Degustační večer s vinaři z VOC Blatnice

Degustační večer s vinaři z VOC Blatnice

Vinaři z VOC Blatnice, členové Cechu blatnických vinařů, představili svá vína v Otevřené zahradě. Vedle pověstného Blatnického Roháče nechyběla ani typická slovácká vína odrůd Ryzlink rýnský, Rulandské bílé či Chardonnay.

Poslední červencový čtvrtek byl v Otevřené zahradě věnován vinařům VOC Blatnice. Vinaři z Cechu blatnických vinařů představili svá vína ze slovácké podoblasti z okolí obce Blatnice pod Svatým Antonínkem. ​Historicky prověřenými představiteli blatnických odrůd jsou svěží a vysoce minerální Ryzlink rýnský a skupina burgundských odrůd Rulandské bílé, Rulandské šedé, jež jsou typická svými obilnými a chlebovými tóny, a i tolik oblíbené Chardonnay.

VOC Blatnice

VOC Blatnice je pátým apelačním systémem v České republice, v Blatnici pod Svatým Antonínkem bylo založeno už v roce 2013. Je tak prvním VOC ze Slovácké vinařské podoblasti. Nabízí vína pouze z bílých odrůd révy vinné, a to od sklizně roku 2012.

Vinice leží na prvních výběžcích Bílých Karpat v okolí malebné slovácké vesnice Blatnice pod Svatým Antonínkem. Region dále zahrnuje přilehlé obce Uherský Ostroh, Lipov a Louka.

Hrozny VOC musí pocházet pouze z registrovaných vinic. Víno musí být vyrobené z odrůd, kterým se v Blatnici nejvíce daří. Z jejich hroznů ve sklepích vzniká nejlepší víno typické pro místní region. Je to Ryzlink rýnský a skupina burgundský odrůd – Rulandské bílé, Rulandské šedé, Chardonnay, včetně cuvée. Více o VOC Blatnice v tomto článku.

Degustační večer s vinaři z VOC Blatnice
Blatnické búdy

Vinaři z VOC Blatnice v Brně

Aktuálně je sdruženo ve spolku pětadvacet vinařů. Otevřenou zahradu navštívilo těchto šesti vinařství:

  • Víno Jan Polehňa
  • Víno Petratur
  • Víno Hanačík
  • Vinařství Konopný kopec
  • Víno Blatel
  • Víno Staňkovi

 

Víno Jan Polehňa

V roce 2015 přebral Jan Polehňa, absolvent Mendelovy univerzity, štafetu rodinného vinařství po otci Františkovi a dědečkovi Antonínovi. Završil tak přechod tradice od hobby-vinařství k malé moderní profesionální vinařské firmě prezentující se malými šaržemi osobitých vín v atraktivní adjustáži, která v sobě spojuje prvky folklóru a současného designu.

vína k degustaci
Vinaři z VOC Blatnice – Víno Jan Polehňa
Vinaři z VOC Blatnice – Víno Jan Polehňa

Víno Petratur

Pavel Petratur reprezentuje současnou generaci ve vinařské rodině, v níž na tradici navázal po předcích. A protože vinařství přijal za svou hlavní činnost a zpracovává pouze vlastní hrozny, věnoval se především rozšiřování ploch vinic s nosnými odrůdami, mezi které patří Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Rulandské šedé a Chardonnay.

vína k degustaci
Vinaři z VOC Blatnice – Víno Petratur
Vinaři z VOC Blatnice – Víno Petratur

Víno Hanačík

Milan Hanačík, profesí veterinární lékař, spolu se synem Matějem pokračují v rodinné tradici svých předků. Věnují se vínům z výhradně vlastních vinic z úpatí Bílých Karpat, kde vápenné podloží formuje chuťové a buketní vlastnosti blatnických vín do nenapodobitelného zážitku.

vína k degustaci
Vinaři z VOC Blatnice – Víno Hanačík
Vinaři z VOC Blatnice – Víno Hanačík

Vinařství Konopný kopec

Nad Blatnicí pod Svatým Antonínkem vyrostlo v roce 2019 vinařství, které je zapuštěné do Konopného kopce. Hned při příjezdu zaujme pohledem na reliéf připomínající vinařské búdy, typickou stavbu místní vinařské architektury.

vína k degustaci
Vinařství Konopný kopec
Vinaři z VOC Blatnice – Vinařství Konopný kopec

Víno Blatel

Společnost VÍNO BLATEL vznikla v roce 1990, navazuje na bohatou slováckou vinohradnickou a vinařskou tradici a je propojením rodiny a týmu lidí, pro které je vinohradnictví, vinařství a víno radostí, potěšením i vášní. Pěstuje révu vinnou na ploše 160 ha, zpracovává pouze vlastní hrozny.

vína k degustaci
Víno Blatel
Vinaři z VOC Blatnice – Víno Blatel

Víno Staňkovi

Počátky vinařské tradice rodiny Staňků sahají až do konce 19. století, kdy děda Martin Těthal vysadil vinohrad a začal vyrábět víno, které dodával až do Vídně a do Prahy. V této tradici v současnosti pokračuje již šestá generace.

vína k degustaci
Víno Staňkovi
Vinaři z VOC Blatnice – Víno Staňkovi

Červencový degustační večer v Brně s vinaři VOC Blatnice

kdy: 27. 7. 2023
kde: Otevřená zahrada, Brno
cena: 540 Kč / 490 Kč předprodej
degustace: cca 53 vín

Více o festivalu Víno z blízka zde.

Více o dalších akcích v Kalendáři vinařských akcí.

Ceny vín jsou uvedeny vždy za lahev a včetně DPH. Jsou platné v den konání akce; můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

foto: autor, Partnerství, Vinaři VOC Blatnice

Ověřeno MonsterInsights