Králem Festivalu otevřených sklepů pod Pálavou je Nepraš

Králem Festivalu otevřených sklepů pod Pálavou se stal Nepraš

Nyní poněkud předbíhám, protože v době, kdy vzniká tento článek, ještě není uzavřena oficiální anketa Festivalu otevřených sklepů Svatý Martin pod Pálavou. Začněme tedy hezky popořadě od začátku.

Festival otevřených sklepů pořádá již od roku 2009 Nadace Partnerství a může se tedy pyšnit úctyhodnou historií. Propojení zpravidla pěti obcí v určitém mikroregionu, kdy jsou sklepy otevřené v jednu chvíli, je unikátem a specialitou této akce. Mezi jednotlivými obcemi jezdí v pravidelných krátkých intervalech autobusové festivalové linky, které jsou pro účastníky zdarma. Jedná se o podobnou logistiku, jakou známe z velkých letišť, kdy shuttle-busy převáží cestující mezi terminály. Pro pravidelné návštěvníky dnes již samozřejmost, avšak je jasné, že za touto velmi dobře fungující organizací, je pořádný kus odvedené práce.

Dvacátý čtvrtý festival se konal v sobotu a neděli 10. a 11. listopadu v Horních Věstonicích, Dolních Věstonicích, Pavlově, Milovicích a Bulharech. Celkem se na něm představilo 31 vinařů s nabídkou více než 400 různých vín. Je tedy jasné, že ani během dvou dnů nelze přechutnat každý vzorek a stihnout navštívit každý otevřený sklep je taktéž takřka nemožné.

Seznam vinařů 24. Festivalu otevřených sklepů

Horní Věstonice

1 – Vinařství Červinka
2 – Moravčíkova vína
3 – Vinařství Chovanec
4 – Jaromír Chovanec
5 – Víno Šimák (host z Mikulova)
6 – Vinařství Gorčíkovi
7 – Veltlinium 1874 – Rodinné vinařství Vinofol Novosedly

Dolní Věstonice

8 – Vinařství AURORA (host z Hustopečí)
9 – Vinařství Dušan Padalík
10 – Vinařství Svoboda
11 – Vinný sklep u Ředinů
12 – Vinařství Langr Ladislav

Pavlov

13 – Vinařství Pod Pálavou
14 – Ing. Krška Pavel – PALAVIA VINUM
15 – Reisten, s. r. o.
16 – Vinařství MACHOVEC (host ze Strachotína)
17 – Václavovy vinné sklepy (host z Přibic)
18 – Vinařství Zatloukal
19 – Vinařství NEPRAŠ & Co.
20 – Vinařství Antoš
21 – Vinařství Vilém Topolanský
22 – Vinařství Foltýn
XX – Vinařství Pavlov, spol. s r.o. (otevřeno mimo oficiální program festivalu)

Milovice

23 – Moravský sklepmistr Milan Pavelka
24 – Vinařství Bařina (host z Dolních Dunajovic)
25 – Vinařství Miroslav Talaš

Bulhary

26 – Vinařství Nad Sklepy
27 – Vinařský dvůr Fuzgrunty
28 – VICAN rodinné vinařství (host z Mikulova)
29 – Vinný sklep Pulgáry
30 – Vinařství Ing. Vojtěch Pazderka (host z Mikulova)
31 – Vinařství Osička Bulhary

29 navštívených sklepů a 181 ochutnaných vín

Nám se podařilo zavítat do 29 sklepů a celkem zdegustovat 181 vín. Věřím, že náš vzorek je dostatečně reprezentativní a může sloužit jako základ pro objektivní reportáž. I když hledat objektivitu v něčem tak subjektivním, jako je víno, je jasný nesmysl. Po pravdě jsme navštívili 30 sklepů, nikoliv 29. Festival otevřených sklepů se stal mezi vinařskými akcemi již legendou. A stává se pravidlem, že se pokaždé najde nějaký vinař, který se snaží této popularity využít a otevře pro účastníky svůj sklep mimo oficiální program.

Trocha statistiky

Rozdělení degustovaných vín

bílá vína145×
červená vína33×
oranžová vína
rosé

Zastoupené ročníky

2018
2017110×
201645×
201516×
2014
2011
bez udání roku

Vína dle zbytkového cukru

suchá82×
polosuchá36×
polosladká19×
sladká
nezjištěno39×

Odrůdy

Aurelius
Cuvée10×
Děvín
Hibernal
Chardonnay
Irsai Oliver
Johanniter
Kerner
Müller Thurgau
Muškát moravský
Muškát Ottonel
Neuburské
Pálava16×
Rulandské bílé/Pinot blanc
Rulandské šedé/Pinot Gris
Ryzlink rýnský/Riesling12×
Ryzlink vlašský31×
Sauvignon/Sauvignon Blanc17×
Solaris
Souvignier gris
Sylvánské zelené
Veltlínské červené rané
Veltlínské zelené11×
Alibernet
André
Cabernet Moravia
Cabernet Sauvignon
Dornfelder
Frankovka
Merlot
Modrý Portugal
Neronet
Svatovavřinecké
Zweigeltrebe
Chardonnay (oranžové)
Ryzlink rýnský (oranžové)
André (rosé)

Zatřídění vína

VOC
moravské zemské víno60×
jakostní
kabinetní víno10×
pozdní sběr54×
výběr z hroznů14×
výběr z bobulí
likérové (portské)
nezjištěno37×

Zjištěná cena

cena za lahev80 až 760 Kč

Bodové hodnocení

87 bodů
86 bodů
85 bodů11×
84 bodů33×
83 bodů54×
82 bodů80×
81 bodů17×
80 bodů
79 bodů
78 bodů
77 bodů

Jak je z přehledu zřejmé, některé údaje nám chybí. Dobře zpracovaný katalog bohužel neobsahuje podrobnosti o jednotlivých vínech a často neodpovídá skutečné nabídce ve sklepě. Je to pochopitelné a nelze se v tomto případě na organizátora ani vinaře zlobit. Katalog jde do tisku dlouhou dobu před uskutečněním festivalu. Některé odrůdy se mohou již vyprodat, jiné ještě nemusí být oproti optimistickému plánu připraveny na lahvování. Jak to bude s mladými (Svatomartinskými) víny lze s předstihem jen obtížně odhadovat.

Tip pro vinaře

Veškeré údaje tedy sbíráme v jednotlivých sklepech. Ne vždy je však na místě k dispozici přímo vinař, enolog nebo jiná odpovědná osoba. V některých případech je obsluha na nalévání vzorků najata a nedisponuje potřebnými informacemi. V mnoha případech také nechceme zdržovat, vždyť na festival bylo prodáno 2 000 vstupenek a to už je pořádná masa lidí. Chválím proto ty vinaře, kteří pro zájemce připravili vlastní list s nabídkou svých vín včetně analytických hodnot. Vždyť je to tak snadné a jedná se o nejjednodušší marketing. Pokud takový seznam vinař opatří svým kontaktem případně objednávkovou částí, výrazně zvyšuje své šance na prodej, který se na této akci ve velkém uskutečňuje převážně v nedělním termínu.

Raritky, zajímavosti a tiskařský šotek

Než se dostaneme k nejlépe hodnoceným vínům, rád bych zmínil některé zajímavosti. Ve Vinařství Zatloukal jsme například narazili na cuvée z Rulandského bílého a Svatovavřineckého 2016, tedy kupáž bílé i modré odrůdy vinné révy. Shodou okolností víno vynikalo také „zásahem“ tiskařského šotka, kdy přední a zadní viněta uváděla různé údaje: suché/polosuché víno.

Stejně zajímavou směsku nabízeli ve Vinařském domě Fuzgrunty pod názvem Ryšák cuvée. Připomeňme, že označení Ryšák patří mezi naše unijně chráněné tzv. tradiční výrazy. Umožňuje smíchání hroznů révy vinné nebo hroznového moštu z bílých, případně z červených nebo modrých odrůd.

Za pozornost stojí určitě nově zbudovaný degustační sklep, přesněji sousklepí, firmy Vinofol. Veltlinium 1874 leží v malé sklepní uličce na půl cesty mezi Horními a Dolními Věstonicemi. Moderně zrekonstruované historické sklepy vypadají opravdu moc dobře a degustace zde byla velmi příjemným zážitkem. Prostory oplývají přírodními prvky, jako jsou dřevo, sklo, kámen či kov. A proč název Veltlinium 1874? Název odkazuje na rok dvou událostí. Na datum zbudování sklepa, ale taky na první písemnou zmínku názvu odrůdy Veltlínské zelené. Ta historicky do regionu patří; na Mikulovsku, jako součásti Rakouska-Uherska, se vždy pěstovala a je i v současné nabídce Vinofolu.

Vítězové a poražení

Přehled nejlepších vín – Festival otevřených sklepů 2018 podzim (Pálava, 10.–11. 11. 2018)

OdrůdaRočníkPřívlastekVinařství
Riesling 5.2016pozdní sběrVinařství NEPRAŠ & Co.
Riesling 7.2016pozdní sběrVinařství NEPRAŠ & Co.
Cabernet Moravia2017moravské zemské vínoMoravský sklepmistr Milan Pavelka
Sauvignon2017moravské zemské vínoVinařství Miroslav Talaš
Ryzlink vlašský2017výběr z bobulíVinařství Červinka
Sauvignon Blanc2016kabinetVinařství NEPRAŠ & Co.
Muškát moravský2017pozdní sběrVICAN rodinné vinařství
Pálava2017výběr z hroznůVinařství Pavlov, spol. s r.o.
André2015portskéMoravčíkova vína
Cabernet Sauvignon2017moravské zemské vínoVíno Šimák
Děvín2016výběr z bobulíVinařství Gorčíkovi
Sauvignon Blanc2017pozdní sběrVinařství NEPRAŠ & Co.
Cuvée RB + CH2017Vinařství Vilém Topolanský
Dornfelder2017moravské zemské vínoMoravský sklepmistr Milan Pavelka
Rulandské šedé2015Vinařství Bařina
Ryzlink vlašský2015Vinařství Bařina
Neronet2017moravské zemské vínoVinařství Miroslav Talaš
Veltlínské zelené2017moravské zemské vínoVinařství Miroslav Talaš
Sauvignon2016výběr z bobulíVinařství Nad Sklepy

Podrobný Přehled nejlepších vín – Festival otevřených sklepů 2018 podzim (Pálava, 10.-11. 11. 2018)

Nejvyšší bodové hodnocení, plných 87 bodů, získala hned čtyři vína. Riesling 5. a Riesling 7. od Vinařství NEPRAŠ & Co., Sauvignon od Vinařství Miroslav Talaš a Cabernet Moravia od Moravského sklepmistra Milana Pavelky. Pojďme si tyto vinaře trochu více představit.

Ceníky FOS 2018 podzim koláž
Ceníky Festival otevřených sklepů 2018 podzim

Vinařství NEPRAŠ & Co.

Radomír Nepraš (nar. 1946) založil v roce 1999 vinařství REISTEN, které si vybudovalo přední postavení na trhu s vínem. Tuto veleúspěšnou značku o třináct let později prodal do koncernu Templářských sklepů a ve stejném roce založil rodinné Vinařství NEPRAŠ & Co.

Své bohaté zkušenosti přenesl do organického hospodaření na 6,5 ha vinic v tratích Stará hora, U Božích muk, Sahara a Pod Pálavou. Odrůdová skladba spočívá na speciálně vybraných klonech Ryzlinku rýnského, Sauvignonu blanc, Ryzlinku vlašského, Merlotu, Cabernetu Sauvignon a Zweigeltrebe. Vína se vyrábějí výhradně v dřevěných sudech o objemu 2 500, 1 200 a 225 litrů. Zde vznikají bílá vína vynikající svojí mineralitou, čistá, s jasnou a bohatou strukturou, silným extraktem a vůní, ať už se jedná o enologická odrůdová cuvée nebo klasická cuvée Sauvignonu a Ryzlinku rýnského. Červená vína vyzrávají po zpracování i několik let a čekají v sudech na svůj vhodný čas. Roční produkce vinařství se pohybuje kolem 30 000 lahví. Enologem vinařství je Ondřej Veselý, absolvent Zahradnické fakulty brněnské MZLU.

Není bez zajímavosti, že Radomír Nepraš je autorem a zakladatelem projektu Národní vinařské centrum a národní soutěže vín a degustační expozice Salon vín České republiky. Je také autorem projektu Greenways a 48. rovnoběžky a působí ve výboru pro přípravu apelačního systému v České republice. Zakládal rovněž prestižní Alianci vinařů V8.

Cena vína: 180 až 760 Kč

Vinařství Miroslav Talaš

Malé rodinné vinařství Miroslava Talaše bylo oficiálně založeno v roce 1945. Vzniklo z tradice po dědečkovi, který vyráběl víno v malém pro vlastní potřebu. Otec Antonín, absolvent vinařské školy ve Valticích, vinařskou výrobu mírně rozšířil. Od roku 1997 Miroslav Talaš rodinný podnik soustavně rozšiřuje. Nyní hospodaří na vinicích o rozloze cca 3ha v území Milovic u Mikulova s tratěmi Strážný vrch, Milovické terasy a Nad rybníkem.

Vinařství zpracovává výhradně vlastní hrozny odrůd Ryzlink Vlašský, Veltlínské zelené, Neuburské, Muškát Moravský, Sauvignon, Rulandské Bílé, Pálava, Chardonnay, André, Svatovavřinecké a Cabernet Moravia. Vzhledem k objemu výroby, cca 6 000 lahví ročně, ponechává Miroslav Talaš vína v kategorii zemská, pocházejí však vždy z hroznů splňujících kritéria pro jakostní nebo přívlastková vína.

Cena vína: 90 až 140 Kč

Moravský sklepmistr Milan Pavelka

Moravský sklepmistr je název a ochranná známka vinařství Milana Pavelky. Vinařskou firmu v této podobě zakládal se svým otcem Janem v roce 1994. Oba Pavelkové jsou absolventy střední vinařské školy ve Valticích. Jan Pavelka prošel ve své bohaté praxi Moravskými vinařskými závody, Zemědělskou společností Pálava a mikulovskou firmou Víno Lípa. V roce 1992 se osamostatnil a nyní hlavní otěže rodinného vinařství drží syn Milan.

Vinařství hospodaří na 11 ha vinic, z nichž největší část se nachází v trati Strážný vrch. Většinu vinohradů Pavelkovi postupně nakoupili, necelé 2 ha sami vysadili. Část hroznů ještě nakupují od vinohradníků z bezprostředního okolí. Jejich produkce čítá kolem 7 000 lahví vína ročně.

Vína zrají výhradně v nerezových tancích a uvádějí se na trh jako mladá v následujícím roce po sklizni. Vinařství je pro zjednodušení ponechává v kategorii zemská.

Cena vína: 80 až 160 Kč

Vinařství Bařina

Vinařství Petra Bařiny vzniklo v roce 2010 a v současné době obhospodařuje 8,5 ha především mladých vinic v mikulovské vinařské podoblasti, v katastru Dolních Dunajovic, Dolních Věstonic, Březí a Bavor.

Zpracovává výhradně hrozny z vlastních vinohradů, které se nacházejí na vyhlášených mikulovských tratích Dunajovský kopec, Zimní vrch, Maliny a Liščí vrch. K hlavním odrůdám patří Pálava, Rulandské šedé, Sauvignon, Müller Thrugau, Ryzlink vlašský, Chardonnay, Kerner, Hibernal a Děvín, ve výsadbách z posledního roku je Sylvánské zelené a Ryzlink vlašský.

Produkce vína se pohybuje kolem 15 000 lahví ročně. Sklepní hospodářství je vybaveno nerezovými sudy.

Cena vína: 120 až 170 Kč

Slovo závěrem

Uvedená hodnocení jsou samozřejmě ryze subjektivní. Samotného mě zajímá, jak moc se naše preference budou lišit od výsledků oficiální ankety, které budou známy až v následujících týdnech. Již nyní však mohu s čistým svědomím říct, že 24. Festival otevřených sklepů se vydařil a prezentovaná vína, až na drobné výjimky, odpovídala přísným kritériím degustačního hodnocení.

Obrovský dík patří pořadatelům z Nadace partnerství, jmenovitě pak Juraji Flamíkovi, duchovnímu otci celé akce. Festival otevřených sklepů je fantastická událost, ve které si každý nalezne to své. Zkušení degustátoři získávají možnost snadno ochutnat velké množství vín, vinařští nadšenci šanci objevit málo známé vinaře a „greenhorni“ seznámit se s prací související s výrobou vína.

Celý festival je však také kulturním zážitkem. V průběhu dvou dnů narazíte na moravskou cimbálku, prohlédnete si celou řadu běžně nepřístupných sklepů, setkáte se s dobovými řemesly, ochutnáte tradiční kuchyni a v neposlední řadě nasajete čistý vzduch v nádherné krajině.

Pokud jste na Festival dosud nezavítali, neváhejte. Příští Festival otevřených sklepů nese podtitul „Jaro na Podluží“ a uskuteční se 27. a 28. dubna 2019 v obcích Mikulčice, Moravská Nová Ves, Hrušky, Prušánky a Moravský Žižkov.

Sledujte náš kalendář akcí a brzy na viděnou na nějaké další akci. Na zdraví!