Večer s vinaři z Hlohovce na letním Vínu z blízka

Večer s vinaři z Hlohovce na letním Vínu z blízka

Večer s vinaři z Hlohovce proběhl jako čtvrtý v pořadí na letošním festivalu Víno z blízka. Veskrze malá rodinná vinařství se v Brně představila poprvé. Nutno dodat, že kvalitou svých vín velice mile překvapila.

Vinaři z Hlohovce, obce v srdci Lednicko-valtického areálu, navštívili zelená zákoutí Otevřené zahrady v centru Brna 27. června 2024. Dvou a půlhodinovou degustaci devíti vinařství s víny z jihu doplnily kvalitní gastro zážitky v podání Bistra Otevřená zahrada a Catering For you. Večer zpříjemnily i latinské tóny Sabor Latino Dua.

Hlohovec

Obec Hlohovec leží tak trochu v ústraní svých slavnějších „kolegů“, Lednice, Valtic či Mikulova. Projedeme kolem spěchaje z Valtic do Lednice či opačným směrem a ani si neuvědomíme, že míjíme bývalou hraniční obec, navíc s nádechem Jadranu. Lohovec, jak místní odnepaměti své obci říkají, patří k Moravě až od roku 1920. A značná část obyvatelstva má své předky v Chorvatsku, o čemž svědčí i typická příjmení.

Do Hlohovce se dostaneme snadno. Na cestě mezi Lednicí a Valticemi, hned za hrází rybníka, je doleva odbočka k veleznámému Chrámu Tří Grácií. Klasicistní letohrádek z 19. století protentokrát ale vynechejme a odbočme naopak doprava. Po pád set metrech dorazíme do obce obklopené sady a vinicemi, ze severu ohraničené vodami Hlohoveckého rybníka. Hranice je vůbec místně významné slovo, protože nejvýraznější dominantou obce je tzv. Hraniční zámeček. Klasicistní stavba z 20. let 19. století dnes louží jako haute cuisine restaurace pro nedaleký hotel. Zajímavostí ale je, že leží přesně na historické zemské rakousko-moravské hranici. Proto jeho název.

Obec vznikla někdy ve 13. století jako kolonizační ves pasovské biskupství. Odtud její německé jméno Bischofswarth, což znamená Biskupská stráž. Válečná období 15. století znamenala sice pro obec její zánik, ale k oživení došlo v roce 1570, kdy se zde usadili chorvatští kolonisté. Až do roku 1848 vlastnili obec Lichtenštejnové. Do roku 1920 spadal Hlohovec střídavě pod rakouské Valtice, Poysdorf či Mistelbach. Po vzniku Československé republiky byl v roce 1920 zařazen do soudního okresu Břeclav. Sem spadá, s výjimkou začlenění do Sudet během druhé světové války, dodnes.

Večer s vinaři z Hlohovce na letním Vínu z blízka

Vinařství Bischofwart

Martin Doležal, zakladatel vinařství Bischofwart, věří, že víno je více než jen nápoj. Je to příběh, umělecké dílo, které si vyžaduje pozornost a respekt. Nabízejí širokou škálu vín, která reflektují pestrou paletu chutí a vůní. Od svěžích a ovocných bílých vín, přes elegantní a strukturovaná červená vína, až po lahodná růžová a šumivá vína pro slavnostní okamžiky.

vína k degustaci
Vinařství Bischofwart
Vinařství Bischofwart

Vinařství Fabičovic Jan

Malé rodinné/butikové vinařství Jan Fabičovic najdete v romantickém prostředí v Lednicko-valtickém areálu v malebné obci Hlohovec. Hospodaří na 1 ha vlastních vinic a roční produkce je 5000 lahví. Vinařství je srdeční záležitost a celoživotní radost. Proto se soustředí na šetrné pěstování révy vinné a následně s tím související zvýraznění garance původu z určité viniční tratě tzv. terroir. Citlivé spojení tradičních i moderních postupů při zpracování hroznů ve sklepě dává vínům nezaměnitelnou charakteristiku a půvab.

vína k degustaci

<yoastmark class=

Vinařství Fabičovic

Vinařství Fabičovic je malé rodinné vinařství, které sídlí v malebné obci Hlohovec. Jsou třetí generací Fabičoviců, která se pohybuje ve vinařství od roku 1925. V současné době vyrůstá čtvrtá generace, která se plně podílí na chodu provozu při výrobě a distribuci vína. Společně se starají o 4 ha vinohradů. Snaží se o vypěstování co nejkvalitnějších hroznů, které považují nezbytné pro výrobu vín. Proto se rozhodli mít všechny vinice v integrované produkci. Chtějí, aby ve vínech byla zachována odrůdovost a čistota. Hospodaří na pěti viničních tratích, kterými jsou Stará hora, Deliče, Šulaperk, Štabery a U hájků.

vína k degustaci

<yoastmark class=

Vinařství rodiny Pipalovy

Vinařství rodiny Pipalovy se soustředí na výrobu vín z novošlechtěných odolných odrůd révy vinné. V nabídce jsou ale i vína tradičních odrůd, která bodují jak u návštěvníků vinařství, tak na místních soutěžích vín.

vína k degustaci

<yoastmark class=

Vinařství Drobilič

Vinohrady obdělávají a víno ve Vinařství Drobilič tvoří od nepaměti. A pijí ho, což s tím souvisí. Sklepy mají stoleté, půdu požehnanou a žízeň nekonečnou, skoro jako je ta práce na ní. Mají moderní postupy, ale úctu k tradici samozřejmě jakbysmet. K přírodě se chovali šetrně ještě v dobách, kdy to nebylo „in“ a nikoho to nezajímalo. Měnit už to nebudou. Pojďte a ochutnejte sami.

vína k degustaci
Vinařství Drobilič
Vinařství Drobilič

J&M víno Hlohovec

J&M víno Hlohovec je menší vinařství dvou kamarádů, které spojil zájem o přírodu a o trvale udržitelné hospodaření v ní. Oba pochází z rodin, kde je pěstování vinné révy a výroba vína neodmyslitelně spjata s běžným životem již po několik generací. Na svých vinicích pěstují hrozny jak tradičních, tak i nových PIWI odrůd, ze kterých následně vyrábí svěží lahodná vína s příjemným zbytkovým cukrem a šťavnatou kyselinkou.

vína k degustaci
J&M víno Hlohovec
J&M víno Hlohovec

Vinařství Jaroslav Šlichta

Vína ve Vinařství Jaroslav Šlichta vyrábí pouze z hroznů pěstovaných na vlastních vinicích, kde důsledně kontrolují růst, průběh dozrávání a jejich výslednou kvalitu. Společně s využitím moderních technologií a dlouholetými zkušenostmi vyrábí vína, která se každoročně umísťují na místních i mezinárodních výstavách.

vína k degustaci
Vinařství Jaroslav Šlichta
Vinařství Jaroslav Šlichta

Vinařství a penzion rodiny Buriánkovy

Filozofií vinařství rodiny Buriánkovy je výroba dobře pitelného kvalitního vína bez ranních bolehlavů. Snaží se o maximální čistotu vína ve vůni i v chuti s příjemně svěží kyselinkou. Veškerá produkce jde na láhev, vyhýbají se sudovým vínům a nákupu moštu nebo vína ze zahraničí. Všechny vinohrady jsou v katastru Hlohovce nebo Valtic. Sortiment obsahu širokou škálu odrůd, chutí a výběru od suchých až po sladká vína.

vína k degustaci
Vinařství a penzion rodiny Buriánkovy
Vinařství a penzion rodiny Buriánkovy

Rodinné vinařství Vymyslický

Rodinné vinařství Vymyslický je malé rodinné vinařství, které hospodaří na 2 ha vlastních vinic. Vyrábí svěží a lahodná vína s příjemnou kyselinkou v harmonii se zbytkovým cukrem. Proto také kladou velký důraz na kvalitu a vyzrálost hroznů, ze kterých poté víno vyrábí.

vína k degustaci
Rodinné vinařství Vymyslický
Rodinné vinařství Vymyslický

Zajímavosti, rekordy a speciální ocenění pro vinaře

Podobná setkání s vinaři vždy nabízejí i možnost srovnávání. Více než kde jinde zde jde o velmi subjektivní dojmy, přesto předkládáme pár tipů, které jsme zachytili na večeru s vinaři z Hlohovce v Otevřené zahradě. Posuďte sami…

Nejlepší bílé víno

Nejlepší červené víno

Nejlepší víno s vyšším zbytkovým cukrem

Nejširší nabídka

  • Vinařství Jaroslav Šlichta – 13 vín

Nejpestřejší nabídka

  • Vinařství Fabičovic – bílé, klaret, růžové, červené, perlivé

Nejchválenější vinařství (vox populi)

  • Vinařství Fabičovic Jan

Největší rarita

  • Shiraz 2022, suché – Vinařství Drobilič

Nejstarší víno

Největší šoumeni

  • J&M víno Hlohovec

Nejkrásnější stánek

  • Vinařství Bischofwart

Nejlepší nálada

  • Vinařství rodiny Pipalovy – kromě úsměvů navíc vše krásná suchá bílá vína z nových odrůd. A nejkrásnější viněty.

 

Večer s vinaři z Hlohovce

kdy: 27. 6. 2024
kde: Otevřená zahrada, Brno
cena: 540 Kč / 490 Kč předprodej
degustace: cca 90 vín

Více o festivalu Víno z blízka zde.

Více o dalších akcích v Kalendáři vinařských akcí.

Ceny vín jsou uvedeny vždy za lahev a včetně DPH. Jsou platné v den konání akce; můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

foto: autor, Partnerství