Oenoforum 2024 zná vítěze. Nejlepším bílým vínem se stal moravský Tramín červený z Vinařství Škrobák. Další dva championi pak putují na Slovensko a jeden do Moldavska.
Dvoudenní hodnocení vín v prezentačních prostorách konírny slavkovského zámku určilo výsledky 18. ročníku Oenoforum 2024 – Czech International Wine Competition.
Championem mladých vín soutěže byl vyhlášen Sauvignon 2023 CHOP ze slovenského vinařství Víno Mrva & Stanko. Nejlepším bílým vínem se stal Tramín červený 2022 pozdní sběr z Vinařství Škrobák. Nejlepším červeným vínem je pak Aurore Rara Neagra 2020 z moldavského Fautor, Ltd. A titul za nejlepší cuvée připadl slovenskému vínu 3 Brugundy 2021 CHOP taktéž od vinařství Víno Mrva & Stanko. Naše vína navíc získala ještě 6 vítězů kategorií.
Mezinárodní soutěž Oenoforum 2024 vyhlásila vítěze
Vítězové soutěže Oenoforum 2024
Champion bílá vína
víno s absolutně nejvyšším počtem dosažených bodů v kategorii A2
Vítěz kategorie A2 – Bílá suchá vína ročníku 2022 a starší
jakostní vína a jakostní vína s přívlastkem vyrobená z alespoň 85 % deklarované odrůdy – suchá vína (dle definice OIV) t. j. vína se zbytkovým cukrem do 4 g/l
Vítěz kategorie A3 – Bílá polosuchá vína ročníku 2023 a starší
zemská vína, jakostní vína a jakostní vína s přívlastkem – polosuchá vína (dle definice OIV) t. j. vína se zbytkovým cukrem vyšším než je stanoven v kategorii pro suchá vína, ale nepřesahuje 12 g/l zbytkového cukru
Vítěz kategorie A4 – Bílá polosladká vína ročníku 2023 a starší
zemská vína, jakostní vína a jakostní vína s přívlastkem – polosladká vína (dle definice OIV) t. j. vína se zbytkovým cukrem vyšším než je stanoven v kategorii pro polosuchá vína, nejvýše však 45 g/l zbytkového cukru
Vítěz kategorie B1 – Červená suchá vína ročníku 2023
zemská vína, jakostní vína a jakostní vína s přívlastkem – suchá vína (dle definice OIV) t. j. vína se zbytkovým cukrem do 4 g/l
nevyhlášen
Vítěz kategorie B2 – Červená suchá vína ročníku 2022 a starší
zemská vína, jakostní vína a jakostní vína s přívlastkem vyrobená z alespoň 85 % deklarované odrůdy – suchá vína (dle definice OIV) t. j. vína se zbytkovým cukrem do 4 g/l
Vítěz kategorie B3 – Červená polosuchá a polosladká vína ročníku 2023 a starší
zemská vína, jakostní vína a jakostní vína s přívlastkem – polosuchá a polosladká vína (dle definice OIV) t. j. vína se zbytkovým cukrem vyšším než je stanoven v kategorii pro suchá vína, ale nepřesahuje 45 g/l zbytkového cukru
nevyhlášen
Vítěz kategorie C – Růžová vína, klarety a blanc de noirs
(Kategorie C1 – Růžová vína, klarety a blanc de noirs suchá ročníku 2023 a starší – zemská vína, jakostní vína a jakostní vína s přívlastkem – suchá vína (dle definice OIV) t. j. vína se zbytkovým cukrem do 4 g/l a Kategorie C2 – Růžová vína, klarety a blanc de noirs polosuchá a polosladká ročníku 2023 a starší – zemská vína, jakostní vína a jakostní vína s přívlastkem – polosuchá a polosladká vína (dle definice OIV) t. j. vína se zbytkovým cukrem vyšším než je stanoven v kategorii pro suchá vína, ale nepřesahuje 45 g/l zbytkového cukru)
(Kategorie E – Cuvée bílá suchá ročníku 2023 a starší – zemská vína, jakostní vína a jakostní vína s přívlastkem s uvedením % zastoupení odrůd – suchá vína (dle definice OIV) t. j. vína se zbytkovým cukrem do 4 g/l a Kategorie F – Cuvée červená suchá ročníku 2022 a starší – zemská vína, jakostní vína a jakostní vína s přívlastkem s uvedením % zastoupení odrůd – suchá vína (dle definice OIV) t. j. vína se zbytkovým cukrem do 4 g/l)
(Kategorie G1 – Šumivá vína suchá, brut natur, extra brut, brut, extra dry – obsah cukru do 17 g/l a Kategorie G2 – Šumivá vína polosuchá a sladká, sec, demi sec, doux – obsah cukru nad 17 g/l)
Cenu může získat jen takové víno, jehož hodnocení přesáhlo hranici 83 bodů. Medailemi může být oceněno nejvýše 30 % nejlépe hodnocených soutěžních vín. Medaile se udělují podle těchto limitů:
Grand Gold: 92 a více bodů
Gold: 88–91,99 bodů
Silver: 85–87,99 bodů
Není-li při zachování těchto limitů dosaženo hranice 30 % oceněných vín, sníží pořadatel limit pro udělení stříbrné medaile tak, aby mohl ocenit 30 % soutěžících vín, ne však pod hranici 83 bodů.
Mezinárodní soutěž Oenoforum 2024 ve Slavkově
Mezinárodní konference
Nedílnou součástí vícedenního programu Oenofora byla mezinárodní konference, které se účastnili věhlasní odborníci z oboru. Letos na téma Chardonnay s podtitulem „Quo vadis? Pozice, vývoj a perspektiva odrůdy révy vinné v blízkých regionech Evropy“. Vystoupili zde Moritz Jülg z vinařství Jülg v německé vinařské oblasti Pfalz, Stefan Tscheppe, generální ředitel vinařství knížete z Lichtenštejna a Josef Stumvoll, enolog z Vinařství Hofkellerei des Fürsten von Liechtenstein. Dále Jaromír Gala z Vinařství Gala nebo Louis de La Brosse z Tonnellerie François Frères, jednoho z nejslavnějších bednářství na světě.
Martin Chlad
„Chtěl bych vyzdvihnout konferenci, která měla letos mimořádně vysokou úroveň a pak kvalitu přihlášených a oceněných vín.“
„Obecně chceme nyní a i v dalších letech náš obor více přiblížit mladým, představit jim naši práci a uvést je do praxe. Proto spolupracujeme s různými školami a nejinak tomu bylo i při letošním Oenoforu. Studenty místní střední školy oboru gastronomie a hotelnictví jsme využili při servisu. Tři vybraní studenti si vyzkoušeli stínování rolí členů organizačního týmu. Absolventy Zahradnické fakulty Mendelu jsme pak zapojili přímo do hodnocení,“ sdělil PhDr. Martin Chlad, prezident soutěže a pořadatelského Svazu vinařů.
Konference Oenoforum 2024: „Quo vadis? Pozice, vývoj a perspektiva odrůdy révy vinné v blízkých regionech Evropy“
Oenoforum 2024 – 18. ročník
Do 18. ročníku soutěže vín Oenoforum 2024 bylo přihlášeno 428 vín z Rakouska, Slovenska, Portugalska, Nového Zélandu, Maďarska, Německa a samozřejmě také České republiky. Soutěž se konala 21. a 22. června v prezentačních prostorách konírny zámku Slavkov u Brna. O den dříve pak proběhla mezinárodní vinařské konference.
Soutěž a konferenci organizuje a pořádá Svaz vinařů České republiky za podpory Vinařského fondu, Národního vinařského centra, o.p.s. a dalších organizací. Generálním partnerem je společnost Vinařský ráj. Oenoforum je pořádáno jako největší a jediná mezinárodní soutěž vín v České republice pod patronátem OIV – Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví.
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.