Hlavní ceny Grand Prix Vinex 2023 předány v Mendelově skleníku

Grand Prix Vinex 2023

Unikátní stavba Mendelova skleníku v Augustiniánském opatství v Brně se stala místem konání slavnostního vyhlášení a předání hlavních cen mezinárodní soutěže Grand Prix Vinex 2023. Atraktivní a hodnotné ceny letošního 30. ročníku si odvezla Vinařství Volařík a Vinařství Pavlov.

Do letošního již 30. ročníku soutěže bylo přihlášeno 842 vzorků od 158 vinařství ze 6 zemí. O vítězích prestižních titulů soutěže rozhodovalo 19 komisí degustátorů z České republiky, Slovenska, Velké Británie, Austrálie a Jihoafrické republiky. Hodnocení proběhlo ve dnech 26. a 27. dubna ve Valticích. Hlavní ceny soutěže byly výhercům předány 25. května na slavnostním večeru konaném v krásných a unikátních prostorách Mendelova skleníku v Brně. Pro účastníky ceremoniálu, mezi nimiž byli degustátoři, vinaři a partneři soutěže, ale také zástupci Jihomoravského kraje či města Brna, byla připravena i ochutnávka vybraných soutěžních vín.

30. ročník soutěže

Vína letošního ročníku opět prokázala svou vysokou kvalitu. Medailové ocenění si odnesla velká část vín, 51 z nich dokonce získalo velkou zlatou medaili (minimálně 90 bodů). Titul šampiona soutěže a současně vítěze kategorie bílých polosuchých vín si z Brna odvezlo Vinařství Volařík z Mikulova za Ryzlink rýnský 2021 v kategorii výběr z hroznů z trati Purmice v Perné.

Ondřej Tichý
Ondřej Tichý

„Jedná se o víno z naší nejvyšší řady, v níž se snažíme do lahví promítnout terroir Mikulovska. Purmice patří mezi naše nejprestižnější tratě. Víno je výrazně ovocné, v chuti dominuje meruňka s krásným minerálním závěrem,“ dodal k vítěznému vínu Ondřej Tichý, enolog Vinařství Volařík.

Výrobce šampiona si kromě skleněné plastiky a diplomu odvezl pomocníka do vinařství: vysokotlaký čistič, který do soutěže věnovala firma Kärcher. Ocenění Nejlepší kolekce a poukaz na vinotéku Haier si převzalo Vinařství Pavlov za sedm vzorků s průměrným hodnocením 88,76 bodů. Další z hlavních cen soutěže – Cenu Svazu vinařů České republiky, vybojoval Ryzlink rýnský 2021 výběr z cibéb ze stejného vinařství.

Titul Vítěz kategorie byl udělen v sedmi z jedenácti soutěžních kategorií a těšit se z něj můžou Vinařství Výmola z Mikulčic, Vinařství Laurent Šatov, Gazaň winery z Čejče, Vinařství Pavlov, Vinařství Šalša Václav z Kyjova a Chateau Bzenec. Ocenění Národní vítěz putovaly do Vinařství Výmola z Mikulčic, Vinárstva Golguz ze slovenského Hlohovce, Weingut Girsch z rakouského Hauskirchenu a HedoNick Winery z maďarského města Pilisvörrösvár. Šampion, nejlépe hodnocená kolekce a vítězové kategorií získali prestižní ceny v podobě skleněných plastik dle návrhu Jiřího Mately, žáka světoznámého designéra Bořka Šípka.

Grand Prix Vinex 2023
Předávání cen vítězovi Grand Prix Vinex 2023

Nejvíce zastoupenou odrůdou mezi bílými víny byla naše domácí odrůda Pálava (75) a Ryzlink rýnský (74), mezi červenými pak Rulandské modré (42). Největšího počtu vín dosáhly ročníky 2022 (406), 2021 (289). Přihlášena byla ale i vína starších ročníků.

Grand Prix Vinex 2023
Jedno z ocenění pro vítěze kategorie putuje také do mikulčického Vinařství Výmola

Grand Prix Vinex

Akce je tradiční mezinárodní soutěží vín, kterou organizuje Národní vinařské centrum ve spolupráci s akciovou společností Veletrhy Brno a Svazem vinařů České republiky. Soutěž je pořádána s podporou Vinařského fondu. Cílem soutěže je na vysoké profesionální úrovni každý rok ohodnotit a ocenit nejlepší tuzemská i světová vína zastoupená na středoevropském trhu. Záštitu nad 30. ročníkem mezinárodní soutěže vín Grand Prix Vinex převzali ministr zemědělství Ing. Zdeněk Nekula, hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich a primátorka statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková.

Přehled vítězů Grand Prix Vinex 2023

Champion a vítěz kategorie A2 (bílá vína polosuchá)
Cena hejtmana Jihomoravského kraje

Nejlepší kolekce
Cena generálního ředitele Veletrhů Brno, a.s.

  • Vinařství Pavlov, spol. s r.o., Pavlov

Nejlépe hodnocené víno člena Svazu vinařů České republiky
Cena Svazu vinařů ČR

Vítězové kategorií

Kategorie A1 – Bílá vína suchá

Kategorie A3 – Bílá vína polosladká

Kategorie B2 – Růžová vína (vč. klaretů) ostatní

Kategorie C1 – Červená vína suchá

Kategorie D – Vína přírodně sladká

Kategorie E1 – Perlivá vína

Kategorie E2 – Šumivá vína (sekty)

  • Chateau Bzenec brut 2018 jakostní šumivé víno – CHATEAU BZENEC, spol. s r.o., Bzenec

Národní vítězové

Národní vítěz – Česká republika

Národní vítěz – Slovensko

  • Pálava 2021 výber z hrozna – Vinárstvo Golguz, Hlohovec

Národní vítěz – Rakousko

  • Weinviertel DAC 2021 Qualitätswein – Weingut Girsch, Hauskirchen

Národní vítěz – Maďarsko

  • Scylla 2021 – HedoNick Winery / Sváb-Pék Kft, Pilisvörösvár

 

čtěte také: Slavnostní předání cen soutěže Grand Prix Vinex 2021

zdroj: Svaz vinařů České republiky

Ověřeno MonsterInsights