Vinařství Volařík ve Vinné galerii v Brně

Vinařství Volařík ve Vinné galerii v Brně

S menším časovým zpožděním bych se rád vrátil ke čtvrtku 20. září, kdy jsem se zúčastnil degustace vín z produkce vinařství Volařík ve Vinné galerii. Přiznávám, že Vinnou galerii rád navštěvuji, ale pokud se účastním, tak převážně neřízených středečních či čtvrtečních degustací. Ovšem možnosti přechutnání vín z vinařství Volařík, které se nedávno stalo Vinařem roku 2018 – a to již celkově potřetí, i když v rámci řízené degustace, se ale nedalo odolat a ani jiné akce ji z mého pohledu ten den nemohly konkurovat. Stejného názoru byly zřejmě i ostatní účastníci ochutnávky, kterých se zde sešlo přibližně sedmdesát. Akce byla již několik dní předem beznadějně vyprodána a nebyla ani nabízena standardně přes e-mailový newsletter.

Vinná galerie je umístěna kousek od Lužáneckého parku, takže je pohodově dostupná městskou dopravou; nejbližší zastávka Antonínská je cca 5 minut pěšky. Na degustaci jsem raději dorazil o něco dříve, abych si v klidu našel své místo a nemusel čekat ve frontě na zaplacení vstupného, skleničku a degustační list. Mimo to jsem měl v plánu zakoupit si i nultý vzorek vína před začátkem degustace a v klidu vybrat i nějaké to občerstvení. Bylo mi známo, že v průběhu degustace má každý návštěvník k dispozici chleba, vodu a odlivku na vína. Na místě je ale vždy možnost koupení i nějakého toho krajíce chleba se sádlem či sýrů z vlastní produkce rodiny Vicanových, které jsem rád využil.

Mé rozhodnutí se mi vyplatilo, takže jsem dorazil s asi dvacetiminutovým předstihem před plánovaným začátkem degustace. Vzhledem k tomu, že degustace nakonec začala se čtvrthodinovým zpožděním, tj. okolo 18:15, jsem ovšem stihl nakonec přechutnat i nulté vzorky dva. A to Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský, obě špičková suchá vína ročníku 2016 stylově z místní produkce vinařství Vican s cenou okolo 35 Kč za deci.

Degustace Vinařství Volařík ve Vinné galerii

Samotnou degustací nás pak provedl Ing. Filip Kosek, který nás seznámil jak s detaily o vinařství Volařík, jeho produkcí a jednotlivých vinařských tratích, tak i s historií a křížením odrůd degustovaných vín. Musím uznat, že přes mladý věk měl opravdu rozsáhlé znalosti a i já jsem se dozvěděl mnoho nových zajímavostí. Degustace navíc probíhala v klidu, pohodě a pan Kosek zaujal pozornost návštěvníků natolik, že k nutnosti ztišovat návštěvníky k dokončení výkladu docházelo až na úplně samotném konci asi dvouhodinové degustace. Což z vlastní zkušenosti z minulosti mohu potvrdit, že u jiných degustací zde nastávalo mnohem dříve. A i pan Kosek si chválil úroveň přítomných návštěvníků.

Pokud bych měl snad zmínit i nějaká ta negativa této akce, tak i ta by se našla. Sezení na dřevěných stoličkách okolo vitrín s víny překrytých plastovými či dřevěnými deskami není úplně nejpohodlnější, ale patří již ke koloritu místních degustací. Takže mě nijak nepřekvapilo, ale neznalého návštěvníka by poněkud zaskočit mohlo.

Co mě ovšem překvapilo, bylo to, že u dvou vzorků bylo na akci dovezeno posledních dvanáct lahví, které byly ve vinařství. Takže by v případě většího zájmu nebyla možnost si je již objednat a fungovalo by to na principu kdo dřív přijde ten dřív mele… Na druhou stranu jsme na to byli u daných vzorků upozorněni a bylo nám vysvětleno, že degustace byla plánována s asi měsíčním předstihem. Takže se dá celkem i pochopit, že není možné předem předvídat zvýšený zájem o některá vína takto dopředu.

Závěrem

Celkově bylo v rámci degustace přechutnáno deset vzorků vín převážně z loňského ročníku. Přičemž jeden vzorek byl sekt z roku 2014, což si osobně myslím, že bylo opravdu stylové. A za cenu vstupenky 190 Kč dle mého názoru i odpovídající. Mimo to měli návštěvníci možnost nákupu lahví vín s desetiprocentní slevou v den degustace. Mnozí nakupovali a i já koupil dvě lahvinky 🙂

vinařstvíVinařství Volařík a.s.
kdy20. 9. 2018
kdeVinná galerie, Brno
cena190 Kč
degustace10 vín


Seznam přechutnaných vín s mým hodnocením a cenami platnými v den degustace včetně DPH:

(hodnoceno dle Buxbaumovy škály maximálních bodů: 2b čistota, 2b barva, 4b vůně, 12b chuť)

foto: autor

Ověřeno MonsterInsights