsem alespoň v minimální míře čekal uvedení, s jakým vínem by se dalo co snoubit pro zintenzivnění požitku a vychutnání si vítězných vzorků, ale k tomu bohužel nedošlo.
Seznam přechutnaných vín dle pořadí degustace:
- Sekt Volařík – Rulandské bílé, Chardonnay, Sauvignon 2013, pěstitelský sekt
– Vinařství Volařík, Mikulov
– alkohol 12,5 %, zbytkový cukr 2,2 g/l, kyseliny 5,6 g/l
– vítěz kategorie šumivých vín (sekty vyrobené metodou charmat a kvašením v láhvi) - Tramín červený 2018 moravské zemské víno
– Vinařství Baraque, Velké Pavlovice
– alkohol 11,5 %, zbytkový cukr 0,04 g/l, kyseliny 4,4 g/l
– vítěz kategorie organických vín (vína organická, oranžová, kvevri a tak podobně. Bez rozdílu barvy. Maximální obsah zbytkového cukru do 4 g/l. Výjimku tvoří speciální vína, například fortifikovaná) - Chardonnay Austerlitz 2017 pozdní sběr
– Spielberg CZ, Archlebov
– alkohol 13,5 %, zbytkový cukr 2,1 g/l, kyseliny 5,1 g/l
– vítěz kategorie velkých vín (společná kategorie pro bílá vína ročníku 2017 a starší a červená vína ročníku 2016 a starší, vždy do max. 4 g/l zbytkového cukru. U červených vín je vyžadováno zrání v sudu, u bílých je doporučeno) - Ryzlink rýnský 2018 pozdní sběr
– Víno Kadrnka, Březí
– alkohol 13,5 %, zbytkový cukr 2,4 g/l, kyseliny 7,3 g/l
– vítěz kategorie extra suchých bílých vín (bílá vína s max. 4 g/l zbytkového cukru) - Ryzlink rýnský 2016 pozdní sběr
– Vitis, Strážnice
– alkohol 13 %, zbytkový cukr 2,6 g/l, kyseliny 7,5 g/l
– velká zlatá medaile - Rulandské šedé 2017 výběr z hroznů
– Vican rodinné vinařství, Mikulov
– alkohol 13,5 %, zbytkový cukr 3,7 g/l, kyseliny 8,4 g/l
– velká zlatá medaile - Rulandské bílé Terroir Moravia 2015 pozdní sběr
– Zámecké vinařství Bzenec
– alkohol 13,9 %, zbytkový cukr 7,1 g/l, kyseliny 5,7 g/l
– velká zlatá medaile - Ryzlink rýnský 2016 výběr z hroznů
– Vinný dům, Bzenec
– alkohol 13 %, zbytkový cukr 10 g/l, kyseliny 8,2 g/l
– vítěz kategorie polosuchých bílých vín (bílé víno s max. 12 g/l zbytkového cukru nebo bílé víno s max. 18 g/l cukru, pokud rozdíl zbytkového cukru a celkového obsahu kyselin přepočtený na kyselinu vinnou je 10 gramů nebo méně)
… a dále
- Freshsecco Muškát moravský 2018 moravské zemské víno, perlivé víno
– Vinařství Baláž, Dolní Dunajovice
– alkohol 11 %, zbytkový cukr 14 g/l, kyseliny 5,6 g/l
– vítěz kategorie perlivých vín (vína sycená oxidem uhličitým) - Cabernet Moravia rosé 2018 pozdní sběr
– BM Vinařství, Tvrdonice
– alkohol 12,5 %, zbytkový cukr 12,2 g/l, kyseliny 5,9 g/l
– velká zlatá medaile - Merlot rosé & oak 2018 výběr z hroznů
– Vinařství Štěpán Maňák, Žádovice
– alkohol 13 %, zbytkový cukr 7,7 g/l, kyseliny 6,3 g/l
– vítěz kategorie růžových vín a klaretů (rosé a klarety do 45 g/l zbytkového cukru) - Rulandské modré 2017 pozdní sběr
– Vinařství Valtické Podzemí, Valtice
– alkohol 12 %, zbytkový cukr 0,2 g/l, kyseliny 6,3 g/l
– vítěz kategorie červených vín extra suchých (červená vína s max. 4 g/l zbytkového cukru) - Merlot barrique 2016 výběr z hroznů
– Vinofol, Novosedly
– alkohol 13,5 %, zbytkový cukr 0,2 g/l, kyseliny 5 g/l
– velká zlatá medaile - Ryzlink rýnský 2017 výběr z hroznů
– Znovín Znojmo
– alkohol 12,5 %, zbytkový cukr 20,2 g/l, kyseliny 7,5 g/l
– velká zlatá medaile - Ryzlink rýnský 2017 výběr z hroznů
– Vinařství Velké Bílovice
– alkohol 12,5 %, zbytkový cukr 39,7 g/l, kyseliny 8 g/l
– velká zlatá medaile
U vzorků záměrně neuvádím žádná hodnocení, i když je mám napsaná. Všechna vína i včetně organického mi chutnala, i když některá více a jiná o něco méně. Ale jak jsme byli na začátku ujištěni panem Brankem, tak pokud nám snad něco nechutná, tak je problém na naší straně a navíc nechci konkurovat profesionální porotě školených degustátorů… 😉
Chybějící vítězové
Pro úplnost ještě přikládám i seznam vítězných vín, která se na tuto degustaci bohužel nedostala, ale měla by být k dispozici na Královských koštech:
- Chardonnay 2015 výběr z bobulí
– Vican rodinné vinařství Mikulov
– alkohol 12,5 %, zbytkový cukr 42,9 g/l, kyseliny 6,7 g/l
– Champion soutěže - Veltlínské zelené 2017 pozdní sběr
– Vinařství Volařík, Mikulov
– alkohol 14,5 %, zbytkový cukr 4,5 g/l, kyseliny 7,1 g/l
– vítěz suchých bílých vín (bílá vína s nejméně 4 g/l zbytkového cukru a max. 9 g/l, pokud rozdíl zbytkového cukru a celkového obsahu kyselin přepočtený na kyselinu vinnou je 2 gramy nebo méně) - Ryzlink rýnský 2017 výběr z hroznů
– Vinařství Volařík, Mikulov
– alkohol 14 %, zbytkový cukr 22 g/l, kyseliny: 8,9 g/l
– vítěz polosladkých bílých vín (obsah zbytkového cukru ve víně je větší než nejvyšší hodnota stanovená pro vína polosuchá, ale dosahuje nejvýše 45 g/l) - Cabernet Sauvignon 2017 ledové víno
– Tanzberg Mikulov
– alkohol 10,54 %, zbytkový cukr 192,3 g/l, kyseliny 10,1 g/l
– vítěz sladkých vín (vína bez rozdílu barvy a použité technologie se zbytkem cukru nad 45 g/l)
Závěrečné hodnocení Turné Krále vín 2019 – Vinná galerie
Byla to opravdu velmi podařená degustace, akorát bych příště čekal, že ochutnáme vítěze opravdu všech kategorií a až zbytek bude doplněn víny s velkou zlatou medailí. A to i kdyby příště vyhrálo všechny kategorie třeba jen jediné vinařství.
Rovněž očekávám, že zde vždy ochutnáme i šampiona výstavy, zejména pokud je na to návštěvník lákán. Pokud to snad nebude v budoucnu z jakéhokoliv důvodu možné, tak bych rovněž čekal, že na to budou návštěvníci dostatečně viditelně upozorněni před samotným nákupem vstupenek a nikoliv až na místě na akci.
To jsou dle mého názoru totiž ty hlavní důvody, kvůli kterým si většinou lidé lístek na Turné kupují. A umím si představit, že se někteří návštěvníci díky tomu mohou cítit tak trochu i podvedeni.
Mimochodem nemohu se nějak dopočítat, ale vinařství Tanzberg žádné víno na Turné nemělo – a to i přesto, že vyhrálo kategorii sladkých vín. A je to velká škoda…
[jaw_panel_box panel_title=“Turné krále vín 2019″ message_style=“success“ ]kdy: 17. 10. 2019 v 18:00
kde: Vinná Galerie, Brno
cena: 350 Kč
degustace: 15 vín
[/jaw_panel_box][jaw_clear]
zdroj analytik u vín: KRÁL VÍN České republiky 2019 – e-kniha