Červnový degustační večer v Brně s vinaři VOC Hustopečsko

Červnový degustační večer v Brně s vinaři VOC Hustopečsko

Vinaři VOC Hustopečsko založili oficiálně svůj spolek v létě roku 2015. Na jejich první vína jsme si ale museli počkat až do letošního jara. Celkem třináct vín prošlo prvním historickým zatřiďováním. A většinu z nich nabídl k přechutnání druhý letošní festival Víno z blízka v Brně. A to ve světové premiéře!

Nová vína s označením VOC Hustopečsko, ale i další vína typických odrůd regionu, představili vinaři ve čtvrtek 1. června v brněnské Otevřené zahradě. Celkem se představilo 8 vinařství a přivezli více než 60 vzorků vín. Hned 10 vín neslo označení VOC Hustopečsko a nutno dodat, že všechna byla velmi zdařilá. Do budoucna je to příslib dalšího fungujícího VOC spolku u nás a máme se jistě na co těšit.

VOC Hustopečsko

Vína s tím to označením můžou původem zasahovat do katastrů jedenácti obcí. Mohou být ze tří bílých a jedné modré odrůdy: Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Tramín červený a Rulandské modré. Bílá vína mohou být jak jednoodrůdová, tak i kupážovaná ze dvou až tří odrůd. Červená je povoleno školit v sudech typu barrique, ale uvést na trh se smí až po 18 měsících zrání. Jako jedno z mála našich VOC je povoleno vyrábět i vína šumivá, ale na ta si ještě musíme počkat.

Vína musí být suchá, se zbytkovým cukrem do 9 g/l. Jen tak vynikne nejvíc jejich pravý charakter a terroir. VOC má ukazovat vína v jejich přirozené podobě, aby se právě nejlépe projevil vliv místa, kde hroznu rostou.

Červnový degustační večer v Brně s vinaři VOC Hustopečsko
Červnový degustační večer v Brně s vinaři VOC Hustopečsko

Vinaři VOC Hustopečsko v Otevřené zahradě

Aktuálně je sdruženo ve spolku dvanáct vinařů. Otevřenou zahradu navštívil výběr těchto osmi vinařství:

  • Vinařství Klobása
  • Sonberk
  • Vinařství Aurora
  • Vinařství Sedláček Kurdějov
  • Vinařství Vrátil
  • Vinařství u Harmáčků
  • Vinařství U Vrbů
  • Víno Prokeš Horní Bojanovice

 

Vinařství Klobása

Malé exkluzivní vinařství Ing. Vlastislava Klobásy vzniklo kolem roku 2000 postupným přerodem z koníčka do podnikatelské činnosti. Základem prestiže vinařství je dvouhektarová vinice v nikolčické trati Neuperk. Vhodně vybraný pozemek v nadmořské výšce přibližně 320 metrů nad mořem s jihozápadní orientací, se sprašovou půdou a vysokým obsahem vápníku a hořčíku má unikátní mikroklima. Z kotle od hustopečských rybníků proudí teplý vzduch přes vinohrad a vyhřívá hrozny na révových keřích do kvalit vysokých přívlastků.

Sklepní hospodářství přestěhoval Vlastislav Klobása v roce 2012 z Mikulovska do Nikolčic do vinařského dvora, který postupně rekonstruuje. Při výrobě vína se spoléhá hlavně na to, že zná důvěrně každý keř ve vinici a rukama mu prochází každý hrozen, který doprovází až do lahve. Pak může aplikovat zdravou míru selskosti a dodržovat neměnná pravidla – například u modrých hroznů riskuje co možná nejpozdější sběr a červená vína tak mají pouze přívlastek výběr z hroznů. Pokud výchozí surovina tuto kvalitu nesplňuje například z důvodu slabšího ročníku a nevhodného počasí, vznikají rosé z hroznů v pozdním sběru. Tento princip je odpovědí sklepmistra na všeobecné pochybnosti o moravských červených vínech.

Další technologie odpovídají představám o moderním vinařském maloprovozu – experimenty s vlastními kvasinkami, chlazení bílých moštů, pneumatický lis, nerezové tanky, dřevěné a barikové sudy. Vybrané odrůdy bílých vín zrají v dřevěných sudech. Vína se prodávají ze sklepa, ve vybraných gastronomických provozech a vinotékách především na Zlínsku a v Praze. Specialitou jsou degustace pro malé, maximálně desetičlenné skupiny přímo ve vinici. Komornější složení preferuje Vlastislav Klobása i při degustacích ve sklepě.

Vína k degustaci

Sonberk

Architektonicky kultovní vinařství Sonberk vyrábí přívlastková, chuťově originální vína pouze z vlastních, ručně sklízených a selektovaných hroznů dopěstovaných na 45 hektarech udržitelně obhospodařované viniční tratě stejného jména. Průměrná sklizeň 1,5 kg hroznů na rostlinu odpovídá celkové roční produkci 30 000–150 000 lahví dle kvality ročníku.

Sonberk je držitelem platinové medaile Best in Show v kategorii suchých aromatických vín (Pálava 2015 VOC tak byla prohlášena za nejlepší suché aromatické víno světa), dále platinové medaile Best in Category v regionální kategorii sladkých vín a Mezinárodního ocenění Nejlepší bílé suché víno střední a východní Evropy z oborově nejprestižnější soutěže Decanter World Wine Awards.

Sonberk je zatím jediné moravské vinařství uváděné zároveň ve Financial Times, New York Times a Wall Street Journal. Získal 91 bodů v americkém Wine & Spirits jako jedno z nejlepších vín Evropy. Každoročně uveden do Salonu vín – 100 nejlepších vín ČR. Stal se absolutním vítězem soutěže Vinařství roku v roce 2013 a vítězem v kategorii v roce 2015, byl finalistou v letech 2009, 2012 a 2014. Pravidelně nechybí v průvodci 1000 Vins du Monde, byl vždy finalistou a dvakrát šampionem největší tuzemské soutěže Prague Wine Trophy hodnotící domácí a dovozová vína. Má plný počet ocenění v Průvodci českými a moravskými víny a v neposlední řadě je finalistou prestižní mezioborové soutěže Design roku.

Vína k degustaci
Červnový degustační večer v Brně
K spolku Vinaři VOC Hustopečsko se řadí i Sonberk z Popic

Vinařství Aurora

Od roku 2013 je vinařská mapa na Hustopečsku bohatší o nové rodinné vinařství. Tradice zakořeněné v Šakvicích, talent a ambice mladého perspektivního vinaře Víta Nevěděla, reprezentační sklep Aurora v Hustopečích a ekonomické zázemí Miroslava Nevěděla se spojily v projektu Vinařství Aurora, s. r. o. Malý výrobní sklep v Šakvicích sloužící původně pro hobby vinaření byl vybaven mlýnkoodzrňovačem, nerezovým lisem, rmutovým čerpadlem, chlazenými nerezovými tanky a staršími barikovými sudy. V tomto prostředí vyrábí Vít Nevěděl, absolvent inženýrského studia na lednické fakultě Mendelovy univerzity, z hroznů od vybraných dodavatelů z Hustopečska desítku šarží vín tradičními postupy.

V prvních ročnících zpracovával především Veltlínské zelené, Chardonnay, Ryzlink rýnský a Zweigeltrebe, později se spektrum rozšířilo například o Ryzlink vlašský, Sylvánské zelené, Sauvignon a další modré odrůdy na rosé i červená vína. V roce 2015 přibyly odrůdy Tramín červený a Solaris a naposledy zcela nedávno Souvignier gris.

Vinařství má vyhlédnuté pozemky ve viničních tratích vhodné k výsadbě vlastních vinic a další plány na zvyšování výroby (aktuálně 25 000 lahví), hledání biokvality, modernizaci vybavení, budování vinařského dvora a rozšiřování prodeje do gastronomie. Degustace se konají především v reprezentačním sklepě Aurora v ulici Na Hradbách v Hustopečích. Jedním z předchozích majitelů sklepa byl pan MUDr. František Hošek, první český starosta Hustopečí a věhlasný vinař a školkař. Pestrá historie více než třicet metrů dlouhého sklepa v tradiční lokalitě byla završena citlivou rekonstrukcí podle dobových materiálů.

V poslední době vinařství rozšířilo zázemí vinařského dvora v Šakvicích, dobudovalo terasu s krásným výhledem na Pálavu a kompletně zmodernizovalo vinařský provoz, v plánech je stavba nové haly na zpracování hroznů. Za oranžové Chardonnay 2018 vyzrálé v kameninové nádobě získalo vinařství ocenění Vítěz organických vín v soutěži Král vín 2020.

Vína k degustaci

Vinařství Sedláček Kurdějov

Malé rodinné vinařství Radka Sedláčka, které si zakládá na citlivém přístupu k hroznům a vínu. Pečuje o víno od zasazení po nalití do skleničky. Část vína nechává zrát v akátových a dubových sudech. Hospodaří na 2 ha vinic v okolí Hustopečí a Kurdějova na tratích Růženy, Stará hora a Díly. Pokud to ročník dovolí, během výroby uplatňuje metodu „sur lie“, při které vína zrají na jemných kvasničných kalech, čímž získají plný a tělnatý charakter a jsou vhodná k archivaci. Ročně vyrobí zhruba 10 000 lahví. Kromě bílých vín u Sedláčků určitě stojí za to ochutnat i červená vína, která dostávají vysoká ocenění na soutěžích a mají ohlas u zákazníků.

Vína k degustaci
Víno z blízka: Vinařství Sedláček Kurdějov
Když vinaře prezentace vín opravdu baví: Radek Sedláček

Vinařství Vrátil

Láska k vínu doprovází Josefa Vrátila už od mládí. V 80. letech, kdy byl v emigraci v jižním Německu, si pořídil svůj první vinohrad, kam chodil s rodinou po práci. A tato vášeň mu zůstala. Na nově vysazených vinicích jsou sazenice révy vinné z klonů pocházejících z německého Rheingau a francouzského Alsaska. Filosofií je ctění přírody, proto se v roce 2009 rozhodli zpracovávat vína organicky a získali originální Bio certifikaci. Nepoužívají žádné pesticidy, herbicidy ani fungicidy.

Mladé vinařství stojí na začátku dlouhé cesty znovuobnovení rodinných vinařských tradic na jižní Moravě. Jsou to vinaři srostlí s půdou, vyrábí víno z úrody vlastních vinohradů a obstarávají všechno vlastními silami, od prvního kopnutí do země při vysazování hlav a následné péči o révu, po její vinařské zpracování a ošetřování moku, až po nasazení záklopky plněné lahve. Říká se tomu genius loci, což znamená nezaměnitelnost vína, která vzniká spojením stanoviště, půdy, klimatu a člověka, jenž vše opečovává. Znají tajemství té které vinice a dobře si uvědomují, co dokáže poskytnout rostoucím hroznům.

Vinařství s manželkou Lenkou, původem ze Starovic, založil Josef v roce 2004 v malebné moravské vinařské obci Starovice. K vlastnímu rodinnému vinohradu, který obhospodařovali již prarodiče, zakoupili 12 hektarů vinic v lokalitě Středohoří situovaných nad dálnicí Brno-Břeclav. Jedná se o historickou vinici o níž je první zmínka z roku 1290, s mimořádně zajímavou polohou a se specifickým mikroklimatem. Před vstupem České republiky do Evropské unie vysadili v exkluzivních polohách dalších 14 hektarů nových vinohradů. Jsou to tradiční viniční tratě Zádvorník, Nové hory a Výsluní s úchvatným výhledem na siluetu Pálavy.

Vína k degustaci

Vinařství u Harmáčků

Malé rodinné vinařství s velkým srdcem – to je Vinařství u Harmáčků. Michaela a Jiří s láskou pečují o vlastní vinohrad, který leží v Hustopečích ve viniční trati Stará hora. O vinici je pečováno dle pravidel ekologického zemědělství a hrozny na výrobu vína nesou certifikaci BIO. Skladba vinice čítá devět klasických léty prověřených odrůd, které na Hustopečsko typicky patří. Milovníkům vína nabízí ubytování s možností degustací s občerstvením v kvelbeném sklepě z 19. století. Ubytování je možné v komfortně vybaveném penzionu v klidné části Hustopečí, přes to kousek od centra města. Ozvěte se jim, rádi vás pohostí.

Vína k degustaci
Červnový degustační večer v Brně s vinaři VOC Hustopečsko
Vinařství u Harmáčků nabídlo mimo jiné skvělou zralou Frankovku

Vinařství U Vrbů

Základy rodinného vinařství v dnešní podobě položili v roce 1997 Ing. Jan Vrba s manželkou Radkou. Na začátku vlastnili jeden vinný sklep, do kterého hosté dodnes jezdí na degustace, za zábavou i za poznáním. Postupem času se podnikání rozrostlo a od roku 2009 provozují další vinný sklep a penzion. Produkce vína se zvýšila a byly vybudovány větší prostory pro vinařství.Do rodinného podniku se postupně zapojily i tři dcery. Nejstarší Libuše je absolventkou oboru vinohradnictví a vinařství Mendelovy univerzity a v roce 2016 převzala technologickou část výroby vína. Mladší dcera Radmila svojí vášní ke sportu rodinný podnik obohacuje sportovními aktivitami, výlety a animačními programy a nejmladší Marie pomáhá v kuchyni a s obsluhou návštěvníků.

Rodinné vinařství hospodaří ekologickými postupy na 4,5 hektaru vinohradů ve viničních tratích Růženy, Stará hora, Štarvicary. K hlavním odrůdám patří Chardonnay, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Hibernal, Müller Thurgau, Rulandské šedé, Sauvignon, Pálava, Rulandské modré, Svatovavřinecké a Frankovka. Roční produkce se pohybuje kolem 20 000 lahví vín v bio kvalitě. Pro náročné konzumenty Vrbovi nabízejí spontánně kvašená vína, která zrají několik měsíců na jemných kvasničních kalech v dřevěných sudech bez použití oxidu siřičitého a dalších aditiv.

Součástí vinařství je komfortní klimatizovaný penzion a dva degustační sklepy, které slouží nejen pro klasické ochutnávkové programy spojené s kompletní gastronomií, ale také pro firemní akce, školení a teambuildingy. V posledním roce vinařství dosadilo jeden hektar vinohradů a do produkce zařadilo vlastní klasický sekt z Ryzlinku rýnského.

Vína k degustaci
Červnový degustační večer v Brně s vinaři VOC Hustopečsko - Vinařství U Vrbů
Vinařství U Vrbů představilo nejucelenější řadu VOC vín

Víno Prokeš Horní Bojanovice

Vinařství se zaměřuje zejména na výrobu přívlastkových a fortifikovaných vín. Velmi si zakládají na terroir jejich obce, proto vína vyrábí především z hroznů pocházejících z Horních Bojanovic. Ve výrobě se snaží uplatnit nové technologické postupy získané od vinařů z různých koutů světa, které na jejich poznávacích cestách navštěvují.

Vína k degustaci

Červnový degustační večer v Brně s vinaři VOC Hustopečsko

kdy: 1. 6. 2023
kde: Otevřená zahrada, Brno
cena: 540 Kč / 490 Kč předprodej
degustace: cca 60 vín

Více o festivalu Víno z blízka zde.

Více o dalších akcích v Kalendáři vinařských akcí.

Ceny vín jsou uvedeny vždy za lahev a včetně DPH. Jsou platné v den konání akce; můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

foto: autor, Partnerství, Vinaři VOC Hustopečsko

Ověřeno MonsterInsights