Degustace vín z Vinařství Kamil Prokeš v RockWine

Degustace vín z Vinařství Kamil Prokeš v RockWine

S koncem karantény se postupně začaly vracet k normálnímu životu i vinotéky a obnovily se postupně i řízené degustace. Jedním z těchto míst je i vinotéka RockWine, na jejíž první “pokaranténní” degustaci sem zamířilo vinařství z Velkých Němčic reprezentované samotným pánem vinařem. Degustace vín z Vinařství Kamil Prokeš proběhla 9. června.

Vinotéka RockWine

Vinotéka je umístěna na Vídeňské ulici v centru Brna. Je tedy velmi dobře dostupná tramvají a ze zastávky Nemocnice Milosrdných bratří to je k ní opravdu jen několik desítek metrů. Je postavena nad základy rotundy z jedenáctého století, jejíž zbytky je možné pozorovat při návštěvě ve skleněné podlaze, což je jistě zcela unikátní zážitek a dodává tomuto místu zvláštní atmosféru. Mimo to ji doplňují i vystavené obrazy, protože se současně jedná i o galerii.

Tuto vinotéku jsem již párkrát v minulosti navštívil a zdejší degustace nabízejí zajímavá vinařství. Musím ovšem přiznat, že zde již dříve zvýšili cenu vstupného nad průměr cen akcí, které obvykle navštěvuji, což mě poněkud odradilo. Tentokráte se ovšem jednalo o vinařství, které již nějaký ten rok sleduji, jehož vína vždy velmi rád přechutnám a tedy jsem se degustaci ani za vyšší cenu nebránil. Přece jen po karanténě je možné určité věci brát s nadhledem a rozhodně si myslím, že jsem udělal dobře.

RockWine
RockWine

Degustace vín z Vinařství Kamil Prokeš

Již před začátkem akce se na místo dostavila přibližně třicítka zájemců o vína z tohoto vinařství, takže degustace začala opravdu jen s minimálním zpožděním několika minut. Od samotného počátku se projevilo to, že je pan Prokeš odborník na slovo vzatý. Vinohradnictví a vinařství vystudoval až po doktorský titul a v současnosti působí jako odborný asistent na Mendelově univerzitě. Svým výkladem velmi rychle zaujal pozornost všech návštěvníků. Uměl totiž vykládat velmi poutavě nejen o historii vinařství, ale vysvětlit i různé procesy používané při výrobě vína tak, že to byli schopni pochopit i úplní laici.

Na degustaci nám bylo nabídnuto jedenáct vín, přičemž se začalo dvěma vzorky sektu. Je trošičku škoda, že prostory vinotéky bohužel neumožnili i prezentaci sabráže, jelikož je pan vinař trojnásobný mistr světa v sekání sektů.

Dále nám byly nabídnuty tři vzorky suchých bílých vín, jedno víno růžové, dvě červená a degustace vrcholila podáním tří vzorků bílých vín s vyšším zbytkovým cukrem, s Ryzlinkem vlašským ve výběru z cibéb na samotném konci. Jako bonus byla akce ukončena červeným hroznovým moštem bez alkoholu z odrůdy Dornfelder.

Návštěvníci měli při degustaci k dispozici jak chleba, tak i sýry, vodu a pozitivně hodnotím i přítomnost odlivky, i když si myslím, že při této ochutnávce byla využívána minimálně. V průběhu degustace byla k polosladkému Ryzlinku vlašskému ve výběru z hroznů doplněna na párování i čokoláda a rovněž proběhla ochutnávka hroznového oleje s bílým pečivem.

Po skončení degustace byla i možnost přechutnání několika vzorků pro dopití otevřených lahví, což jsem velmi rád využil.

Ochutnávka hroznového oleje s bílým pečivem
Ochutnávka hroznového oleje s bílým pečivem

Degustační set

Hodnocení: subjektivní stupnice autora, kde maximum je 12 bodů
Cena: včetně DPH; platná na místě v den degustace.

[jaw_panel_box panel_title=“Výsledky hlasování účastníků degustace“ message_style=“info“ ]

1. místo – Rulandské modré, výběr z hroznů, 2017
2. místo – Ryzlink vlašský, pozdní sběr, 2018 a rovněž Rulandské bílé, pozdní sběr, 2017
3. místo – Sekt Nicolas, blanc de blancs, 2017

Hodnocení: Každý účastník mohl hlasovat maximálně pro 3 vína.[/jaw_panel_box][jaw_clear]

Závěrečné hodnocení

Jednalo se o velmi příjemnou ochutnávku s poutavým výkladem a nadprůměrnými vzorky vín, i když za poněkud vyšší cenu. Přesto si myslím, že si zde každý našel mezi vzorky alespoň jednoho svého favorita a i já si na této akci koupil několik lahví vína z Vinařství Kamil Prokeš 🙂

[jaw_panel_box panel_title=“Degustace vín vinařství Kamil Prokeš“ message_style=“success“ ]kdy: 9. 6. 2020 v 19:00
kde: Vinotéka, vinný bar a galerie RockWine, Brno
cena: 400 Kč
degustace: 11 vín
[/jaw_panel_box][jaw_clear]

foto: LA

Ověřeno MonsterInsights