Vinařské mládí ukázalo v Brně klasiku i punková vína

Vinařské mládí ukázalo v Brně klasiku i punková vína

Vinařské mládí, tedy výběr moravských vinařů a vinařek do třiceti let, předvedlo v brněnské Otevřené zahradě svá vína. Organizátoři si tentokrát dali za úkol prozkoumat terén, tedy nejmladší generace vinařů na Moravě. A našli nadšené a vzdělané vinaře z tradičních rodinných firem, ale i takové, co si svou cestu prošlapávají sami.

Zastoupeny byly všechny čtyři moravské podoblasti. Z Velkopavlovicka dorazili tři vinaři, ze Znojemska a Slovácka po dvou a jeden, přesněji jedna vinařka přijela z Mikulovska. I přes různorodost lokalit, cest k vínu a výrobních filozofií byla patrná společná linka. Snaha dělat vína čistá, přímá, zpravidla suchá a vždy dobře pitelná. Chvályhodná je i úroveň prezentace a vše s tím spojené. Propagační materiály, znalosti, vyhraněný styl, lahve, viněty a třeba i pěkné webové stránky a udržované sociální sítě. I takové zdánlivé drobnosti můžou do budoucna rozhodnout o úspěchu či neúspěchu vinaře. Co se samotných vín týká, občas to samozřejmě ještě „uletí“ kamsi za hranice řekněme standardní kvality, ale vždy jejich vína poskytují zážitek. A pokud budou mít moravská vína své příběhy, o budoucnost se bát nemusíme.

Stanoviště a jednotliví vinaři – Vinařské mládí

 1. Vinařství Na Důlku
 2. Vinařství Halkoci
 3. Šmíd Winery
 4. Vinařství Kacetl
 5. Janino víno
 6. VITAS winery
 7. Průdek winery
 8. Vinařství Stávek
Vinařské mládí v Otevřené zahradě - mapa
Vinařské mládí v Otevřené zahradě – mapa stanovišť v Otevřené zahradě

 

Vinařství Na Důlku

Žabčice, Velkopavlovická vinařská podoblast, www.nadulku.cz

Jan Čermák je na plný úvazek sklepmistrem Školního statku v Žabčicích. Ve volném čase se stará o své vinařství. Rád sedí v traktoru, rád se stará o vinohrad. Víno dělal už jeho dědeček, ale v miniaturním množství: 150 keřů révy, 200 lahví pro rodinnou spotřebu. Sám se k vínu dostal brzy, když šel v sedmnácti letech na brigádu do školního statku. A rovnou do vinice. Začalo ho bavit její obdělávání. Tehdy si koupil první lis i hrozny z podniku a vyrobil svůj první Müller Thurgau. První vinohrad vysadil v roce 2013 (Pálavu, Rulandské bílé a Frankovku), od té doby už jen přisazoval a přisazoval.

Nyní obhospodařuje necelé čtyři hektary vinic a vyrobí kolem 20 tisíc lahví ročně. Žabčické půdní podmínky sluší především bílým, aromatickým odrůdám. Výtečně se tu daří ale i těm modrým, zvláště Frankovce a Rulandskému modrému, těm sedí spíš půdy chudší na živiny, na nichž rulandy výborně dozrávají. Do sudu jde jen 100% materiál. Modré odrůdy nechává v kontaktu se slupkami od pěti do dvanácti týdnů, pak dostávají prostor v dubových sudech.

Vína k degustaci

Jan Čermák, Vinařství Na Důlku, Vinařské mládí
Jan Čermák z Vinařství Na Důlku bodře prezentoval čistá odrůdová vína

 

Vinařství Halkoci

Šatov, Znojemská vinařská podoblast, www.vinarstvihalkoci.cz

Příběh Lukáše Halkociho začal objevením lásky k vínu. Následovala studia v rakouském Kremsu nebo sbíraní zkušeností v ceněném vídeňském vinařství. Poté následoval návrat domů do Šatova, kde bylo jediným snem a cílem založit a budovat vlastní vinařství s nezaměnitelným rukopisem a kouskem srdce v každé lahvi. Bílá vína na sebe strhávají pozornost svou vůní, lehkostí a především typickým odrůdovým projevem. Vybraná bílá vína školí a krášlí na vlastních kvasnicích (sur-lie) v dřevěných sudech, díky čemuž se odkrývají nové vrstvy vína a vinařův rukopis. Samozřejmostí jsou vína růžová a nebo červená, ta jsou plná a vyzrálá.

Vína k degustaci

Lukáš Halkoci, Vinařství Halkoci, vinařské mládí
Vinařství Halkoci nabídlo zajímavá vína tradičních odrůd Znojemska

 

Šmíd Winery

Mutěnice, Slovácká vinařská podoblast, ​www.vinarstvismid.cz

Roman Šmíd založil vinařství v roce 2012 při studiu na Mendelově univerzitě, kde studoval obor vinohradnictví, vinařství. Znalosti získané studiem tak doma zkoušel v praxi. První dva roky vinařství byli velmi těžké. Větší posun nastal v roce 2014, kdy poprvé víno plnil do lahví pod vlastní etiketou. Tehdy se produkce lahví pohybovala okolo 800 kusů. Následný vývoj pak probíhal ve stylu každoročního zdvojnásobení produkce, která dnes činí 30 000 kusů lahví.

V roce 2019 se pustil do velké obnovy vinic. Dnes hospodaří na více jak dvou hektarech. Úroda vlastních vinic pokrývá zhruba polovinu produkce. Druhou polovinu hroznů nakupuje od místních vinařů. O vinice se stará s úctou k přírodě a snaží se využívat co nejméně chemických postřiků. Do výroby vína zasahuje také minimálně. Používá z velké části vlastní zákvasy, kdy si alkoholovou selekcí vytvoří vlastní kvasinku z vlastní vinice. Vina jsou následně přirozeně odrůdově typická a plně charakterizují terroir vinic. Mezi víny najdete tradiční odrůdy jako je Neuburské, Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené.

Vína k degustaci

Roman Šmíd, Šmíd Winery
Roman Šmíd ze Šmíd Winery prezentoval přesvědčivá hotová vína

 

Vinařství Kacetl

Mackovice, Znojemská vinařská podoblast, www.vinarstvikacetl.cz

Od dětství se Michal Kacetl pohyboval v zemědělství, které mu přirostlo k srdci, zejména pak vinařství. Jako malý kluk trávil hodně času s dědečkem ve vinohradu a ve sklípku. Během studia byl vinařstvím pohlcen a stala se z toho vášeň, která ho nesmírně baví a motivuje.

Vína jsou vyráběna výhradně z hroznů nejvyšší kvality. Vína kvasí spontánně a dlouhodobě zrají na kalech bez přidaného oxidu siřičitého. Spontánně dochází také k malolaktické fermentaci. Oxid siřičitý se přidává pouze v některých případech, a to v minimálních dávkách před lahvováním. V nabídce vinaře najdeme i vína typu pét-nat (pétillant naturel), kvevri či vína z kameninových nádob.

Vína k degustaci

Michal Kacetl, Vinařství Kacetl
Michal Kacetl z Vinařství Kacetl produkuje populární pét-naty i třeba vína školená v kvevri

 

Janino víno

Dolní Dunajovice, Mikulovská vinařská podoblast, www.janinovino.cz

Jana Venclová je vinařka a sommeliérka. K vinařství se dostala díky rodinné tradici v srdci Slovácka. Rodinou vášeň se rozhodla povýšit na profesionální úroveň. Během tří let studia na Mendelově univerzitě v Brně si vinařství zamilovala, a proto se rozhodla vycestovat do zahraničí a získat další zkušenosti. Získala stipendium ve Francii na univerzitě Supagro ve městě Montpellier v oblasti Languedoc. Po studiu pokračovala pracovní stáží ve vinařství Chateau Ollieux Romanis. Dnes má své malé vinařství a vinohrad na Pálavě, svůj splněný sen.

Vína k degustaci

Jana Venclová, Janino víno
Jana Venclová a milá prezentace produktů vinařství Janino víno

 

VITAS winery

Vrbice, Velkopavlovická vinařská podoblast, www.instagram.com

Vít Sedláček vyrůstal ve vinařské rodině na Vrbici. Věděl, že jediné, co v životě rozhodně dělat nechce, je vinařit a ejhle pohltilo ho to. Než začal dělat svá vína, musel projet kus světa, nabrat prací ve vinařstvích mnoho zkušeností. Ty však stále sbírá u výjimečných českých vinařů a přitom dělá i vína svá.

Půda, podnebí, příroda, kvalita hroznů jsou pro něj základ. Jeho vína vznikají spíše na vinici než ve sklepě. Malé výnosy, vína na sudech, šetrná cesta do lahve, taková jeho vína jsou.

Vína k degustaci

 • Pét-nat Jungle 2021, Bavory
 • Sauvignon 2021, Lednice
 • Chardonnay 2019, Bořetice
 • Pinot Blanc 2020, Brumovice – tip87/100 (350 Kč)
 • Zweigeltrebe 2019, Brumovice
 • Cider 2021 Pét-nat
 • Tramín 2018, Brumovice
Vít Sedláček, VITAS winery
Pét-nat a sabráž… kamenem? Winepunk v praxi. 🙂 Vít Sedláček

 

Průdek winery

Rakvice, Velkopavlovická vinařská podoblast, www.prudekwinery.cz

Ondřej Průdek je představitelem nové generace vinohradníků a výrobců vína, která sice byla rodiči od mala vedena k práci ve vinici, převzala rodinnou tradici, ale následně se vydala svou vlastní cestou. Vinaření je životní vášní a životním stylem. Tak jako někteří jeho vrstevníci chodí sportovat do posilovny, on místo toho sportuje mezi řádky vinohradů a tráví čas ve sklepě. Jako malý sice práci ve vinici nenáviděl, protože musel dělat ty nejnudnější práce, ale postupem času si vyrobil svoje první víno a začínal přebírat vůdčí funkci ve sklepě i vinohradu. Dnes mu s vinařstvím pomáhá na oplátku zase otec.

Ondřej Průdek hospodaří na 1,5 hektaru vinic v rakvické trati Kozí horky a část hroznů ještě nakupuje od místních vinohradníků. Jeho cílem je dělat vína, která jsou typická pro zdejší oblast, která tu byla od nepaměti a zůstanou tu navždy a nejsou to jen chvilkové módní výstřelky. V jeho portfoliu tak sice jsou i mladá svěží vína, ale perspektivu hledá ve vínech, která nazrávají v klasických akátových nebo barikových sudech a třeba v jejich kupážích s partiemi zrajícími v nerezových tancích. Roční objem produkce se pohybuje momentálně kolem 7 000 lahví. Nejvydařenější odrůdou je v posledních letech Ryzlink vlašský a Zweigeltrebe zpracované jako rosé, barikové červené Cuvée 1/2 či dvě naturální vína, která kvasila a zrála v dřevěném sudu. To je trend, který vinař postupně razí – vyrábět vína s minimálním obsahem síry.

Vína k degustaci

Ondřej Průdek, Průdek winery
Ondřej Průdek z Průdek winery přivezl sadu nefiltrovaných vín z Rakvic

 

Vinařství Stávek

Prušánky, Slovácká vinařská podoblast, www.stavekvinarstvi.cz

Ondřej a Jiří Stávkovi jsou kluci z Prušánek. Navazují na letitou tradici vinaření v jejich rodině. S úctou k rodině udávají vinařství nový směr od roku 2016. Obdělávají 4,5 ha vinic, jejichž plody přetváří ve vinný mok; pasou stádo ovcí, kompostují pomocí žížal, z bylinek si vaří naturální postřiky a užívají si život.

Půda a vinice na ní vysázené jsou pro ně to nejdůležitější, proto hospodaří v ekologickém zemědělství, s respektem k přírodě, půdě, vinicím a všemu živému i neživému, co se v nich nachází.  Podobně přistupují i k vínům, kterým dávají co největší prostor, aby odrážela lokalitu a podmínky, kde vznikají – okolí Nechor.

Vína k degustaci

Vinařství Stávek
Natur, punk, čistota. Vinařství Stávek. A Ondřej Stávek v akci.

 

Výběr z vinařů – Vinařské mládí

Víno z blízka: Vinařské mládí

kdy: 11. 8. 2022
kde: Otevřená zahrada, Brno
cena: 490 Kč / 440 Kč předprodej
degustace: cca 63 vín, 1 cider

 

Vinařské mládí

Letní festival Víno z blízka 2022 – program:

 • 19. 5. Večer s EKOVÍNem
 • 2. 6. Karel Otáhal – osobnost současného vinařství
 • 16. 6. Vinaři z Ratíškovic
 • 30. 6. Bettina Lobkowicz – večer s lady víno
 • 14. 7. Vinaři z Poddvorova
 • 28. 7. Štěpán Maňák – osobnost současného vinařství
 • 11. 8. Výběr z vinařů – Vinařské mládí
 • 25. 8. Georgios Ilias – osobnost současného vinařství
 • 8. 9. Večer s EKOVÍNem 2

Více v Kalendáři vinařských akcí

Ceny vín jsou uvedeny vždy za lahev a včetně DPH. Jsou platné v den konání akce; můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

foto: Partnerství, autor

Ověřeno MonsterInsights