Univerzitní vína Masarykovy univerzity pro rok 2021/2022

Univerzitní vína Masarykovy univerzity pro rok 2021/2022

Univerzitní vína Masarykovy univerzity pro akademický rok 2021/2022 byla vybrána. Titul získalo Rulandské šedé 2019 výběr z hroznů z Vinařství Mikrosvín Mikulov a Grand Cuvée Caberner 2016 výběr z hroznů z vinařství Petr Bíza.

Slavnostní vyhlášení Univerzitního vína bylo kvůli epidemii odloženo. Ocenění za dvě nejlepší vína si vinaři převzali 25. listopadu při osobním setkání s rektorem Masarykovy univerzity prof. MUDr. Martinem Barešem, Ph.D. Výběr Univerzitního vína je součástí rozsáhlejšího projektu, který je podporován Vinařský fondem České republiky. Jeho cílem je zvýšit povědomí široké veřejnosti o kvalitě moravského vinařství.

Univerzitní vína Masarykovy univerzity pro rok 2021/2022

 

Hodnotitelská komise posuzovala 24 bílých a 12 červených převážně suchých vín, z toho 5 s certifikátem VOC. Vzorky vín poskytla vždy tři vinařství z každé vinařské podoblasti na Moravě – mikulovské, znojemské, velkopavlovické a slovácké.

Zdeněk Čížek
Zdeněk Čížek

„Hodnocení vzorků vín probíhalo anonymně za použití 100 bodové stupnice O.I.V. V soutěži převládla přívlastková vína pozdních sběrů a výběrů z hroznů ročníků 2019 a 2018. Všechna vinařství a jejich vína byla navíc držiteli nejprestižnějších ocenění z domácích soutěží. Mimořádně náročné bylo vybrat vítěze v silně zastoupených skupinách Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský a Sauvignon. Ještě těžší úkol nám připravila červená vína s delší macerací na slupkách a dlouhým zráním ve francouzských dubových sudech barrique. Dvě vítězná vína, která získávají titul Univerzitní víno 2021/2022, vzešla až ze závěrečného rozstřelu,“ popsal výběr tajemník hodnotitelské komise Zdeněk Čížek.

 

Dalších 10 vín v těsném závěsu za těmi vítěznými obdrží diplom rektora Masarykovy univerzity za vynikající víno.

Martin Bareš
Martin Bareš

„Velmi děkuji všem vinařům a vinařským společnostem za skvělá vína, která vyslali do naší univerzitní soutěže. Hodnotící komise měla opravdu nesnadný úkol. Děkuji také našim partnerům a sponzorům, členům hodnotitelské komise a všem, kteří se zapojili do přípravy a organizace jubilejního 20. ročníku naší soutěže,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

 

 

Diplom rektora Masarykovy univerzity za vynikající víno pro akademický rok 2021/2022

zdroj/foto: muni.cz