Doba covidová a Minifestival otevřených sklepů 2020

Doba covidová a Minifestival otevřených sklepů 2020

Doba covidová zrušila i druhý letošní Festival otevřených sklepů pořádaný Nadací partnerství. Ten měl dle původního plánu proběhnout v sobotu a neděli 7.–8. listopadu v obcích Hustopeče, Zaječí, Rakvice a Přítluky. O důvodech se není třeba rozepisovat. Minifestival otevřených sklepů se však konal.

Zrušení festivalu samozřejmě nejvíc zasáhlo pořadatele a vinaře. Na nás pravidelných účastnících a milovnících vína neulpěla žádná ekonomická ztráta. Vstupenky zůstávají v platnosti na příští FOS, lze je však také použít jako plnohodnotný voucher na nákup vína nebo požádat o vrácení celé částky. V ubytovacích zařízeních je dohoda obdobná. Pronajímatelé ochotně přebookovávají termíny na příští rok. Myslím, že podpora našich vinařů i segmentu horeca je důležitá, takže vás, milí čtenáři, tímto pokorně prosím o využití výměny vstupenky za festivalová vína pomocí e-shopu a využití svých rezervací na brzký prodloužený víkend (až to situace dovolí) v regionu nebo na příští festival, který se bude konat na stejném místě.

Vinařství Šabata
Vinařství Šabata

 

Festival otevřených sklepů na Hustopečsku

Na Hustopečsku se FOS konal v minulosti již dvakrát, v letech 2012 a 2016, a to vždy v podzimním „svatomartinském“ termínu. Přiznávám, že nejsem velkým příznivcem mladých vín, takže ve sklepech vždy hledám spíše vína starších ročníků. Nakonec mi to však stejně nedá a nějaké letošní muškáty a müllerky také ochutnám.

Mezi vinaři, kteří se měli na festivalu prezentovat, máme své favority a přátele. Jak tedy alespoň trochu pomoct jim a zároveň si vzdáleně připomenout atmosféru festivalu? Sdílené dojmy, porovnávání a hodnocení vína, objevování neznámého, amatérské pokusy o snoubení s jídlem, vždyť toto vše každému milovníkovi vína už velmi chybí. Řada degustací přešla do on-line světa. Ano, je to jedna z mála cest, jak lze nyní degustaci uspořádat. I když člověk úspěšně projde přes úskalí logistiky a distribuce vína, najde si doma klid a ničím nerušenou chvilku a nevypeče ho ani internetová konektivita, nakonec tomu přece jen něco chybí.

FOS - detašované pracoviště
FOS – detašované pracoviště

Minifestival otevřených sklepů

Vzhledem k tomu, že jsme si na sobotu 7. listopadu objednali i nádherné počasí, je nás méně než prstů na jedné ruce a disponujeme obrovskou oddělenou zahradou, rozhodli jsme se, při dodržení všech vládních nařízení, uspořádat vlastní Minifestival otevřených sklepů. Toto označení je samozřejmě nadsazené. O co tedy šlo?

Festival měl zavítat do čtyř obcí. My jsme čtyři. Každý z nás proto dostal za úkol objednat od jednoho vinaře z dané vesnice. Volba Vlastíka Klobásy a Vaška Šabaty byla dopředu jasná. Byla to právě tato dvě vinařství, kvůli kterým jsem o akci začal přemýšlet. Na jejich degustace chodím pravidelně a případnou letošní mezeru v katalogu si nemohu dovolit. Pravdou je, že obě vinařství jsme v naší akci pojali jako hostující. Vinařství Ing. Vlastislava Klobásy pochází z nedalekých Nikolčic, pro nás však obléklo dres Hustopečí. Stejně tak Vinařství Šabata pro nás reprezentovalo Přítluky, kam má přece jen blíž než do Zaječí, kam však katastrálně patří. I na etiketách má uvedeno „Vinařství pod Přítluckou horou“. Zbývalo tedy vybrat zástupce Rakvic a Zaječí. V první jmenované obci jsme se rozhodli pro Vinařství Minařík, zejména kvůli pestré nabídce odrůd a možnosti ochutnat archivní vína. V Zaječí jsme pak sáhli do ověřeného Vinařství Vajbar.

Vlastimil Klobása
Vlastimil Klobása

 

Přehled degustovaných vín

VinařstvíOdrůdaRočníkPřívl.CukrBodyPořadí
Vinařství Šabata s.r.o.Ryzlink vlašský2019PSsuché83.017.
Vinařství Šabata s.r.o.Hibernal2019PSsuché84.38.
Vinařství Šabata s.r.o.Savilon2019PSsuché84.38.
Vinařství Šabata s.r.o.Rulandské šedé2019PSsuché83.017.
Vinařství Šabata s.r.o.Chardonnay2019PSsuché84.011.
Vinařství Šabata s.r.o.Sauvignon2019PSpolosuché85.52.
Vinařství Šabata s.r.o.Rulandské šedé2018VZHpolosuché83.813.
Vinařství Šabata s.r.o.Cabernet Moravia2015KABsuché85.51.
Bronislav VajbarRulandské bílé barrique2018PSsuché84.55.
Vlastislav KlobásaVeltlínské zelené "Staré keře"2019PSsuché83.514.
Vlastislav KlobásaRyzlink vlašský2019PSsuché84.012.
Vlastislav KlobásaRulandské šedé2019PSsuché83.515.
Vlastislav KlobásaSylvánské zelené2019PSsuché84.56.
Vlastislav KlobásaSauvignon2019PSsuché83.316.
Vlastislav KlobásaTramín červený2019PSpolosuché84.84.
Vlastislav KlobásaZweigeltrebe2016/2017VZHsuché84.310.
Vlastislav KlobásaDornfelder2018VZHsuché85.33.
Vladimír MinaříkNeuburské2017MZVsuché81.519.
Vladimír MinaříkRulandské šedé2018MZVpolosuché81.520.
Vladimír MinaříkCabernet Moravia2016MZVsuché84.37.

Přívl. = přívlastek vína
MZV = moravské zemské víno
KAB = kabinetní víno
PS = pozdní sběr
VZH = výběr z hroznů
O celkovém pořadí rozhoduje počet získaných bodů. V případě rovnosti pak nejvyšší dosažená známka, případně poměr cena/hodnocení. 

 

Rodinné vinařství Minařík

 

Minifestival otevřených sklepů v statistikách

Degustační set zahrnoval celkem dvacet vín, z toho 16 bílých a 4 červená. Suchých vín bylo 16, polosuchých 4, většina z ročníku 2019 (12). Nejstarší víno bylo ze sklizně 2014. Dle zatřídění bylo nejvíce pozdních sběrů (13); výběry z hroznů a moravská zemská vína byla po třech, jedno víno bylo kabinetní. Nejčastěji zastoupenou odrůdou bylo Rulandské šedé (4), následoval Ryzlink vlašský (2), Sauvignon (2) a Cabernet Moravia (2).

Až na jednu výjimku z Mikulovska byla všechna vína z Velkopavlovické vinařské podoblasti. Šest vín pochází z hroznů z katastru obce Nikolčice, čtyři ze Zaječí, po třech z Rakvic a Přítluk. Hustopeče, Velké Pavlovice, Pavlov a Šitbořice reprezentovalo vždy jedno víno.

Hodnocení se pohybovalo od 80 do 88 bodů, s průměrnou hodnotou 83,9 bodů. Průměrné hodnoty zbytkového cukru byly 5,1 g/l, kyselin 6,3 a alkoholu 12,7 %. Průměrná cena za lahev byla 218 Kč včetně DPH, ceny se pohybovaly od 156 do 280 Kč.

Vítězem se stává…

Jak je z tabulky patrné, vítězem našeho minifestivalu se stal Cabernet Moravia z Vinařství Šabata. Zajímavostí je, že nikdo z nás ho neumístil ve svém hodnocení na první místo. Přesto po zprůměrování bodů a s přihlédnutím k ceně si po zásluze odnáší naši zlatou medaili.

Věřím, že jste si o víkendu také otevřeli nějakou dobrou lahvinku. A vzhledem k této nelehké době jste dali přednost tuzemským vinařům. Máte-li pro nás tip na dobré víno, napište nám nebo nechte komentář. Zatím naši společnou vášeň můžeme sdílet pouze takto on-line. Těším se na brzké bezpečné shledání na jakékoliv vinařské akci.

foto: autor