Chardonnay 2005 výběr z hroznů, Vinea Znojmo

Chardonnay 2005 výběr z hroznů, Vinea Znojmo

Chardonnay 2005 výběr z hroznů z vinařství Vinea Znojmo je přesně tím vínem, které uložíte do archívu a snadno na něj zapomenete. Pak jej objevíte, otevřete a bijete se do hlavy, že jste jich tenkrát nekoupili kamión.

Vinea Znojmo není nějak výrazné vinařství. Narazit na jejich vína lze málokde a název evokuje spíše nealko. Přesto doporučuji nepodceňovat! V posledních letech sice až nebezpečně experimentují s přílišným zbytkovým cukrem, to ale devět z deseti vinařů také. Přesto se zde tu a tam objevovaly a objevují i pěkná suchá vína. Produkce se takřka výhradně zaměřuje na vína bílá.

Před časem jsem narazil v archívu na útlou půllitrovou lahvinku a přesunul ji na čestné místo pro vína na vypití někdy během Vánoc. Paradoxně se jedná o víno deklarované jako sladké. S nevelkým očekáváním jsem lahev 2. ledna 2019 otevřel.

Chardonnay 2005 výběr z hroznů, Vinea Znojmo

Barva vína je zlatá, třpytivá, víno je čiré, s jemným perlením, které po chvilce vyprchá. Perlení přičítám spíše ne zcela ideálním podmínkám skladování, s kolísavou teplotou okolí.

Vůně je silná, krásná, svěží i nazrálá. Je v ní patrná jasná odrůdovost, odkazující na slavná burgundská Chardonnay, s mineralitou a máslem natřeným na teplém toustu. Moravský terroir zastupuje vůně citrusů, hlavně pomerančů, manga a medu – či spíše medoviny. To nejspíše i díky vyššímu alkoholu, který ale není nějak znatelný. Z bylin lze najít heřmánek. Stáří vína prozrazuje snad jen lehounká stopa petroleje či fermeže.

Chuť není tak sladká, jak naznačuje viněta. Medové tóny jsou dominantní, ale vše je podpořeno pěknou, kulatou pomerančovou kyselinkou. Ta doznívá ještě několik minut po napití a je velmi příjemná. Celkově víno v chuti vyznívá lehce plošším dojmem, ale ne nijak rušivým; nazval bych jej spíše rukopisem vinařství, koresponduje i s dalšími staršími víny Vinea Znojmo.

Celkově víno působí velmi svěže a pitelně. Stáří není takřka znatelné. Stejně tak ani zbytkový cukr, přesněji deklarovaná kategorie „sladké víno“, a vysoký alkohol ve víně. Mate i půllitrové balení, které svádí spíše k očekávání velmi sladkého vína. Uvnitř se však skrývá krásně vyvážené a harmonické víno, které zpříjemní pohodový večer ve dvou nebo slavnostní tabuli. Víno by zafungovalo určitě s máslovými dezerty, se smetanovými omáčkami či s foie gras.

Chardonnay 2005 výběr z hroznů, Vinea Znojmo
Chardonnay 2005 výběr z hroznů – Vinea Znojmo

Šok na konec: cena

Víno vyniká svou cenou. Už před několika lety bylo k dostání u výrobce za nějakých 100 až 120 Kč. Což je vzhledem k stáří a kvalitě neskutečný poměr. Vinařství vůbec bylo vždy pověstné prodejem starších sklizní za velmi pěkné ceny. Dodnes na webu nabízejí dvě vína ročníku 2004 po 120 korunách.

Šokem je ale doklad dokazující, že v době nákupu, v roce 2015, stálo víno v jakési firemní akci pouhých 50 Kč včetně daně! Pořídil jsem tenkrát řadu vín z Vinea Znojmo, některá slabší, jiná docela pitelná. A jen jednu jedinou lahvičku Chardonnay 2005 výběr z hroznů… 🙁 Tušit potenciál vína, byla by to asi velká objednávka. Není to nejlepší sladké víno světa, ale poměr kvality k ceně je jen stěží překonatelný.

[jaw_panel_box panel_title=“Chardonnay 2005 výběr z hroznů, Vinea Znojmo“ message_style=“info“ ]doplňkové informace
výrobceVINEA ZNOJMO s.r.o.
IČO49437461
země původuČeská republika
vinařská oblastMorava
vinařská podoblastZnojemská
vinařská obecZnojmo
viniční traťKraví hora
barvabílé
alkohol14,5 %
kyseliny
zbytkový cukr
slovněsladké
cukernatost při sběru
číslo šarže8
objem lahve0,5 l
cena50 Kč (2015)
hodnoceno2. ledna 2019
hodnocení88 bodů
[/jaw_panel_box][jaw_clear]

Více o vinařství VINEA ZNOJMO s.r.o. zde.

Ověřeno MonsterInsights