Degustace vín vinařství Sing Wine z Velkých Bílovic

Degustace vín vinařství Sing Wine z Velkých Bílovic

Degustaci vinařství Sing Wine připravil na 8. listopad spolek Vinná lóže koštýř. Ještě nedávno se řízené ochutnávky organizované tímto sdružením konávaly pravidelně v brněnské restauraci Central. Před časem se vedení Vinné lóže rozhodlo k přesunu akcí do prostor bývalého Řečkovického pivovaru v Brně.

Zakladatelem Sing Wine je pan Tomáš Tetur z Velkých Bílovic, jehož jméno vinařství původně neslo. Ve stejné obci působí také jeho bratr Vladimír s větším a známějším vinařstvím a u zákazníků často docházelo k záměně těchto značek. Proto roku 2010 došlo k přejmenování na Sing Wine. Název byl odvozený z rodinné a současně celofiremní velké lásky k hudbě.

Michal, syn Tomáše Tetura, dokonce na vysoké škole vystudoval obor operní zpěv. A právě tento člověk, který má v Sing Wine na starosti obchod a marketing, přichystal bohatý degustační set, který se skládal ze čtrnácti vzorků. Ještě než se Michal Tetur dostal ke slovu, aby nám představil své vinařství a vína ročníku 2016, všichni účastníci obdrželi nultý degustační vzorek od pořadatelů z Vinné lóže. Tímto kalibračním vínem bylo Veltlínské zelené z Chateau Valtice. Během degustace jsme tedy přechutnali patnáct poctivých vzorků, což je netradičně velmi vysoké číslo. Takový počet opravdu nebývá na řízených degustacích standardem.

Michal Tetur, vinařství Sing Wine
Michal Tetur, vinařství Sing Wine

Degustační list byl velmi dobře připravený, včetně analytických hodnot a uvedení ocenění jednotlivých vín. První dva vzorky si Michal Tetur připravil jako překvapení nejen pro účastníky ochutnávky, ale také pro pořadatele. Ještě před Svatým Martinem jsme tak získali možnost ochutnat první mladá vína ročníku 2017.

Přehled degustovaných vín vinařství Sing Wine

kompletní tabulka: Degustace vín vinařství Sing Wine z Velkých Bílovic (Brno, 8. 11. 2017)

OdrůdaRočníkPřívlastekZatřídění
Müller Thurgau2017moravské zemské vínosuché
Modrý Portugal rosé2017moravské zemské víno
Ryzlink vlašský2016jakostní víno odrůdovésuché
Ryzlink rýnský2016pozdní sběrsuché
Rulandské šedé2016pozdní sběrsuché
Müller Thurgau2016jakostní víno odrůdovépolosuché
Irsai Oliver2016jakostní víno odrůdovépolosuché
Veltlínské zelené2016pozdní sběrpolosuché
Chardonnay2016pozdní sběrpolosuché
Sauvignon2016pozdní sběrpolosuché
Tramín červený2016pozdní sběrsuché
Pálava2016pozdní sběrpolosladké
Zweigeltrebe rosé2016jakostní víno odrůdovépolosladké
Frankovka rosé2016pozdní sběrpolosuché
Zweigeltrebe2016jakostní víno odrůdovésuché
Dornfelder2015jakostní víno odrůdovésuché

 

Tipy z vinařství Sing Wine

Stejně jako v minulé reportáži z degustace vinařství Klobása zde nebudu uvádět svá subjektivní hodnocení jednotlivých vín. Na této ochutnávce jsem se opět přesvědčil, že osobní dojmy jsou ryze individuální a také v tomto případě mohu doporučit jediné. Navštivte vinařství Sing Wine nebo některou z jejich ochutnávek a udělejte si obrázek sami.

Dovolím si však uvést své vlastní favority z nabízené kolekce. Absolutním a bezkonkurenčním vítězem se pro mne stal krásně muškátkový Irsai Oliver. Ač jakostní víno, výrazně převyšovalo ostatní nabízené přívlastkové odrůdy. Není divu, že získalo zlatou medaili na Valtických vinných trzích a pro Sing Wine představuje vlajkovou loď vinařství.

Velmi příjemně mě překvapil suchý Tramín červený v pozdním sběru. Toto víno bylo do degustace zařazeno nedopatřením. Původně se měla tato odrůda představit v polosladkém provedení (13,2 g/l zbytkového cukru, 5,8 g/l kyselin, 12,5 % alkoholu), avšak záměna kartonů při expedici zapříčinila zařazení jiné šarže. Stále tvrdošíjně zastávám názor, že Tramín patří mezi odrůdy, jimž zbytkový cukr sluší. U suchých provedení mi chybí otevřené aroma a delší perzistence. Toto víno však splňovalo obě kritéria a hrdě se může za večer pyšnit mojí pomyslnou stříbrnou medailí.

Degustace vín vinařství Sing Wine z Velkých Bílovic (Brno, 8. 11. 2017)
Degustace vín vinařství Sing Wine z Velkých Bílovic (Brno, 8. 11. 2017)

Rosé a červená vína

Rosé vína byla představena celkem tři (Modrý Portugal 2017, Zweigeltrebe 2016 a Frankovka 2016). U červených vín, která byla reprezentována pouze dvěma vzorky, jsem se neshodl s ostatními účastníky. Většině chutnal více barikový Dornfelder z ročníku 2015, já naopak preferoval o rok mladší „vanilkové“ Zweigeltrebe, při jehož výrobě byly místo sudu použité barikové desky. Toto víno hodnotím jako třetí nejlepší celé degustace.

Na závěr krásného večera jsme byli obohaceni nečekaným kulturním zážitkem. Michal Tetur zakončil své povídání fantastickou ukázkou svého trénovaného hlasu a vděčnému publiku zazpíval nejen lidovou píseň, ale také italskou operní árii. Troufnu si odhadnout, že na tuto degustaci nikdo z nás nezapomene.

Sledujte náš kalendář akcí a brzy na viděnou na nějaké ochutnávce!

Foto: Anna Pecková. Použito se souhlasem spolku VINNÁ LÓŽE koštýř.

Ověřeno MonsterInsights