Zahajovací degustace brněnských Přátel dobrého vína

Zahajovací degustace brněnských Přátel dobrého vína – Riesling Laurentiuslay Alte Reben

V úterý 30. ledna se v italské restauraci Castellana trattoria konala zahajovací degustace „Po krásách nejen moravských vín a vinařství“ brněnského spolku Přátel dobrého vína. Toto sdružení slaví v letošním roce čtrnácté výročí svého založení. A právě čtrnáct degustačních vzorků si pro nás organizátoři připravili. Večerem provázela dvojice moderátorů, sommeliér a obchodník vinařství Sonberk pan David Pavlíček, který měl na starosti představení jednotlivých vín, a zástupce pořadatelů pan Ing. Bohumil Semerád, jenž výklad doplňoval zajímavými statistikami nejen z činnosti spolku v roce 2017, ale také z celé historie tohoto sdružení.

V sále však byli přítomni také zástupci dalších vinařství, jejichž vzorky byly v průběhu večera nabízeny. Vinařství Ampelos zastupoval Jaroslav Geršl, přítomen byl Luděk Machala z Vinselektu Michlovský, sklepmistr Mikrosvínu Zbyněk Žiška. Svá vlastní vína představili také Vlastislav Klobása a Filip Mlýnek. Zajímavostí byl fakt, že ze čtrnácti prezentovaných vinařství hned pět enologů pochází nebo prošlo Mikrosvínem. Jediným mimomoravským zástupcem byl moselský Riesling Laurentiuslay 2016 Alte Reben z vinařství Carl Loewen, který pro degustaci nabídl pan Martin Procházka.

Přehled vín Zahajovací degustace brněnských Přátel dobrého vína

OdrůdaRočníkPřívlastekZatřídění
Aurelius2016pozdní sběrsuché
Sylvánské zelené2016pozdní sběrsuché
Ryzlink rýnský2016pozdní sběrsuché
Ryzlink rýnský2016moravské zemské vínosuché
Riesling2015VOCsuché
Ryzlink rýnský2015VOCpolosuché
Ryzlink rýnský2015pozdní sběrsuché
Riesling2016erste lagesuché
Cuvée Bariquáda2016pozdní sběrpolosuché
Ryzlink vlašský2016výběr z hroznůsuché
Ryzlink vlašský2016pozdní sběrpolosuché
ChardonnayRulandské šedé2015výběr z hroznůpolosladké
Pinot Noir2015pozdní sběrsuché
Rulandské modré2013pozdní sběrsuché

kompletní tabulka: Zahajovací degustace brněnských Přátel dobrého vína (Brno, 30. 1. 2018)

Každá ze společností do ochutnávky nominovala své nejlepší nebo chcete-li nejúspěšnější víno. Večer se tedy změnil v úžasnou přehlídku fantastických vzorků. Těžko vybírat pomyslného vítěze. Každé z vín bylo opravdu báječné a hned deset vín u mě získalo 84 bodů nebo dokonce více. U Ryzlinku vlašského z Volaříkovy trati Kotelná se v některých lahvích objevil korek. My však měli štěstí a troufnu si jej označit za bezchybný.

Řadu vín jsme znali z dřívějších degustací či dalších vinařských akcí nebo je najdete v našem sklepě. Dovolím si uvést tedy nějaká překvapení nebo zajímavosti. Například v Ryzlinku rýnském 2016 v pozdním sběru z Vinařství Baláž dominovala výrazná jasmínová chuť. Stejná, o rok starší, odrůda od Vinařství Kadrnka zrála 14 měsíců na kvasnicích a dubovém sudu. Ve vůni se objevily tóny ostružin a jahod, v chuti jsme zaznamenali černý rybíz se smrkovou šiškou. Cuvée Bariquádu stvořil Filip Mlýnek ze 70 % Sauvignonu Blanc a 30 % Ryzlinku vlašského. Na rozdíl od přechutnání na slavnostním vyhlášení Vinařství roku 2017 byla tato kupáž tentokrát ideálně nachlazena a po nedávném zklamání jsme tedy až nyní měli možnost ocenit bohatost tohoto vína.

„Vlašák“ z Mikrosvínu se 364 dní maceroval, což dodalo zajímavou vůni i chuť připomínající hrušku máslovku. V chuti bylo možné zaznamenat i typický vápenec mikulovské podoblasti. Zajímavé tóny nabídlo Rulandské modré od Vinselektu Michlovský. V buketu tohoto barrikového vína vynikaly fialky či perník, zatímco v chuti netradičně převládaly datle.

Náš tip

A jaké víno v rámci Zahajovací degustace nakonec zvítězilo v mém osobním hodnocení? Dlouhodobě je mojí sázkou na jistotu Riesling ze Sonberku. Jedná se o jedno z vín, které vždy rád představuji svým zahraničním přátelům a jsem pyšný, že něco takového dokážeme na Moravě vypěstovat a vyprodukovat. Na druhé místo bych shodně umístil fantastické Sylvánské zelené od Vlastíka Klobásy a již dříve zmiňovaný Ryzlink vlašský, terroir, pozdní sběr od Volaříka. Těsně pod stupni vítězů skončilo polosuché cuvée ChardonnayRulandské šedé z černobílé řady od Ampelosu, kterého existuje pouze 3 383 lahví.

foto: weingut-loewen.de