Merlot 2018 z Regina Coeli nejlepším vínem Znojemska

Merlot 2018 z Regina Coeli nejlepším vínem Znojemska

Tradičně jako třetí v pořadí proběhlo na Moravě hodnocení Národní soutěže vín – Znojemské vinařské podoblasti. Nejlepším vínem, a tedy letošním Šampionem soutěže, se stalo červené víno. Konkrétně Merlot Grand Reserva 2018 výběr z hroznů z Vinařství Trpělka & Oulehla – Regina Coeli.

Ziskem titulu Šampion se Merlot Grand Reserva 2018 výběr z hroznů z Vinařství Trpělka & Oulehla stal zároveň vítězem kategorie červených suchých vín. Kromě ocenění pro nejlepší víno získal Šampion také zvláštní odměnu v podobě barikového sudu. Ten vítězi věnují partneři, město Dolní Kounice a Bratrstvo vinařů a kopáčů 1737.

Petra Oulehlová
Petra Oulehlová

„Toto víno zrálo 24 měsíců na barikových sudech. Je granátové barvy, ve vůni má tóny černých třešní a sušených borůvek, v závěru aroma čokolády a jemného dřeva. Takové noblesně sladěné víno vhodné pro slavnostní tabuli,“ popisuje vítězné víně Petra Oulehlová z Vinařství Trpělka & Oulehla.

[jaw_panel_box panel_title=“Merlot Grand Reserva 2018 výběr z hroznů – Vinařství Trpělka & Oulehla“ message_style=“info“ ]

Ročník: 2018
Kategorie: Suché
Obec: Dolní Kounice
Trať: Šibeniční hora
Zbytkový cukr: 0,3 g/l
Titrovatelné kyseliny: 4,6 g/l
alkohol: 13,5 %
Objem: 0,75 l
Archivace: 8–10 let
Servírování: 18 °C
Ocenění: Národní soutěž vín 2021 znojemská – velká zlatá, Šampion

Doporučeno ke zvěřinové terině, srnčímu na houbách, k vysoké zvěřině pikantně upravené na roštu, ke kávovým dezertům nebo krémovým pohárům se sezonním ovocem. Snoubí se skvěle se sýry typu brie a camembert.

Aktuální cena u vinaře: 519 Kč včetně DPH

[/jaw_panel_box][jaw_clear]

Regina Coeli

Vinařství Trpělka & Oulehla, známé též jako Regina Coeli (Královna nebes), sídlí v obci Nové Bránice. Ta se nachází asi jeden kilometr od vinařského města Dolní Kounice, které se pyšní tradicí pěstování révy vinné již od 12. století. Vše souvisí se zdejším klášterem Rosa Coeli (Růže nebeská) a samozřejmě s půdními a klimatickými podmínkami. Zvláště zdejší štěrkopísky dávají nenapodobitelnou identitu vyhlášené Frankovce. V posledních letech se však dostává velkému uznání zejména vínům odrůdy Sauvignon a Chardonnay či Merlot. Pan Václav Trpělka v roce 1991 vinařství založil a společně s Lubošem Oulehlou se pustili do poctivé práce, dnes již na 30 hektarech vinic. Majitelé věří, že když se k dílu přistupuje s péčí a láskou, projeví se to v hroznech a konečně i ve výsledném produktu – víně. Moderní technologie výroby, řízené kvašení a následné další procesy při zrodu vína jsou samozřejmé.

Vítězové kategorií Národní soutěže vín na Znojemsku

Kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá

Kategorie B – bílá polosladká

Kategorie C – sladká vína (bílá, růžová i červená)

Kategorie D – růžová vína a klarety

  • Coccinelle rosé 2020 pozdní sběr – Vinařství Žiška s.r.o.

Kategorie E – červená vína suchá

Kategorie G – jakostní šumivá vína

  • Bohemia Sekt Prestige brut 2018 jakostní šumivé víno s.o. – BOHEMIA SEKT, s.r.o.

Nejlepší kolekce

  • Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.

Zajímavostí je, že vítěz kategorie bílých vín suchých a polosuchých měl ve finálové fázi stejné hodnocení jako jiný vzorek: Ryzlink rýnský 2018 pozdní sběr ze  Znovínu Znojmo. O vítězi tak rozhodlo až prosté hlasování členů tzv. superkomise.

Národní soutěž vín – Znojemská vinařská podoblast

Do soutěže bylo přihlášeno celkem 329 vín, z nichž získalo 11 velké zlaté, 97 zlaté a 4 stříbrné medaile. O výsledku rozhodlo 7 komisí složených z vinařských odborníků, kteří vína hodnotili 24. srpna v Centru Excelence ve Valticích. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo 292 vín. Nominovaná vína budou spolu s postupujícími z Velkopavlovické, Mikulovské a Slovácké vinařské podoblasti, reprezentující vinařskou oblast Morava, a víny nominovanými z vinařské oblasti Čechy soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Národní soutěž vín probíhá pod garancí Svazu vinařů České republiky, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

Výstava vín pro veřejnost

Více než 300 vynikajících vín, která se zúčastnila Národní soutěže vín Znojemské vinařské podoblasti, se zájemcům představí v sobotu 4. září od 13 do 21 hodin v Kulturním domě v Dolních Kounicích. Výstava probíhá souběžně s historickými slavnostmi Rosa Coeli města Dolní Kounice.

Znojemská vinařská podoblast vděčí za svá chuťově plná a svěží aromatická bílá vína ideálním přírodním a klimatickým podmínkám. Studené větry z nedaleké vrchoviny spolu s termoregulačním vlivem řek dávají znojemským vínům nezaměnitelnou kořenitou chuť. Díky střídání slunečných dnů a chladnějších nocí hrozny sice zrají pomaleji, ale zato si uchovávají aromatické látky a dosahují vysoké jakosti. Nejlepších výsledků zde vinaři tradičně dosahují s Veltlínských zeleným, Ryzlinkem rýnským, Müllerem Thurgau a Sauvignonem. Červené barvy hájí zejména Svatovavřinecké a Frankovka.

zdroj/foto: reginacoeli.cz, narodnisoutezvin.cz