Biovíno 2022: Tramín červený 2019 od biovinaře Petra Marcinčáka

Biovíno 2022 Tramín červený 2019 od biovinaře Petra Marcinčáka

Biovíno 2022 je kategorií celostátní soutěže Nejlepší biopotravina. Ta až do loňského ročníku nesla název Česká biopotravina a je určena výhradně výrobcům biopotravin. Šampionem a tedy biovínem roku 2022 byl vyhlášen Tramín červený 2019 výběr z hroznů z vinařství Víno Marcinčák Mikulov.

Centrum Excelence ve Valticích hostilo koncem července hodnocení 21. ročník soutěže o nejlepší biovíno z České republice. Letos se nejvíce dařilo bio vinařství Víno Marcinčák Mikulov, které kromě celkového Šampiona soutěže, tedy Tramínu červeného 2019 výběr z hroznů, získalo i další hlavní ocenění. Nejlepším bílým vínem se stal jejich Riesling 2018 VOC Mikulov a nejlepším červeným Frankovka 2017 slámové víno. Vinařství si připsalo také cenu za nejlepší kolekci vín.

Petr Marcinčák
Petr Marcinčák

Biovíno roku je prestižní soutěž vín v České republice, což se potvrdilo i letos, kdy bylo do soutěže přihlášeno nejvíc biovín v historii a šlo tak opravdu o velmi široké zastoupení. Vína byla ale hlavně velmi kvalitní, získala vysoké bodové hodnocení a porotci udělili velké množství zlatých medailí. O to víc nás pak těší, že jsme v takové konkurenci a na tak celkově vysoké úrovni dosáhli významného úspěchu. Je to pro nás známka toho, že biovína děláme opravdu dobře,“ sdělil k soutěži Ing. Petr Marcinčák, majitel rodinného bio vinařství Víno Marcinčák Mikulov.

 

Tramín červený 2019 výběr z hroznů, polosuché

výrobce: Víno Marcinčák, a.s.
Bio: CZ-BIO-002
vinařská oblast: Morava
vinařská podoblast: Mikulovská
vinařská obec: Novosedly
viniční trať: Kamenný vrch

Půdní podmínky – Teplé badenské moře zanechalo na jižní Moravě mocné sedimenty vápnitých štěrků, písků a jílů, které tvoří nejvýznamnější horizont v novosedelských viničních tratích. Srovnatelné geologické podloží vinic je charakteristické i pro oblast Médoc v Bordeaux, jejichž třetihorní sedimenty se usazovaly v zálivech stejného moře jako sedimenty v oblasti Novosedel.

vedení vinohradu: střední vedení s jedním tažněm
hustota vinohradu: 3500 hlav/ha
stáří vinohradu: 62 let
datum sklizně: 23. 9. 2019
cukernatost moštu: 25,4 °ČNM
obsah zbytkového cukru: 6,8 g/l
obsah kyselin: 6,5 g/l
obsah alkoholu: 14 %.
obsah bezcukerný extrakt: 24,2 g/l
číslo šarže: TCKV1907
velikost partie: 4000 lahví
plněno: červenec 2020

Tramín červený 2019 výběr z hroznů, polosuché - Víno Marcinčák, a.s.

 

Šampioni a vítězové kategorií Biovíno 2022

Absolutní šampion

Šampion bílých vín

  • Riesling 2018 VOC Mikulov – Víno Marcinčák, a.s.

Šampion červených vín

 

Kategorie

Bílá vína odrůdová a známková vína se zbytkovým cukrem do 4 g/l

  • Riesling 2018 VOC Mikulov – Víno Marcinčák, a.s.

Bílá vína odrůdová a známková vína se zbytkovým cukrem od 4 do 12 g/l

Bílá vína odrůdová a známková vína se zbytkovým cukrem od 12 do 45 g/l

Bílá i červená odrůdová a známková vína se zbytkovým cukrem nad 45 g/l

Červená vína odrůdová a známková se zbytkovým cukrem do 4 g/l

Růžová vína odrůdová a známková vína se zbytkovým cukrem nad 4 g/l

  • Cuvée Nosislavský ryšák 2021 pozdní sběr – Válka Karel, Vinařství Válka

Vína šumivá a sekty

  • Sekt Cibulka Blanc de Blanc Organic 2019 jakostní šumivé víno – Portz Insel s.r.o., Vino Cibulka

 

Hodnocení Biovíno 2022

Dvě komise složené z řad odborné veřejnosti, pod vedením garanta soutěže Ing. Libora Nazarčuka, hodnotily 76 moravských a českých vín, kterým udělily 47 zlatých a 21 stříbrných medailí. Veřejná prezentace a možnost ochutnání těchto vín bude 9. až 11. září v rámci Pálavského vinobraní v Mikulově, spolu s víny z Národní soutěže vín – Mikulovské vinařské podoblasti.

Bio víno roku pořádá PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců, Sdružení vinařů mikulovské vinařské podoblasti, EKOVÍN – Svaz integrované a ekologické produkce hroznů a vína a Svaz vinařů České republiky, za organizační spolupráce Národního vinařského centra. Účastnit se jí mohou všechna bio vína z České republiky, která mají certifikát ekologického zemědělství a splňují základní statut soutěže. Soutěž si klade za cíl porovnání a odborné zhodnocení biovín z různých vinařských oblastí, obcí a tratí v České republice a také podpora prodeje a produkce co nejkvalitnějších biovín s původem v České republice.

Biovínem roku 2021 je Ryzlink rýnský z Vinařství Barabáš

foto: vasbiovinar.cz

Ověřeno MonsterInsights