Oslaďme si život! Ruster Ausbruch DAC již 16. apelací v Rakousku

Oslaďme si život! Ruster Ausbruch DAC již 16. apelací v Rakousku

Pravděpodobně nejznámější rakouské sladké víno je nyní právně definováno jako Ruster Ausbruch DAC. Navíc na východní straně Neziderského jezera bylo rozšířeno označení původu Neusiedlersee DAC. Nyní zahrnuje i ovocně a ušlechtile sladká vína.

Ruster Ausbruch, jedno z nejtradičnějších rakouských vín, se může ohlédnout za staletou historii. Po důkladných úvahách v regionu získalo světově proslulé sladké víno právní ochranu svého původu jako Ruster Ausbruch DAC. Tím bylo vytvořeno první nařízení DAC v Rakousku výhradně pro sladké víno. Vzrostl také počet rakouských chráněných označení původu v systému DAC, a to na šestnáct.

Chris York
Chris York

„Ruster Ausbruch je jedinečnou a výraznou součástí našeho rakouského dědictví. Skutečnost, že je nyní právně chráněna předpisy DAC, je důležitým krokem na naší cestě k propagaci regionálně typických vín,“ zdůrazňuje Chris Yorke, generální ředitel Rakouské rady pro marketing vína (AWMB).

 

Ruster Ausbruch DAC

Vína Ruster Ausbruch DAC musí v zásadě splňovat požadavky kategorie Trockenbeerenauslese (výběr ze suchých bobulí). Mohou být vinifikována z jedné nebo více bílých odrůd pro jakostní vína. Lze použít pouze selektivně ručně sbírané bobule infikované botrytidou a sklizené ve svobodném městě Rust. Minimální cukernatost moštu je 30 °KMW. Sladké víno musí být rovněž vinifikováno a lahvováno v Rustu.

Zatímco Ruster Ausbruch DAC je nyní nově zakotveno v zákoně, v současné době probíhají další jednání o změnách pro vinaře Rustu. Týkají se apelace Leithaberg DAC a tentokrát suchých vín.  Jde o odrůdy Blaufränkisch (Frankovka) a bílé Weissburgunder (Rulandské bílé), Chardonnay, Neuburger (Neuburské) a Grüner Veltliner (Veltlínské zelené).  A to včetně cuvée vyrobených z těchto čtyř bílých odrůd. V souladu s nařízením mohou být v budoucnu uvedeny na trh jako Leithaberg DAC.

Ruster Ausbruch DAC
Město Rust a jeho vinice pro Ruster Ausbruch DAC

 

Neusiedlersee DAC se otevírá sladkým vínům

K úpravám dochází také na východní straně Neziderského jezera. Od nynějška se chráněné označení původu Neusiedlersee DAC vztahuje nejen na Zweigelt (Zweigeltrebe), ale také na ovocně sladká vína (kategorie Spätlese a Auslese); Neusiedlersee DAC Reserve pak zahrnuje i ušlechtile sladká vína (kategorie Beerenauslese a Trockenbeerenauslese). Navíc podrobné označení původu „Seewinkel“ bude povoleno, pokud hrozny pocházejí z obcí Apetlon, Illmitz a nebo Podersdorf. To naznačuje prominentní postavení regionu jako místu vzniku vynikajících sladkých vín.

Neusiedlersee
Vinice v okolí Neusiedlersee

 

O DAC

Districtus Austriae Controllatus (DAC) je zákonné označení původu pro regionálně typické Qualitätswein (jakostní vína) z Rakouska. Pokud je tedy název vinařské oblasti spojen s písmeny DAC na etiketě vína, může si být spotřebitel jistý, že obdrží jakostní víno typické pro tento region, vinifikovaný z hroznů sklizených výhradně v této oblasti. Víno DAC lze vyrábět pouze z odrůd vinné révy specifikovaných pro danou oblast DAC. A musí splňovat všechny požadavky nařízení stanovených příslušnou oblastí. V současnosti je v Rakousku šestnáct vinařských oblastí DAC. Vína, která nesplňují požadavky DAC, nesou název příslušného spolkového státu jako označení původu a jsou součástí široké rozmanitosti rakouského vína na této úrovni původu.

zdroj: AWMB
foto: ÖWM / Marcus Wiesner, Robert Herbst

Ověřeno MonsterInsights