Vinaři ze spolku Ekovín zahájili letní festival Víno z blízka v Brně
Odstartoval letní festival Víno z blízka v Brně. První díl série degustací v Otevřené zahradě pod Špilberkem obstarali vinaři ze Spolku Ekovín. Na deseti stanovištích bylo k ochutnání přes osmdesát vín.
Cílem pořádající Nadace Partnerství je představovat a propagovat moravské vinaře, kteří to mají do Brna blízko, ale pro mnoho obyvatel metropole vinařského regionu jsou neznámí. Akce se koná jež desátým rokem a letos probíhá od 19. května do 8. září ve vybraných čtvrtcích.
Místem konání je Otevřená zahrada, známá oáza klidu v centru Brna. A místo je to vskutku geniální pro konání podobných akcí. Přenáší do města trochu z kouzla putování po otevřených sklepech, navíc ve velmi příjemném prostředí plném stromů, bylin, zvířat či vodních a edukativních prvků. Počasí i tentokrát vyšlo, i když také na deštivou variantu jsou organizátoři dobře připraveni. K dispozici bylo na 80 vín od 10 vinařů, které spojuje stejná filozofie: integrovaná či ekologická produkce hroznů a vína. Akce začala jako vždy o půl šesté odpoledne.
Stanoviště a jednotliví vinaři – vinaři ze spolku Ekovín
- Vinařství Jakubčík
- Altenberk Vini a.s.
- Farma U tří dubů
- ZD Němčičky
- Víno z Horňácka
- Vinařství Veverka Strážnice
- Vinařství Válka
- Vinařství Nikolsburg
- Vinařství Čech
- Regina Coeli – Vinařství Trpělka & Oulehla
Vinařství Jakubčík
Vinařská společnost Vinja je čistě rodinnou záležitostí. Pěstuje a zpracovává vlastní hrozny 15 různých odrůd. Vinice jsou vysázeny ve výborných vinařských tratích dvou obcí: Přítluky a Brumovice. Vinařství dosahuje kvality redukcí množství hroznů na keřích. Všechny vinice jsou zařazeny do integrované produkce a jsou ošetřovány minimem chemických přípravků. Celková produkce je asi 20 000 litrů ročně, a to převážně přívlastkových vín.
Tip: Cabernet Cortis 2020 moravské zemské víno, polosuché – 87/100
Altenberk Vini a.s.
Vinařství Altenberk Vini vzniklo s vizí obnovení vinohradu ve viniční trati „Stará hora“ v Hustopečích. Je výjimečná přesnou jižní orientací, velkým sklonem a především složením půdy. Ta obsahuje velké množství vápníku odpovídající pálavskému masivu a nadměrné množství magnesia. V procesu vinifikace se používají klasické technologie s minimalizací mechanických a chemických zásahů. Specialitou vinného sklepa je víno oranžové, naturální. Nalahvovaná vína leží a zrají ve starobylém sklepení pod náměstím.
Tipy: Sauvignon 2013 výběr z bobulí, polosladké – 88/100 (250 Kč / 0,5 l)
Farma U tří dubů
Rodinná farma u tří dubů již přes 20 let obhospodařuje sady a vinice ve Stošíkovicích, viniční trať U Tří dubů a polnosti v přilehlých obcích. Areál má výměru 150 ha. V současné době tvoří sady 70 ha, vinice 40 ha a zbylé pozemky připravujeme na nové výsadby.
Tip: Ryzlink rýnský 2020 pozdní sběr, suché – 86/100 (198 Kč)
ZD Němčičky
ZD Němčičky obhospodařuje celkem 250 ha půdy. Na 40 ha sadů pěstují meruňky, na 118 ha především obilí a řepku olejnou a na 92 ha vinic. Ač je největším pěstitelem a zároveň výrobcem vína v obci, probíhá produkce ve vysoké kvalitativní úrovni. Vína se již několikrát zařadila mezi sto nejlepších v Salonu vín České republiky.
Tip: Chardonnay Grand Vins 2017, suché – 90/100 (320 Kč)
Víno z Horňácka
Svou prací navazuje na tradici tří generací. Výroba vína je vedena v duchu pravidla, že kvalita se tvoří již ve vinici. Proto jsou zpracovávány výhradně hrozny z vlastních vinic, které vinařství dávají příležitost vyrobit jemná vína z tvrdého kraje Horňácka. V současnosti pěstuje vinice na 10 hektarech jihozápadních svahů Bílých Karpat. Cílem je pěstovat tradiční odrůdy této oblasti – Rulandské šedé, Sylvánské zelené, Chardonnay a Ryzlink rýnský. Modré odrůdy, Merlot a Svatovavřinecké, se pěstují zejména pro výrobu růžových vín.
Tip: Cuvée M+SV 2020 pozdní sběr, suché – 86/100 (190 Kč)
Vinařství Veverka Strážnice
Lukáš Veverka navázal na malovinařskou tradici svého dědy a otce. Ve Strážnici provozuje rodinné vinařství opírající se o vlastní vinice založené v tratích Horní hory a Žerotíny po roce 2003. Také nakupuje hrozny od dlouhodobých smluvních vinohradníků z blízkého okolí. Raritou je víno zrající v kvevri.
Tip: Dornfelder 2018 moravské zemské víno, suché – 89/100 (200 Kč)
Vinařství Válka
Vinařství Válka pěstuje révu na svazích Přírodního parku Výhon v Nosislavi a víno tvoří jako umělecké dílo. Slunce, půda a píle vinaře se promítají do osobitých vín, která vždy nesou pečeť svého původu. Vinařství začínalo s malým vinohradem a sklepem s několika sudy. Postupným vysazováním vinic na vlastní půdě s využitím mechanizace a vybavováním sklepa vinařskou technologií se dostalo na dnešní úroveň. Nabízí bio vína, jedinečné odrůdové bio hroznové želé, bio mošt a další.
Tip: Frankovka 2019 pozdní sběr, suché – 87/100 (220 Kč)
Vinařství Nikolsburg
Vinařství obhospodařuje více než 175 ha vlastních vinic, které jsou součástí mimořádných viničních tratí Mikulovska. Pro své potřeby však zpracovávají jen zlomek toho úplně nejlepšího, co se jim na vinicích daří každý rok vypěstovat. Filosofií vinařství je šetrný přístup k přírodě s maximálním využíváním biologické ochrany. Podíl biologické ochrany hroznů se tak rok od roku zvyšuje. Pěstují především bílé odrůdy, které do oblasti Pálavských vrchů patří. Milovníky červeného, ale určitě potěší taky.
Tip: Ryzlink vlašský 2019 výběr z hroznů, suché – 86/100 (210 Kč)
Vinařství Čech
Rodinné Vinařství Čech je z vinařské obci Tvrdonice, která leží v nejjižnějším cípu Jižní Moravy v oblasti nazývané Moravské Slovácko. Podlužácká obec je proslavena svým pestrým kulturním životem, folklórem, bohatými kroji a v neposlední řadě i národopisnými slavnostmi – Podluží v písni a tanci – které se zde každoročně pořádají. Vinařství založil a svými víny proslavil Jan Čech, vinař tělem i duší, který se na nás dívá bohužel už jen z vinařského nebe. Založeno bylo už v roce 1996, kdy se ještě jmenovalo ČEBAV. Od roku 2010 funguje pod svým nynějším názvem a práci po svém otci převzal jeho syn Petr.
Tip: Sauvignon 2021 pozdní sběr, suché – 87/100 (180 Kč)
Regina Coeli – Vinařství Trpělka & Oulehla
Typické rodinné dvougenerační vinařství sídlí v Nových Bránicích. Obec navazující na vinařské město Dolní Kounice, kde se réva vinná pěstuje od roku 1181. Tehdy zde byl založen klášter Rosa coeli – Růže nebeská. Vinařství bylo založeno v roce 1991 panem Václavem Trpělkou a Lubošem Oulehlou a dnes hospodaří na 30 ha vinic. Vyrábí zde krásná poctivá vína s čistým charakterem, které zrcadlí celoživotní práci do nich s láskou a pokorou vloženou.
Tip: Chardonnay sur-lie 2018 pozdní sběr, suché – 87/100 (270 Kč)
Víno z blízka 2022 – Vinaři ze spolku Ekovín
Po odloženém zimním i jarním Vínu z blízka bylo první letní setkání opravdu velmi očekávané. Sázka na poměrně známá vinařství, která se většinou už i v Otevřené zahradě představila, byla jistě dobrou volbou. Bylo z čeho vybírat, vždyť deset vinařů je opravdu maximem akce. Všechna vinařství nabídla reprezentativní průřez jejich aktuální nabídkou. Všechna vína byla v dobré až výborné kondici. K ochutnání bylo množství stylů bílých, růžových, oranžových i červených vín a to ze všech čtyřech moravských podoblastí. Samotná atmosféra byla velmi příjemná, večer plynul správným tempem a v pohodovém rytmu. Tak, jak jsme zde zvyklí.
[jaw_panel_box panel_title=“Víno z blízka: Vinaři ze spolku Ekovín“ message_style=“success“ ]kdy: 19. 5. 2022
kde: Otevřená zahrada, Brno
cena: 490 Kč / 440 Kč předprodej
degustace: cca 80 vín
[/jaw_panel_box][jaw_clear]
Letní festival Víno z blízka 2022 – program:
- 19. 5. Večer s EKOVÍNem
- 2. 6. Karel Otáhal – osobnost současného vinařství
- 16. 6. Vinaři z Ratíškovic
- 30. 6. Bettina Lobkowicz – večer s lady víno
- 14. 7. Vinaři z Poddvorova
- 28. 7. Štěpán Maňák – osobnost současného vinařství
- 11. 8. Výběr z vinařů – Vinařské mládí
- 25. 8. Georgios Ilias – osobnost současného vinařství
- 8. 9. Večer s EKOVÍNem 2
Více v Kalendáři vinařských akcí
Ceny vín jsou uvedeny vždy za lahev a včetně DPH. Jsou platné v den konání akce; můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.
foto: @liamcz, autor