Soutěž Nejlepší biopotravina vyhlásila Biovíno roku 2023

Soutěž Nejlepší biopotravina vyhlásila Biovíno roku 2023

Biovíno roku 2023 je název jedné z kategorií soutěže Nejlepší biopotravina. Pro letošek se vítězem stal Ryzlink rýnský z Novosedel.

Národní vinařské centrum ve Valticích v srpnu hostilo již 22. ročníku soutěže o nejlépe hodnocené biovíno z České republiky. Šampionem a tedy Biovínem roku 2023 byl vyhlášen Ryzlink rýnský 2021 slámové víno z vinařství Víno Marcinčák. Biovíno roku 2023 je součástí celostátní soutěže Nejlepší biopotravina roku.

Ryzlink rýnský 2021 slámové víno, Víno Marcinčák
Ryzlink rýnský 2021 slámové víno z vinařství Víno Marcinčák

V letošním ročníku soutěže se nejvíce dařilo vinařství Víno Marcinčák, které kromě celkového Šampiona soutěže získalo i další hlavní ocenění. Nejlepším bílým vínem se stal jejich Ryzlink vlašský 2021 VOC Mikulovsko. Vinařství si připsalo také cenu za nejlepší kolekci vín. Šampionem červených vín se stalo Rulandské modré 2018 výběr z bobulí z Rodinného vinařství Jedlička, Bořetice.

Michal Šetka
Michal Šetka

„Velmi rád a se značnou zvědavostí jsem přijal pozvání do komise soutěže Biovíno roku 2023. Výroba vín v režimu bio je bezesporu světovým trendem, jsou slavné světové vinařské oblasti, kde takto již svá vína vyrábí skutečně velké množství vinařů a jejich produkty patří k tomu nejlepšímu, co lze v těchto slavných regionech ochutnat. Velký pozitivní vývoj pozoruji v posledních letech i u nás a tato soutěž pro mne byla jen důkazem, že i u nás již máme solidní množství vinařů, kteří při tvorbě svých vín myslí nejen na přírodu, ale dnes již také na to, že jejich zákazníci nebudou tolerovat podprůměrná vína jen proto, že jsou bio. Naopak! Letošní soutěž jasně ukázala, kolik nesmírně kvalitních, osobitých, čistých, odrůdově i regionálně typických biovín se v naší zemi dnes vyrábí a že i náročný zákazník má z čeho vybírat. A zdaleka nešlo jen o mimořádná vína, která se stala šampiony či vítězi jednotlivých kategorií, potěšila mně i celá řada vín od téměř neznámých vinařů,“ sdělil k soutěži předseda komise, vinařský znalec a publicista Michal Šetka, šéfredaktor časopisu Wine & Degustation.

Biovíno roku 2023

Bílá vína odrůdová a známková vína se zbytkovým cukrem do 4 g/l

Bílá vína odrůdová a známková vína se zbytkovým cukrem od 4 do 12 g/l

Bílá vína odrůdová a známková vína se zbytkovým cukrem od 12 do 45 g/l

Bílá i červená odrůdová a známková vína se zbytkovým cukrem nad 45 g/l

Červená vína odrůdová a známková se zbytkovým cukrem do 4 g/l

 

Biovíno roku 2023 hodnocení
Hodnocení soutěže Biovíno roku 2023

Dvě komise složené z řad odborné veřejnosti, pod vedením Michala Šetky, hodnotily 70 moravských vín, kterým udělily 4 velké zlaté, 13 zlatých a 39 stříbrných medailí. Veřejná prezentace a možnost ochutnání těchto vín bude 8. – 10. září v rámci Pálavského vinobraní v Mikulově, spolu s víny z Národní soutěže vín – Mikulovské vinařské podoblasti.

Bio víno roku pořádá PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců, Sdružení vinařů mikulovské vinařské podoblasti, EKOVÍN – Svaz integrované a ekologické produkce hroznů a vína a Svaz vinařů ČR. Účastnit se jí mohou všechna bio vína z České republiky, která mají certifikát ekologického zemědělství a splňují základní statut soutěže. Soutěž si klade za cíl porovnání a odborné zhodnocení biovín z různých vinařských oblastí, obcí a tratí v České republice a také podpora prodeje a produkce co nejkvalitnějších biovín s původem v České republice.

Biopotravinou roku 2023 je unikátní slanina z Vysočiny

Vítěz soutěže Nejlepší biopotravina roku je jasný. Odborná porota ocenila výrobky v pěti různých kategoriích a jednoznačným vítězem se stala Bio Slanina z přeštického prasete z Biofarmy Sasov. V dalších kategoriích zvítězil mix rajčat původních odrůd, jablečný mošt, hovězí steak a ryzlink rýnský.

Biofarma Sasov se ode dneška může pochlubit titulem Nejlepší biopotravina roku 2023, který získala za Bio Slaninu z prasete přezdívaného „přeštík“. Jde přitom o historicky páté nejvyšší ocenění jihlavské biofarmy v této soutěži. Vítězná slanina je vyráběna z boku Přeštických černostrakatých prasat – původního starého českého plemene, které vyniká jakostí masa.

Mezi další oceněné výrobky soutěže Nejlepší biopotravina roku 2023 patří Hostětínský mošt Jablko z Moštárny Hostětín ze Zlínska, který zvítězil v kategorii Biopotraviny rostlinného původu, Hovězí tomahawk steak BIOz Mitrovského dvora na Vysočině získal první příčku v kategorii Steaková bio masa, Ryzlink rýnský 2021 slámové víno z vinařství Víno Marcinčák se stal vítězem kategorie Biovíno a kategorii Biovýrobky pro gastronomii, pochutiny a ostatní potravinářské výrobky ovládla Velká rajčatová ochutnávka z Živé farmy v Šanově na Jižní Moravě, která pěstuje původní staré odrůdy rajčat.

čtěte také: Biovíno 2022: Tramín červený 2019 od biovinaře Petra Marcinčáka

foto: Národní vinařské centrum, PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců

Ověřeno MonsterInsights