Cuvée 2018 Ostrava – výsledky soutěže vín

Cuvée 2018 Ostrava – výsledky soutěže vín

Hodnocení šestnáctého ročníku soutěže kupáží, asambláží a známkových vín Cuvée 2018 proběhlo 16. dubna ve Valticích. Výsledky dosud jediného mezinárodního klání vín na severu Moravy byly zveřejněny 26. dubna 2018 na Výstavě vín Cuvée Ostrava v Zámku Zábřeh.

Iniciátorem a duchovním otcem soutěžní přehlídky vín byl guru českého a moravského vinařství prof. Vilém Kraus. Akci organizuje Klub ostravských vínobuditelů K.A.H.A.N. ve spolupráci s hotelem Zámek Zábřeh a Národním vinařským centrem za podpory Vinařského fondu.

Cuvée 2018 Ostrava

Tuzemští vinaři a dovozci vín nominovali do letošního ročníku 160 vzorků: 49 bílých vín suchých, 32 bílých vín polosuchých a polosladkých, 42 vín červených, 28 vín růžových, 7 vín šumivých a 2 vína likérová a sladká. Celkem byla do soutěže přihlášena vína dvanácti zemí: Česká republika (121), Slovensko (13), Rakousko (6), Španělsko (5), Izrael (5), Polsko (3), Švédsko (2), Francie (1), Itálie (1), Argentina (1), Moldávie (1) a Bulharsko (1).

Vína, která splnila statut akce, byla dne 16. dubna 2018 hodnocena pod odbornou garancí Národního vinařského centra ve Valticích. Hodnotilo se stobodovou stupnicí v souladu s kritérii definovanými Národními standardy certifikovaných soutěží vín v České republice. Vína se ziskem 90 a více bodů byla oceněna Velkou zlatou medailí, vína mezi 86 a 89,99 body Zlatou medailí a vína mezi 83 až 85,99 body Stříbrnou medailí. Organizátoři se zavázali neudělovat Bronzové medaile.

Odborné komise pod vedením Fedora Malíka, Josefa Balíka, Vladimíry Mrázové a Evžena Kašpárka udělily 2 velké zlaté, 19 zlatých a 51 stříbrných medailí. Česká a moravská vína byla honorována 2 velkými zlatými, 13 zlatými a 36 stříbrnými medailemi. Ze zahraničních účastníků uspěla nejlépe vína ze Slovenska (2 zlaté, 4 stříbrné) a Izraele (2 zlaté, 3 stříbrné), s odstupem následovalo vinařsky exotické Švédsko (1 zlatá, 1 stříbrná), Rakousko (2 stříbrné), Argentina (1 zlatá), Moldávie, Itálie, Španělsko, Bulharsko a Polsko (všichni 1 stříbrná).

Vítězové Cuvée 2018 Ostrava

Šampion suchých bílých vín

  • Ferdinand Fussmann Pannonia 2015 (Chardonnay, Pinot blanc) – FOOD FARM, s.r.o., Vinárstvo Golguz (Slovensko)

Šampion červených vín

Národní vítěz pro nejlépe hodnocené tuzemské suché bílé víno

Národní vítěz pro nejlépe hodnocené tuzemské suché červené víno

  • Grande Theodor 2017 moravské zemské víno (André, Pinot noir) – Vinařství Otto Ilčík (Česká republika)

Vítěz kategorie polosuchých, polosladkých, sladkých bílých a likérových vín

Vítěz kategorie růžových vín

Vítěz kategorie šumivých vín

Nejlepší kolekce vín

  • Barkan Wine Cellars (Izrael)

Ceny veřejnosti

Pomyslné medaile udělovaly také Komise veřejnosti. Tyto výsledky umožňují vinařům a dovozcům porovnat názory odborníků s hlasy milovníků vín. Šampiony veřejnosti byly:

Výstava vín Cuvée Ostrava na Zámku Zábřeh proběhla 26. dubna. Program pro veřejnost zahájil prof. Fedor Malík tradiční řízenou degustací „Slovenská vína o páté“. Současně byla za doprovodu cimbálové muziky Friš zpřístupněna výstava vín s možností volné ochutnávky nejen soutěžních vzorků, ale také odrůdových vín přítomných moravských vinařů a dovozců zahraničních vín. Akci završila prezentace Tomáše Domince nazvaná „Kontrasty vinařské Francie“.

Neskromným cílem organizátorů Cuvée Ostrava je renezance dobrého jména kupáží v očích veřejnosti a návrat kvalitního cuvée na přední místa nabídky českých a moravských vinařů, podobně jako v jiných vinařsky vyspělých zemích. Slovy duchovního otce soutěže prof. Viléma Krause: „Není cuvée jako cuvée“.

Cuvée 2018 Ostrava – kompletní výsledky soutěže vín

zdroj/foto: cuvee.cz

Ověřeno MonsterInsights