Výsledky Oenoforum 2023 – Czech International Wine Competition
Dvoudenní hodnocení vín v kongresovém sálu mikulovského zámku určilo výsledky 17. ročníku Oenoforum 2023 – Czech International Wine Competition. Nejlepším mladým vínem se stal moravský Sauvignon, bílým vínem Ryzlink vlašský. K tomu moravská a česká vína přidala ještě 6 vítězů kategorií. Zbylí dva Championi pak putují na Slovensko a do Moldavska.
Championem mladých vín soutěže byl vyhlášen Sauvignon 2022 pozdní sběr z vinařství Štěpán Maňák. Nejlepším bílým vínem se stal Ryzlink vlašský 2021 výběr z hroznů z Vinařství Kněží hora. Nejlepším červeným vínem pak Malbeck 2021 IGT z moldavského Vinaria Domeniile Cuza. Titul za nejlepší cuvée připadl slovenskému vínu 3 Brugundy 2021 víno s CHOP od vinařství Víno Mrva & Stanko.
Naši vinaři zvítězili v 6 kategoriích
Bílá suchá vína ročníku 2022
- Ryzlink vlašský 2022 pozdní sběr – No. 44, Ing. Eliška Becková
Bílá suchá vín ročníku 2021 a starší
- Veltlínské zelené 2021 pozdní sběr – Milan Vašíček
Bílá polosladká vína
- Cuvée Stará hora 2021 výběr z hroznů – Vinařství Doležal
Červená suchá vína ročníku 2021 a starší
- Rulandské modré OAK 2018 výběr z hroznů – Vladimír Tetur
Růžová vína, klarety a blanc de noirs
- Cabernet Sauvignon rosé 2022 pozdní sběr – VINICE – HNÁNICE
Šumivá vína
- Blanc de blancs 2020 jakostní šumivé víno – THAYA Vinařství
Další ocenění
Nejlepší Ryzlink vlašský
- Ryzlink vlašský 2021 výběr z hroznů – Vinařství Kněží hora
Nejlepší Pálava
- Pálava 2022 výběr z bobulí – VITISBERG
Cena doc. Ing. Viléma Krause, CSc. za nejvýše hodnocené víno odrůdy Cabernet Sauvignon
- Cabernet Sauvignon rosé 2022 pozdní sběr – VINICE – HNÁNICE
Cena Ing. Jindřicha Ševčíka, CSc. za nejvýše hodnocené víno odrůdy Sauvignon blanc
- Sauvignon 2021 pozdní sběr – Vinařství Pavlov
Nejlepší kolekci vín
- Ing. Miroslav Volařík
Oenoforum 2023
Do 17. ročníku soutěže vín Oenoforum 2023 bylo přihlášeno 517 vín z Rakouska, Francie, Slovenska, Portugalska, Itálie, Chile, Bulharska, Moldávie, Španělska a samozřejmě také České republiky. Soutěž se konala 16. a 17. června v kongresovém sálu mikulovského zámku.
„Letošní ročník navázal na ty předešlé a opět se porovnávala vína z celého světa, ale zároveň byl vyzvednout význam těch ze světových odrůd révy vinné, konkrétně Sauvignonu Blanc a Cabernetu Sauvignon, ale také našich tradičních odrůd pěstovaných v Česku, tedy Ryzlinku vlašského a Pálavy. Znovu jsme také dodrželi dlouhodobou ambici přijímat maximálně 600 vzorků, aby byl dostatečný prostor pro hodnocení a zůstal důraz na kvalitu přihlášených vín,“ sdělil Ing. Martin Půček, výkonný ředitel pořadatelského Svazu vinařů.
Součástí programu soutěže byla také o den dříve mezinárodní vinařské konference na téma RYZLINK VLAŠSKÝ & SAUVIGNON BLANC, Quo vadis, Vývoj a perspektivy dvou světových odrůd révy vinné ve dvou blízkých regionech – Rakousko a Česká republika, kde vystoupili přední vinařští odborníci z obou zemí.
„Oenoforum ale není pouze o soutěži, má také edukativní část a tou je konference. V loňském roce byl nastaven nový formát, v rámci kterého se vždy věnujeme dvěma typickým odrůdám, v typickém terroiru. A to v kontextu tradičního versus moderního zpracování, navíc ve dvou blízkých regionech. Každý rok pak volíme jiné, ale originální a svým způsobem výjimečné místo konání. Letos padla volba na konferenční sál na zámku v Mikulově, tedy městě, které bezesporu patří mezí hlavní centra moravského vinařství a je tím proslulé i v zahraničí,“ dodal Martin Půček.
Organizátorem a pořadatelem soutěže a konference je Svaz vinařů České republiky. Soutěž podporuje Vinařský fond, Národní vinařské centrum, o.p.s. a další organizace. Nad soutěží převzal záštitu hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich a starostka Města Mikulova Mgr. Jitka Sobotková. Generálním partnerem akce je společnost Vinařský ráj. Oenoforum je jediná mezinárodní soutěž vín v České republice pod patronátem OIV – Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví.
foto Svaz vinařů České republiky