Salon vín České republiky představil vítěznou kolekci pro rok 2021

Expozice Salon vín České republiky, Salon vín České republiky představil

Salon vín České republiky představil kolekci sta nejlepších moravských a českých vín pro rok 2021. Ta uspěla v konkurenci více než 2500 vín. Po celý letošní rok bude kolekce prezentována ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.

Více než dvacetiletá tradice, setrvale rostoucí počet přihlášených vín, unikátní trojkolový systém hodnocení, výběr proškolených degustátorů a profesionální chemické analýzy hodnocených vín činí ze Salonu vín – národní soutěže vín nejprestižnější soutěž vín v České republice. Je tak garancí zcela výjimečné kvality vyhlášených vín.

Ing. Pavel Krška
Pavel Krška

„Neustále rostoucí zájem o soutěž ze strany našich vinařů dokazuje fakt, že v loňském roce, komplikovaném pandemií Covid-19, jsme měli opět rekordní počet přihlášených vzorků. Epidemie, respektive protiepidemická opatření ovlivnila i průběh soutěže, která tak přišla o svůj kulturní a společenský rozměr, ale samotné hodnocení zkušenými degustátory mohlo i přes platná opatření proběhnout na maximální profesionální úrovni,“ sdělil Ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra.

Na vlastní soutěž navazuje od února celoroční degustační expozice nejlepší stovky vín. Zde je možné prostřednictvím několika typů degustačních programů, včetně tzv. „volné degustace“, programů řízených sommelierem a individuální degustace z prezentačního automatu, ochutnat nejlepší vína pro daný rok. Letošní otevření expozice pro veřejnost bude závislá na vývoji situace a vládních omezení.

Salon vín České republiky představil vítěznou kolekci pro rok 2021

Odborní degustátoři z řad vinařů, sommelierů, enologů a dalších vinařských profesionálů rozhodli také o vítězích jednotlivých kategorií. Šampionem soutěže a vítězem kategorie A (bílá vína suchá a polosuchá do 12 g/l zbytkového cukru) se stal Pinot blanc 2018 pozdní sběr z THAYA vinařství (Hnanice). Více o vítězích kategorií v článku Salon vín 2021.

Ing. Marek Babisz,
Marek Babisz

„Kvalita letošních vín je velmi vyrovnaná a na vysoké úrovni. Aby víno postoupilo do Salonu vín, bylo potřeba téměř 87 bodů, což je nejvyšší minimální bodové hodnocení v 21leté historii soutěže. Výběr Šampiona byl oproti minulým letům jednoznačný, kdy 7 degustátorů z 9 dalo vítězné víno na stupně vítězů a tak zvítězilo zcela přesvědčivě,“ upřesnil Ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra a Salonu vín.

V kolekci 100 vín se zlatou medailí Salonu vín 2021 je 52 vinařů a celkem 22 odrůd vín. Největší zastoupení vín má Zámecké vinařství Bzenec (10 vín), které patří historicky k nejúspěšnějším v této soutěži. Následují vinařství Vinselekt Michlovský (7), Mikrosvín Mikulov (6) a Vinařství Volařík (5). Nejvíce zastoupenými odrůdami jsou pak Ryzlink rýnský (13) a Ryzlink vlašský (11). Shodně po 7 vzorcích pak mají odrůdy Chardonnay, Merlot, Rulandské modré a Veltlínské zelené. Dle původu hroznů a jednotlivých vinařských obcí je nejvíce zastoupena Perná (8), Vracov (6) a Velké Bílovice (5). Následují je Čejkovice (4) a Valtice (4).

 

Vinařská oblastPočet
Morava/Mikulovská30
Morava/Velkopavlovická24
Morava/Slovácká23
Morava/Znojemská18
Čechy/Mělnická3
Morava/bez podoblasti2

 

Jakostní zařazeníPočet
pozdní sběr45
výběr z hroznů37
VOC Znojmo3
výběr z cibéb3
české zemské víno2
jakostní šumivé víno s.o.2
moravské zemské víno2
výběr z bobulí2
jakostní víno odrůdové1
slámové víno1
VOC Bzenec1
VOC Mikulovsko1

 

RočníkPočet
20155
20163
201715
201842
201935

 

Salon vín 2021 – přehled vín oceněných zlatou medailí (100)

Salon vín 2021 – přehled vín oceněných stříbrnou medailí (236)

 

21. ročník Salonu vín

Jedná se již o 21. ročník Salonu vín. Soutěž se v průběhu let vyvíjela, až se ustálila na trojkolovém systému hodnocení. První fáze hodnocení probíhá obvykle od června do srpna (letos výjimečně vše během srpna) v jednotlivých moravských vinařských podoblastech (Znojemská, Mikulovská, Velkopavlovická, Slovácká) a ve vinařské oblasti Čechy. Jde o nominační kola Národní soutěže vín, tedy prvního stupně naší největší a nejvyšší soutěže vín. Následovalo 1. už celostátní kolo Salonu vín – národní soutěže a celá soutěž vyvrcholila 2. finálovým kolem a výběrem absolutních vítězů.

Šampion a každý držitel titulu Zlatá medaile Salon vín 2021 tak musel postupně projít třemi koly profesionálního hodnocení držiteli mezinárodních degustačních zkoušek dle evropských ISO norem, což zaručuje objektivitu a vysokou úroveň celé soutěže. I díky tomu je Salon vín – národní soutěž vín výkladní skříní českého a moravského vinařství a titul Šampiona je nejvyšší dosažitelnou metou pro víno v České republice. Prestižní ocenění zlatými a stříbrnými medailemi Salonu vín – národní soutěže vín jsou pak nezpochybnitelnou garancí nejvyšší možné kvality vín.

Kromě 100 nejlepších vín, oceněných dle statutu Zlatou medailí Salonu vín ČR 2021 udělila komise také stříbrné medaile (u vín, která postoupila do druhého kola hodnocení a získala min. 84 bodů). Celkový počet udělených medailí je limitován na max. 30 % z počtu vín, přihlášených do prvního kola. Jde celkem o 236 vín.

Salon vín – národní soutěž vín České republiky pořádá Národní vinařské centrum, o.p.s. za podpory Vinařského fondu. Má oficiální garanci profesní svazové organizace – Svazu vinařů ČR. Záštitu převzal prezident České republiky Ing. Miloš Zeman, ministr zemědělství Ing. Miroslav Toman, CSc. a hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich.

Ověřeno MonsterInsights