Vítězem soutěže Král vín je poprvé v historii červené víno

Vítězem soutěže Král vín je poprvé v historii červené víno

Vítězem soutěže Král vín je Rulandské modré 2015 pozdní sběr z Vinařství Jan Plaček. Poprvé v historii tak vyhrálo červené víno, navíc se zcela rekordním ziskem 95,8 bodu. Držitelem titulu nejlepší kolekce se opět stalo Vinařství Volařík s průměrnou známkou 89,22 bodu. Na druhém místě se umístilo Vican rodinné vinařství (89,0 bodu )a zcela nově se v tomto žebříčku objevuje na bronzové příčce Vinařství Jan Plaček (88,6 bodu).

Král vín České republiky 2018 ohodnotil přihlášená vína v kongresovém centru hotelu Clarion Prague. Celkem 175 českých a moravských vinařů přihlásilo neuvěřitelných 1 260 vzorků. Jejich posouzení zabralo pečlivě vybrané komisi hodnotitelů téměř celý týden.

V souladu se statutem byl udělen titul Champion a 11 vítězů kategorií. Celkem bylo rozdáno 33 velkých zlatých medailí, 127 zlatých medailí (89,8 – 87 bodů), 154 stříbrných medailí (86,8 – 85,8 bodů) a 113 bronzových medailí (85,6 – 84,6 bodů). Na spoustu krásných vín hodnocených mezi 82 a 84,4 body se už medaile nedostaly, což je sice škoda, ale pořadatelé zásadně bojují proti inflačním snahám řady soutěží, které rozdávají mnohem více, než 30 % medailí stanovených OIV. Všechna vína s body nad 80 jsou uveřejněna v knize KRÁL VÍN České republiky 2018, která vychází v tištěné i elektronické verzi dne 24. 8. 2018.

Královský košt a Turné Krále vín

S nejlepšími 300 víny objede Král vín České republiky doslova celou zem. Královský košt bude možno navštívit v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Plzni, Hradci Králové, Ústí nad Labem, Liberci či Hustopečích.

Pro fajnšmekry je určeno Turné Krále vín – degustace nejlepších 15 vín soutěže, kterou řídí osobně autor projektu Branko Černý, MBA. Během podzimu a zimy je plánováno více než 20 zastávek po celé České republice.

V letošním roce byla poprvé otevřena kategorie velkých vín. Společná kategorie pro bílá vína ročníku 2016 a starší a červená vína ročníku 2015 a starší, vždy do max. 4 g/l zbytkového cukru. Kategorie se speciální dekantací a hodnocením u kulatého stolu. U červených vín je vyžadováno zrání v sudu, u bílých je doporučeno. Tato kategorie umožňuje účast vínům, která jsou vinařem stavěna na dlouhý čas, vína do archivu či ke zvláštním příležitostem.

Vítězové soutěže Král vín České republiky

Champion soutěže

Vítěz kategorie bílých extrasuchých vín

  • Pinot 2016 pozdní sběr –  František Zapletal, Vinařství František Zapletal

Vítěz kategorie bílých suchých vín

Vítěz kategorie bílých polosuchých vín

Vítěz kategorie růžových vín a klaretů

Vítěz kategorie červených extrasuchých vín

  • Cuvée Túfary 2016 pozdní sběr – Rodinné vinařství Jedlička, Bořetice a.s.

Vítěz kategorie polosladkých vín

Vítěz kategorie sladkých vín

Vítěz kategorie perlivých vín

Vítěz kategorie šumivých vín

  • Sang Real Sekt brut 2011 – Templářské sklepy Čejkovice, vinařské družstvo

Vítěz kategorie organických vín

Vítěz kategorie velkých vín

zdroj/foto: Národní vinařské centrum

Ověřeno MonsterInsights