Slavnostní předání cen soutěže Grand Prix Vinex 2021

Slavnostní předání cen soutěže Grand Prix Vinex 2021

V Brně proběhlo slavnostní vyhlášení a předání hlavních ocenění z prestižní mezinárodní soutěže vín Grand Prix Vinex 2021. Skleněné plastiky či karafy, diplomy a hodnotné hlavní ceny si odvezli Champion, vítězové kategorií, národní vítězové i další ocenění.

Letošní 28. ročník mezinárodní soutěže Grand Prix Vinex nebyl nepodobný tomu loňskému. Jako dění na celém světě jej také opět ovlivnila situace a opatření ohledně pandemie koronaviru. To však nezabránilo tomu, aby na konci dubna byla ve Valticích odborně posouzena vína našich i zahraničních vinařů; a to dokonce v rekordním počtu přihlášených vzorků. Výsledky soutěže byly oznámeny již na začátku května, na oficiální předání si však výherci hlavních cen museli vzhledem k vypuštění veřejné ochutnávky na brněnském výstavišti počkat až do 29. července. Na pozvání hejtmana Jihomoravského kraje se sjeli do reprezentativních prostor brněnské vily Löw-Beer.

Champion

Vyhlášení proběhlo ve slavnostní atmosféře a za účasti významných osobností, mezi nimiž nechyběl Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje, náměstek ministra zemědělství Pavel Veselý a další se soutěží spojené osobnosti. V letošní velké konkurenci zvítězilo stejné vinařství jako loni a titul „Champion“ si i letos odvezl Štěpán Maňák ze Žádovic. Po loňském prvenství se Sauvignonem ukázal, že umí i špičková červená vína, a to díky Merlotu Barrique 2018 výběr z hroznů. Za své vítězství získal další, tentokrát novější a větší model vinotéky od partnera soutěže, firmy Thermotechnika Bohemia.

Slavnostní předání cen soutěže Grand Prix Vinex 2021
Champion soutěže Grand Prix Vinex 2021 – Štěpán Maňák ml.

 

Další ocenění

Cena za nejlepší kolekci se letos vrátila po delší pauze do České republiky díky nováčkovi soutěže – Jaroslavu Buriánkovi z Valtic. Za kolekci šesti vín získal pomocníka do vinařství – vysokotlaký čistič od partnerské firmy Kärcher. Popíjet víno z pohotovostní vinařské sady Wine Emergency Box a rok pročítat odborný časopis Vinařský obzor díky předplatnému od Svazu vinařů České republiky si budou moci ve Vinařství Trpělka a Oulehla v Dolních Kounicích. Po roční pauze totiž obhájili titul pro nejvýše hodnocené víno člena Svazu vinařů.

Dále byli vyhlášeni vítězové devíti z deseti soutěžních kategorií. Všichni ocenění obdrželi prestižní skleněné plastiky, jejichž tvorbu po Bořku Šípkovi převzal jeho student, designér a milovník vína Jiří Matela. Za dalším letošním rekordem soutěže stojí šest vyhlašovaných cen pro národní vítěze, podmíněné účastí minimálně 10 vzorků z dané země. Letos si je kromě těch tradičních – Česka, Slovenska, Rakouska, Německa a Maďarska – odvezli i zástupci Itálie. S oceněnými víny se účastníci seznámili na závěr akce jejich malou ochutnávkou. Jako bonus si také mohli prohlédnout krásné prostory vily.

Slavnostní předání cen soutěže Grand Prix Vinex 2021

 

Hlavní ocenění

Champion – Cena hejtmana Jihomoravského kraje

Nejlepší kolekce – Cena ředitele Veletrhů Brno, a.s.

 • Jaroslav Buriánek, Valtice

Nejlépe hodnocené víno člena Svazu vinařů ČR – Cena Svazu vinařů České republiky

 

 

Vítězové kategorií

Kategorie A1: Bílá vína suchá

Kategorie A2: Bílá vína polosuchá

Kategorie A3: Bílá vína polosladká

Kategorie B1: Růžová vína (vč. klaretů) suchá

 • Cabernet Sauvignon rosé 2020 akostné odrodové víno – Ján Janušík VINO JANO, Slovensko

Kategorie B2: Růžová vína (vč. klaretů) ostatní

 • Cabernet Sauvignon rosé 2019 akostné odrodové víno – Ján Janušík VINO JANO, Slovensko

Kategorie C1: Červená vína suchá

Kategorie C2: Červená vína ostatní

 • Zinfandel Burlesque 2018 – Boutinot, USA (dovozce ADVEAL s.r.o.)

Kategorie D: Vína přírodně sladká

 • Tokajský výběr 5 putňový 2013 – Anna Nagyová – ZLATÝ STRAPEC, Slovensko

Kategorie E1: Perlivá vína

 • Rosecco Frizzante 2020 Perlwein Landwein – Weingut Familie Schulz, Rakousko

Kategorie E2: Šumivá vína (sekty)

 • Grandioso extra brut reserva 2016 jakostní šumivé víno s.o. – CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a.s., Česká republika

 

Národní vítězové Grand Prix Vinex 2021

Národní vítěz – Česká republika

Národní vítěz – Slovensko

 • Rudava 2019 výber z hrozna – Shebo Winery, a. s.

Národní vítěz – Maďarsko

 • “Oroszlán” Cuvée 2017 PDO-Szekszárd – Szeleshát Borászat

Národní vítěz – Rakousko

 • Rosecco Frizzante 2020 Perlwein Landwein – Weingut Schulz

Národní vítěz – Německo

 • Johanniter -Arzheimer Seligmacher- 2020 Auslese – Weingut Werner Anselmann & Gebrüder Anselmann GmbH

Národní vítěz – Itálie

 • Segreante Syrah 2016 DOC – Tenuta Gorghi Tondi (dovozce Agentura Butterfly s.r.o.)
Slavnostní předání cen soutěže Grand Prix Vinex 2021
Slavnostní předání cen soutěže Grand Prix Vinex 2021

 

Grand Prix Vinex 2021

Grand Prix Vinex je tradiční mezinárodní soutěží vín, kterou organizuje Národní vinařské centrum, o.p.s. ve spolupráci s akciovou společností Veletrhy Brno a Svazem vinařů České republiky a s podporou Vinařského fondu. Záštitu nad 28. ročníkem převzali ministr zemědělství Ing. Miroslav Toman, CSc., hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich a primátorka statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková. Cílem soutěže je na vysoké profesionální úrovni každý rok ohodnotit a ocenit nejlepší evropská a světová vína přítomná na trhu středoevropského regionu.

Letošního ročníku soutěže se zúčastnilo rekordních 1 044 vzorků vín ze 178 vinařství pocházejících z 12 vinařských zemí. Nejvíce vín bylo z České republiky, zastoupení měla také vína ze Slovenska, Maďarska, Rakouska, Německa, Itálie a dalších zemí. Vína hodnotily komise špičkových degustátorů na platformě počítačového hodnoticího systému Elvis, vyvinutého Národním vinařským centrem, které svým technickým zázemím a mnohaletými zkušenostmi garantuje profesionální průběh celé akce.

 

Ověřeno MonsterInsights