Sedm titulů šampiona z USA, to se nepodařilo žádné zemi za 39 let

Sedm titulů šampiona z USA, to se nepodařilo žádné zemi za 39 let

Sedm titulů šampiona pro moravská vína na nejslavnější a nejvýznamnější z amerických soutěží vín. Tradiční San Francisco International Wine Competition se stala dějištěm senzace: vína moravských vinařů vyhrála v sedmi kategoriích! Kromě nejprestižnějších titulů se naši vinaři mohou pyšnit ještě 83 medailemi.

Za Českou republiku se soutěže zúčastnilo 157 vín, jejichž výsledky vyvolaly zaslouženou pozornost. Zakladatel, majitel a ředitel soutěže Anthony Dias Blue se domnívá, že nic podobného se dosud nepodařilo žádné z účastnických zemí za 39 ročníků, které od založení uplynuly. Samozřejmě vyjma pořádajících Spojených států. Letošní hodnocení proběhlo 9. až 11. listopadu. Bylo rozdáno celkem 55 titulů pro šampiony svých kategorií.

Vinařství Agropol Mikulov získalo titul šampiona za nejlepší polosladký Ryzlink a nejlepší Pinot Blanc v soutěži. B/V vinařství má také dva šampióny – navíc s jedním a tím samým vínem. Vyhrálo s vínem Müller Thurgau 2018 pozdní sběr kategorii suchých vín ostatních bílých odrůd i celkovou kategorii ostatních bílých odrůd. Marek Líbal se v San Franciscu stal šampionem již počtvrté – letos s Ryzlinkem rýnským 2017.  A to jak v kategorii polosuchých a polosladkých rýňáků, tak i mezi Ryzlinky vůbec! Vinselekt Michlovský má šampiona v kategorii nejlepší červený pozdní sběr za Agni 2007.

Šampioni kategorií – Česká republika a Slovensko

Best Pinot Blanc (Rulandské bílé)

Best Other White Varietal 0.7% r.s. or below (suchá vína ostatních bílých odrůd)

Best Other White Varietal (vína ostatních bílých odrůd)

Best Late Harvest Red (vína modrých odrůd, pozdní sběry)

Best Riesling (Ryzlink rýnský)

Best Riesling 0.71% r.s. or above (polosuchá a polosladká vína odrůdy Ryzlink rýnský)

Best Riesling 6% r.s. or above (polosladká a sladká vína odrůdy Ryzlink rýnský a pod.)

Best Other White Varietal 0.71% or above (polosuchá a polosladká vína ostatních bílých odrůd)

  • Lipovina Special Collection 2017 výber z hrozna, polosuché – Ostrožovič spol. s r.o. (Slovensko)

Určitou zajímavostí je kategorie Riesling. Byť je celosvětově ustáleno toto označení pro odrůdu Ryzlink rýnský, zde pod tímto názvem uspěl Ryzlink vlašský. Tedy naprosto odlišná odrůda nemající nic společného s rýňáky. SFIWC je pravděpodobně jedinou soutěží, kdy se hodnotí tyto odrůdy společně. Předběžné výsledky jsou uvedeny zde; doporučujeme ale raději počkat na oficiální přehled, který vyjde v prosinci.

Sedm titulů šampiona pro moravská vína

Luboš Bárta
Luboš Bárta

„Jsou to naprosto úžasné a neuvěřitelné výsledky, navíc uvědomíme-li si, že jsou podepřeny celkovou statistikou 8 Double Gold, 20 zlatých a 55 stříbrných medailí pro Českou republiku. Byla to neskutečná práce propasírovat takové množství vína rok od roku složitější americkou byrokracií a administrativou. Stálo to spoustu energie, času a Vinařský fond i peněz za stále dražší administrativní poplatky, cla a povolení. Ale výsledek stál za to! Jsme nadšeni s toho, jak skvělá vína měla Amerika příležitost ochutnat a ocenit!“ komentoval JUDr. Luboš Bárta, MBA, šéfredaktor časopisu SOMMELIER a organizátor účasti moravských a českých vín.

Vloni moravští a čeští vinaři získali v San Franciscu tři velké zlaté (VS Lechovice, Marek Líbal a Johann W Třebívlice) a dva šampiony kategorií. Více v článku San Francisco dalo 98 bodů Pálavě z Horních Dunajovic. V roce 2017 to byly tři velké zlaté (Vican rodinné vinařství, Bojanovský sklep Uherek a Vinný Dům.  Více v článku Třikrát Double Gold na San Francisco International Wine Competition.

Účast našich vín proběhla za finanční podpory Vinařského fondu.

zdroj: JUDr. Luboš Bárta, MBA, sfwinecomp.com, Vinařství Líbal
foto: wineofczechrepublic.cz, sfwinecomp.com

Ověřeno MonsterInsights