Výsledky Oenoforum 2023 – Czech International Wine Competition

Oenoforum 2023

Dvoudenní hodnocení vín v kongresovém sálu mikulovského zámku určilo výsledky 17. ročníku Oenoforum 2023 – Czech International Wine Competition. Nejlepším mladým vínem se stal moravský Sauvignon, bílým vínem Ryzlink vlašský. K tomu moravská a česká vína přidala ještě 6 vítězů kategorií. Zbylí dva Championi pak putují na Slovensko a do Moldavska.

Championem mladých vín soutěže byl vyhlášen Sauvignon 2022 pozdní sběr z vinařství Štěpán Maňák. Nejlepším bílým vínem se stal Ryzlink vlašský 2021 výběr z hroznů z Vinařství Kněží hora. Nejlepším červeným vínem pak Malbeck 2021 IGT z moldavského Vinaria Domeniile Cuza. Titul za nejlepší cuvée připadl slovenskému vínu 3 Brugundy 2021 víno s CHOP od vinařství Víno Mrva & Stanko.

Oenoforum 2023
Oenoforum 2023

Naši vinaři zvítězili v 6 kategoriích

Bílá suchá vína ročníku 2022

Bílá suchá vín ročníku 2021 a starší

Bílá polosladká vína

Červená suchá vína ročníku 2021 a starší

Růžová vína, klarety a blanc de noirs

Šumivá vína

Další ocenění

Nejlepší Ryzlink vlašský

Nejlepší Pálava

Cena doc. Ing. Viléma Krause, CSc. za nejvýše hodnocené víno odrůdy Cabernet Sauvignon

Cena Ing. Jindřicha Ševčíka, CSc. za nejvýše hodnocené víno odrůdy Sauvignon blanc

Nejlepší kolekci vín

  • Ing. Miroslav Volařík

Oenoforum 2023

Do 17. ročníku soutěže vín Oenoforum 2023 bylo přihlášeno 517 vín z Rakouska, Francie, Slovenska, Portugalska, Itálie, Chile, Bulharska, Moldávie, Španělska a samozřejmě také České republiky. Soutěž se konala 16. a 17. června v kongresovém sálu mikulovského zámku.

Martin Půček
Martin Půček

„Letošní ročník navázal na ty předešlé a opět se porovnávala vína z celého světa, ale zároveň byl vyzvednout význam těch ze světových odrůd révy vinné, konkrétně Sauvignonu Blanc a Cabernetu Sauvignon, ale také našich tradičních odrůd pěstovaných v Česku, tedy Ryzlinku vlašského a Pálavy. Znovu jsme také dodrželi dlouhodobou ambici přijímat maximálně 600 vzorků, aby byl dostatečný prostor pro hodnocení a zůstal důraz na kvalitu přihlášených vín,“ sdělil Ing. Martin Půček, výkonný ředitel pořadatelského Svazu vinařů.

Součástí programu soutěže byla také o den dříve mezinárodní vinařské konference na téma RYZLINK VLAŠSKÝ & SAUVIGNON BLANC, Quo vadis, Vývoj a perspektivy dvou světových odrůd révy vinné ve dvou blízkých regionech – Rakousko a Česká republika, kde vystoupili přední vinařští odborníci z obou zemí.

„Oenoforum ale není pouze o soutěži, má také edukativní část a tou je konference. V loňském roce byl nastaven nový formát, v rámci kterého se vždy věnujeme dvěma typickým odrůdám, v typickém terroiru. A to v kontextu tradičního versus moderního zpracování, navíc ve dvou blízkých regionech. Každý rok pak volíme jiné, ale originální a svým způsobem výjimečné místo konání. Letos padla volba na konferenční sál na zámku v Mikulově, tedy městě, které bezesporu patří mezí hlavní centra moravského vinařství a je tím proslulé i v zahraničí,“ dodal Martin Půček.

Oenoforum 2023

Organizátorem a pořadatelem soutěže a konference je Svaz vinařů České republiky. Soutěž podporuje Vinařský fond, Národní vinařské centrum, o.p.s. a další organizace. Nad soutěží převzal záštitu hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich a starostka Města Mikulova Mgr. Jitka Sobotková. Generálním partnerem akce je společnost Vinařský ráj. Oenoforum je jediná mezinárodní soutěž vín v České republice pod patronátem OIV – Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví.

foto Svaz vinařů České republiky

Ověřeno MonsterInsights