Mezinárodní soutěž Oenoforum 2024 vyhlásila vítěze

Mezinárodní soutěž Oenoforum 2024 vyhlásila vítěze

Oenoforum 2024 zná vítěze. Nejlepším bílým vínem se stal moravský Tramín červený z Vinařství Škrobák. Další dva championi pak putují na Slovensko a jeden do Moldavska. 

Dvoudenní hodnocení vín v prezentačních prostorách konírny slavkovského zámku určilo výsledky 18. ročníku Oenoforum 2024 – Czech International Wine Competition.

Championem mladých vín soutěže byl vyhlášen Sauvignon 2023 CHOP ze slovenského vinařství Víno Mrva & Stanko. Nejlepším bílým vínem se stal Tramín červený 2022 pozdní sběr z Vinařství Škrobák. Nejlepším červeným vínem je pak Aurore Rara Neagra 2020 z moldavského Fautor, Ltd. A titul za nejlepší cuvée připadl slovenskému vínu 3 Brugundy 2021 CHOP taktéž od vinařství Víno Mrva & Stanko. Naše vína navíc získala ještě 6 vítězů kategorií.

Mezinárodní soutěž Oenoforum 2024 vyhlásila vítěze
Mezinárodní soutěž Oenoforum 2024 vyhlásila vítěze

Vítězové soutěže Oenoforum 2024

Champion bílá vína

víno s absolutně nejvyšším počtem dosažených bodů v kategorii A2

Champion červená vína

víno s absolutně nejvyšším počtem dosažených bodů v kategorii B2

 • Aurore Rara Neagra 2020 – Fautor, Ltd. (Moldavsko)

Champion mladá vína

víno s absolutně nejvyšším počtem dosažených bodů v kategoriích A1 a B1

 • Sauvignon 2023 CHOP – VÍNO MRVA & STANKO, a.s. (Slovensko)

Champion cuvée

víno s absolutně nejvyšším počtem dosažených bodů v kategoriích E a F

 • 3 Brugundy 2021 CHOP – VÍNO MRVA & STANKO, a.s. (Slovensko)
Mezinárodní soutěž Oenoforum 2024 vyhlásila vítěze
Stanislav Škrobák

Vítěz kategorie A1 – Bílá suchá vína ročníku 2023

zemská vína, jakostní vína a jakostní vína s přívlastkem – suchá vína (dle definice OIV) t. j. vína se zbytkovým cukrem do 4 g/l

Vítěz kategorie A2 – Bílá suchá vína ročníku 2022 a starší

jakostní vína a jakostní vína s přívlastkem vyrobená z alespoň 85 % deklarované odrůdy – suchá vína (dle definice OIV) t. j. vína se zbytkovým cukrem do 4 g/l

Vítěz kategorie A3 – Bílá polosuchá vína ročníku 2023 a starší

zemská vína, jakostní vína a jakostní vína s přívlastkem – polosuchá vína (dle definice OIV) t. j. vína se zbytkovým cukrem vyšším než je stanoven v kategorii pro suchá vína, ale nepřesahuje 12 g/l zbytkového cukru

Vítěz kategorie A4 – Bílá polosladká vína ročníku 2023 a starší

zemská vína, jakostní vína a jakostní vína s přívlastkem – polosladká vína (dle definice OIV) t. j. vína se zbytkovým cukrem vyšším než je stanoven v kategorii pro polosuchá vína, nejvýše však  45 g/l zbytkového cukru

Vítěz kategorie B1 – Červená suchá vína ročníku 2023

zemská vína, jakostní vína a jakostní vína s přívlastkem – suchá vína (dle definice OIV) t. j. vína se zbytkovým cukrem do 4 g/l

 • nevyhlášen

Vítěz kategorie B2 – Červená suchá vína ročníku 2022 a starší

zemská vína, jakostní vína a jakostní vína s přívlastkem vyrobená z alespoň 85 % deklarované odrůdy – suchá vína (dle definice OIV) t. j. vína se zbytkovým cukrem do 4 g/l

Vítěz kategorie B3 – Červená polosuchá a polosladká vína ročníku 2023 a starší

zemská vína, jakostní vína a jakostní vína s přívlastkem – polosuchá a polosladká vína (dle definice OIV) t. j. vína se zbytkovým cukrem vyšším než je stanoven v kategorii pro suchá vína, ale nepřesahuje 45 g/l zbytkového cukru

 • nevyhlášen

Vítěz kategorie C – Růžová vína, klarety a blanc de noirs

(Kategorie C1 – Růžová vína, klarety a blanc de noirs suchá ročníku 2023 a starší – zemská vína, jakostní vína a jakostní vína s přívlastkem – suchá vína (dle definice OIV) t. j. vína se zbytkovým cukrem do 4 g/l a Kategorie C2 – Růžová vína, klarety a blanc de noirs polosuchá a polosladká ročníku 2023 a starší – zemská vína, jakostní vína a jakostní vína s přívlastkem – polosuchá a polosladká vína (dle definice OIV) t. j. vína se zbytkovým cukrem vyšším než je stanoven v kategorii pro suchá vína, ale nepřesahuje 45 g/l zbytkového cukru)

Vítěz kategorie D – Přírodně sladká a likérová vína ročníku 2023 a starší

bílá, růžová a červená zemská vína, jakostní vína a jakostní vína s přívlastkem nad 45 g/l zbytkového cukru

 • Tokajský výber 5 putňový 2006 Tokajské víno – TOKAJ MACIK WINERY s.r.o. (Slovensko)

Vítěz kategorie E+F – Cuvée

(Kategorie E – Cuvée bílá suchá ročníku 2023 a starší – zemská vína, jakostní vína a jakostní vína s přívlastkem s uvedením % zastoupení odrůd – suchá vína (dle definice OIV) t. j. vína se zbytkovým cukrem do 4 g/l a Kategorie F – Cuvée červená suchá ročníku 2022 a starší – zemská vína, jakostní vína a jakostní vína s přívlastkem s uvedením % zastoupení odrůd – suchá vína (dle definice OIV) t. j. vína se zbytkovým cukrem do 4 g/l)

 • 310 Altitudine Merlot-Rara Neagra 2022 IGP – Fautor Ltd. (Moldavsko)

Vítěz kategorie G – Šumivá vína

(Kategorie G1 – Šumivá vína suchá, brut natur, extra brutbrut, extra dry – obsah cukru do 17 g/l a Kategorie G2 – Šumivá vína polosuchá a sladká, sec, demi secdoux – obsah cukru nad 17 g/l)

 • Bohemia sekt Prestige Charodnnay brut 2019 jakostní šumivé víno – BOHEMIA SEKT, s.r.o.
Robert Steidl (Rakousko)
Robert Steidl (Rakousko)

Special awards

Cena Ing. Jindřicha Ševčíka, CSc. za nejvýše ohodnocené víno odrůdy Sauvignon blanc

Cena doc. Ing. Viléma Krause, CSc. za nejvýše ohodnocené červené víno odrůdy Cabernet Sauvignon

Nejlepší Ryzlink vlašský

Nejlepší Pálava

Nejlepší kolekce vín

 • Binder Pavel, Pavel Binder – rodinné vinařství

Cenu může získat jen takové víno, jehož hodnocení přesáhlo hranici 83 bodů. Medailemi může být oceněno nejvýše 30 % nejlépe hodnocených soutěžních vín. Medaile se udělují podle těchto limitů:

 • Grand Gold: 92 a více bodů
 • Gold: 88–91,99 bodů
 • Silver: 85–87,99 bodů

Není-li při zachování těchto limitů dosaženo hranice 30 % oceněných vín, sníží pořadatel limit pro udělení stříbrné medaile tak, aby mohl ocenit 30 % soutěžících vín, ne však pod hranici 83 bodů.

Mezinárodní soutěž Oenoforum 2024
Mezinárodní soutěž Oenoforum 2024 ve Slavkově

Mezinárodní konference

Nedílnou součástí vícedenního programu Oenofora byla mezinárodní konference, které se účastnili věhlasní odborníci z oboru. Letos na téma Chardonnay s podtitulem „Quo vadis? Pozice, vývoj a perspektiva odrůdy révy vinné v blízkých regionech Evropy“. Vystoupili zde Moritz Jülg z vinařství Jülg v německé vinařské oblasti Pfalz, Stefan Tscheppe, generální ředitel vinařství knížete z Lichtenštejna a Josef Stumvoll, enolog z Vinařství Hofkellerei des Fürsten von Liechtenstein. Dále Jaromír Gala z Vinařství Gala nebo Louis de La Brosse z Tonnellerie François Frères, jednoho z nejslavnějších bednářství na světě.

Martin Chlad
Martin Chlad

„Chtěl bych vyzdvihnout konferenci, která měla letos mimořádně vysokou úroveň a pak kvalitu přihlášených a oceněných vín.“

„Obecně chceme nyní a i v dalších letech náš obor více přiblížit mladým, představit jim naši práci a uvést je do praxe. Proto spolupracujeme s různými školami a nejinak tomu bylo i při letošním Oenoforu. Studenty místní střední školy oboru gastronomie a hotelnictví jsme využili při servisu. Tři vybraní studenti si vyzkoušeli stínování rolí členů organizačního týmu. Absolventy Zahradnické fakulty Mendelu jsme pak zapojili přímo do hodnocení,“ sdělil PhDr. Martin Chlad, prezident soutěže a pořadatelského Svazu vinařů.

Quo vadis? Pozice, vývoj a perspektiva odrůdy révy vinné v blízkých regionech Evropy
Konference Oenoforum 2024: „Quo vadis? Pozice, vývoj a perspektiva odrůdy révy vinné v blízkých regionech Evropy“

Oenoforum 2024 – 18. ročník

Do 18. ročníku soutěže vín Oenoforum 2024 bylo přihlášeno 428 vín z Rakouska, Slovenska, Portugalska, Nového Zélandu, Maďarska, Německa a samozřejmě také České republiky. Soutěž se konala 21. a 22. června v prezentačních prostorách konírny zámku Slavkov u Brna. O den dříve pak proběhla mezinárodní vinařské konference.

Soutěž a konferenci organizuje a pořádá Svaz vinařů České republiky za podpory Vinařského fondu, Národního vinařského centra, o.p.s. a dalších organizací. Generálním partnerem je společnost Vinařský ráj. Oenoforum je pořádáno jako největší a jediná mezinárodní soutěž vín v České republice pod patronátem OIV – Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví.

Výsledky Oenoforum 2023

Výsledky Oenoforum 2022

Výsledky Oenoforum 2021

Výsledky Oenoforum 2020

Výsledky Oenoforum 2019

foto: Svaz vinařů České republiky