Salon vín 2022: 100 nejlepších vín pro letošní rok

Salon vín České republiky, Národní soutěž vín 2019

Salon vín 2022 vyhlásil nejlepší z nejlepších. Tedy vítěznou stovku moravských a českých vín, která získala zlatou medaili Salonu vín – národní soutěže vín České republiky. V konkurenci 2400 přihlášených vzorků letošního ročníku nenašla žádná, která by je kvalitou předčila, a tak byla umístěna v celoroční degustační expozici Salonu vín ve Valticích.

A proč nejlepší z nejlepších? Každé víno oceněné titulem Salon vín muselo uspět hned třikrát. Tak velí soutěžní řád a unikátní trojkolový systém hodnocení garantující spolu s pravidelně proškolovanými profesionálními degustátory naprostou objektivitu posuzování přihlášených vín. Výsledek je pak soubor rovných sta vín zcela výjimečné kvality.

Ing. Pavel Krška
Pavel Krška

„Soutěže vín obecně jsou nástrojem objektivního srovnání kvality vín na trhu. Salon vín – národní soutěž vín vrcholem soutěží vín u nás. Po celou dobu jeho dvaadvacetileté existence jej zdokonalujeme, a o tom, že se dílo daří, svědčí i bezkonkurenční zájem vinařů a s ním spojená důvěra v nejvyšší možnou úroveň a objektivitu soutěže. Ocenění titulem Salon vín neznamená jen prestiž a osobní úspěch vinaře, ale také významnou obchodní příležitost, protože Salon vín je garance výjimečné kvality vína, o které nikdo nepochybuje,“ komentoval právě vyhlášené výsledky Ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, které soutěž organizuje a zároveň spravuje degustační expozici.

 

Vítězové jednotlivých kategorií pro rok 2022

Odborní degustátoři z řad vinařů, sommelierů, enologů a dalších vinařských profesionálů rozhodli také o vítězích jednotlivých kategorií. V kolekci samozřejmě nechybí ani letošní absolutní Šampion: Chardonnay EGO No. 79 barrique 2019 výběr z hroznů ze Zámeckého vinařství Bzenec.

Bílá suchá a polosuchá vína

Bílá polosladká vína

Bílá sladká vína

Růžová vína a klarety

  • Rosé Trkmanska 2020 VOC Modré hory, č. š. 920 – JAN STÁVEK

Červená suchá vína

Jakostní šumivá vína stanovené oblasti

  • Louis Girardot brut 2015 jakostní šumivé víno, č. š. 16028C – BOHEMIA SEKT, s.r.o.

Nejlepší kolekce vín

  • VINAŘSTVÍ MIKROSVÍN MIKULOV a.s.

 

Salon vín 2022

Salon vín 2022 – přehled vín oceněných zlatou medailí (100)

V kolekci sta vín se zlatou medailí Salonu vín 2022 je 55 vinařů a vinařských firem. Největší zastoupení má Vinařství Mikrosvín Mikulov a Zámecké vinařství Bzenec (9 vín) následovány vinařstvím Znovín Znojmo (8 vín). Nejvíce z celkového počtu 21 odrůd jsou pak zastoupeny Ryzlink rýnský (17), Ryzlink vlašský (9), Rulandské šedé (8) a Veltlínské zelené (8).

Zatřídění
jakostní víno odrůdové1
jakostní víno známkové1
víno originální certifikace8
kabinetní víno1
pozdní sběr44
výběr z hroznů37
výběr z bobulí3
výběr z cibéb4
jakostní šumivé víno s.o.1

 

Letošní již 22. ročník soutěže proběhl v ustáleném trojkolovém formátu, kdy během první fáze posuzují komisaři vína v jednotlivých moravských vinařských podoblastech (Znojemská, Mikulovská, Velkopavlovická, Slovácká) a ve vinařské oblasti Čechy. Následují dvě celostátní kola hodnocení, která určí složení Salonu vín pro následující rok, Šampiona a vítěze kategorií.

Oblast/podoblast
Čechy/Mělnická3
Morava/Mikulovská34
Morava/Slovácká20
Morava/Velkopavlovická24
Morava/Znojemská18
Morava/bez podoblasti1

 

Ročník
202017
201935
201832
201710
20161
20155

 

Na vlastní soutěž navazuje od února celoroční degustační expozice nejlepších sta vín v historickém sklepení valtického zámku. Zde je možné prostřednictvím několika typů degustačních programů, včetně tzv. „volné degustace“, programů řízených sommelierem a individuální degustace z prezentačního automatu, ochutnat nejlepší vína pro daný rok. Letošní otevření expozice pro veřejnost je plánováno na 4. února s přihlédnutím na vývoj situace a vládních omezení.

Salon vín 2022 – přehled vín oceněných stříbrnou medailí (251)

Kromě sta nejlepších vín, oceněných dle statutu Zlatou medailí Salonu vín České republiky 2022 udělila komise také stříbrné medaile (u vín, která postoupila do druhého kola hodnocení a získala min. 84 bodů). Celkový počet udělených medailí je limitován na max. 30 % z počtu vín, přihlášených do prvního kola.

Soutěž pořádá Národní vinařské centrum, o.p.s. za podpory Vinařského fondu a oficiální garance Svazu vinařů ČR. Záštitu nad Salonem vín – národní soutěží vín 2022 převzal prezident České republiky Ing. Miloš Zeman, hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich a dnes již bývalý ministr zemědělství Ing. Miroslav Toman, CSc.

Ověřeno MonsterInsights