Šampionem Salonu vín 2019 je Rulandské bílé z Bzence

Šampionem Salonu vín 2019 je Rulandské bílé z Bzence

Šampionem Salonu vín 2019 se stalo Rulandské bílé Collection 1508 pozdní sběr, ročník 2017 ze Zámeckého vinařství Bzenec. Rozhodli o tom zástupci Národního vinařského centra a hodnotící komise 4. prosince ve Valticích.

Absolutní Šampion Salonu vín – národní soutěže vín 2019 pochází z vinařské obce Vracov na Slovácku. V devítileté historii udělování titulu Šampion je to již počtvrté, co vyhrálo víno z téže vinice – Klínky. A podruhé se z této vinice stala vítězem Rulanda bílá. Rozložení všech vítězů je vůbec zajímavé. Hegemonii Zámeckého vinařství Bzenec narušily pouze dvakrát Vinné sklepy Valtice a jednou Nové vinařství. Zpravidla vyhrávají vína suchá, jen jednou to bylo víno polosuché. A také vína bílá, s jedinou výjimkou v podobě Merlotu.

Šampionem Salonu vín 2019 je ideální víno

Podíváme-li se blíže na charakteristiku vítězů posledních let, pak letošní šampion dosahuje naprosto ideálních parametrů. Zprůměrujeme-li hodnoty všech bílých vítězů, vracovská Rulanda bílá se jim takřka přesně vyrovnává.

CukrKyselinyAlkoholExtrakt
Rulandské bílé 2017
pozdní sběr
5,4 g/l7,2 g/l13,1 %26,6 g/l
průměrný bílý šampion5,5 g/l6,8 g/l12,9 %24,3 g/l

 

Že by návod na „tvorbu“ šampionů pro další vinaře? Možná. Přesto vliv přírody a terroir dané vinice jen stěží někdo překoná. Bude zajímavé sledovat v čase preference hodnotících komisí. Vítěz pro rok 2016 naznačuje, že i modré odrůdy mají šanci. Stejně tak zajímavé je i sledování vývoje ceny vítězných vín. Kdo zavčasu nakoupil Rulandské bílé, Collection 1508 2017 pozdní sběr, ten pravděpodobně dobře udělal. Lahev byla k mání ještě donedávna za pouhých 169 Kč (e-shop Zámecké vinařství Bzenec).

Přehled šampionů Salonu vín v letech 2011 až 2019

Rulandské bílé, Collection 1508 2017 pozdní sběr

Letošní šampion uspěl v konkurenci 2196 moravských a českých vín přihlášených do soutěže. Nejprve postoupil z nominačního kola Národní soutěže vín – vinařské oblasti Morava – slovácké vinařské podoblasti do prvního národního kola; a dále do druhého finálového kola Salonu vín – národní soutěže vín 2019, které proběhlo 3.–4. prosince ve Valticích. Odborná porota jej z celkového počtu 400 finalistů soutěže vyhodnotila jako absolutního vítěze. Šampion se stal zároveň vítězem kategorie A – bílá vína do 12 g/l zbytkového cukru.

 

„Víno má barvu lipového květu se zelenkavými odlesky. Ve vůni najdeme zralé žluté ovoce a citrusy. Chuť je příjemně šťavnatá, plná, s živou kyselinkou a na patře doprovázená dochutí kandovaných pomerančů,“ komentuje vítězné víno Ing. Bořek Svoboda z vítězného vinařství.

Devatenáctiletá tradice, počet přihlášených vzorků, unikátní trojkolový systém hodnocení, pečlivý výběr proškolených degustátorů a profesionální chemické analýzy hodnocených vín jednoznační činí ze Salonu vín – národní soutěže vín nejprestižnější soutěž vín v České republice.

„Hodnocení v superkomisi bylo velmi vyrovnané, rozdíl mezi prvním a druhým vínem byla pouze jedna desetina bodu,“ komentuje Ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, které soutěž organizuje a doplňuje: „Koresponduje to s celkovou úrovní vín hodnocených ve finálním kole, která byla naprosto špičková“.

 

Slavnostní vyhlášení výsledků

Slavnostní vyhlášení všech držitelů prestižního titulu „Zlatá medaile Salonu vín České republiky 2019“, a tedy i složení degustační expozice stovky nejlepších moravských a českých vín pro rok 2019, vítězů jednotlivých kategorií a nejlepší kolekce proběhne 1. února ve Valticích. Nová kolekce Salonu vín 2019 bude pro veřejnost otevřena opět od soboty 2. února 2019. Stávající degustační expozice Salonu vín České republiky 2018 bude otevřena do 15. prosince 2018, poté bude expozice uzavřena a bude probíhat její příprava na znovuotevření.

V Salonu vín je celoročně prezentováno 100 nejlepších vín s oceněním „Zlatá medaile Salonu vín“. Mimo to jsou formou krátkodobých prezentací představovány vína s oceněním „Stříbrná medaile Salonu vín“, vína oceněná na zahraničních soutěžích, mladá růžová vína atd. Součástí expozice je také Síň slávy vinařství České republiky.

Více o systému hodnocení Salonu vín – národní soutěže vín.

zdroj/foto: Národní vinařské centrum