Večer s vinaři z Hodonic a Tasovic v Otevřené zahradě

Večer s vinaři z Hodonic a Tasovic

Druhý květnový večer, tedy 30. května, přijelo šest vinařů z Hodonic a Tasovic do Otevřené zahrady v Brně. K přechutnání nabídli vína ovlivněná jedinečným znojemským terroir a dolnorakouským stylem výroby.

Hodonice a Tasovice jsou obce ležící 10 km od Znojma a o jen 1 km dále od Rakouska. Hranice mezi nimi není prakticky patrná, tak blízké si jsou.

Hodonice

Malebná obec s přibližně 1800 obyvateli se rozprostírá v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji. Nachází se v údolí řeky Dyje, obklopena krajinou vinic, polí a lesů, která láká k pěší turistice a cyklistice. Historie obce sahá hluboko do minulosti, o čemž svědčí i místní dominanta – kostel svatého Jakuba Většího s románským jádrem z 1. poloviny 13.  století. Ve druhé polovině 14. století byl pak goticky upravován. Kromě kostela nalezneme v obci i další památky, jako je klasicistní kaple Panny Marie z roku 1832, socha svatého Floriána ve vrcholně barokním stylu či socha svatého Jana Nepomuckého.

Tasovice

Vinařská obec s přibližně 1400 obyvateli leží na levém břehu řeky Dyje, východně od Znojma. Obec se pyšní  malebnou atmosférou typickou pro vinařské oblasti. Bohatou historií dokládá už první písemná zmínka o obci z roku 1234. Ovšem dávnověké osídlení sahá až do starší doby kamenné, o čemž svědčí archeologické nálezy.

Hlavním pilířem ekonomiky Tasovic je vinařství. Obec disponuje řadou vinic a vinařských sklepů. Můžeme se zde těšit na ochutnávky vín, prohlídky vinic a sklepů a posezení v útulných vinárnách. V Tasovicích nalezneme několik památek, které stojí za návštěvu. Dominantou obce je kostel Nanebevzetí Panny Marie, raně barokní stavba z poloviny 17. století. Mnohem mladší je pak kostel svatého Klementa Maria Hofbauera z roku 1933. Dále se zde nachází neogotická kaple sv. Klementa postavená jako památka obětí první světové války, socha sv. Jana Nepomuckého a sousoší zobrazující Jana Nepomuckého, svatého Šebestiána a Pannu Marii.

Vinaři z Hodonic a Tasovic v Otevřené zahradě

V nádherném prostředí Otevřené zahrady pod Špilberkem proběhl v pořadí druhý letošní festival Víno z blízka, tentokráte s vinaři z Hodonic a Tasovic. Dvou a půl hodinovou degustaci doplnil gastro zážitek v podání Bistro Otevřená zahrada a Catering For you. O hudební doprovodný program se postaralo jazzové Trio 43.

Letní Víno z blízka v Otevřené zahradě plné bylin, stromů a květin nabídlo volnou ochutnávku vín šesti vinařů:

 • VINO HORT s. r. o.
 • ZD Hodonice – Tasovické vinařství
 • Vinařství Špillar
 • Vinařství Viktorín s.r.o.
 • Vinařství Sedlář
 • Vinařství Kovář Aleš

 

VINO HORT s. r. o.

Vinařství bylo založeno roku 1999. U zrodu vína stojí vinohradníci, kteří své práci maximálně rozumí. Hrozny pocházejí z předem dohodnutých vinic na Znojemska. Vinařství klade důraz na výběr zdravé suroviny s fyziologickou vyzrálostí. Výnosnost na keři se pohybuje pod 1,5 kilogramu s možností další redukce. Základem filozofie jsou důležitá slova: Odrůda & Poloha. Zpracování hroznů se liší podle odrůd. Vinařství využívá všechny novinky a experimenty, jsou-li v souladu s přírodou a přirozenou tvorbou vína, ale současně se drží tradic.

Největší úspěchy sbírá vinařství v technologii růžových vín, na která se mimo jiné specializuje. Vína se prodávají v pěti řadách. Základní je Veselé víno a HF 1 s kostičkovou etiketou. Pak vína v řadách VINO HORT, ROSÉ HORT, HORT FRANC a HORT SEKT.

Roku 2009 přesunulo vinařství produkci červených vín do Francie. Mimořádným produktem je tak výsledek nového trendu, spojení vinaře a negocianta – červená cuvée původem z Languedocu, která zaujmou svým bohatým projevem, od nádherné vůně, přes mohutnou chuť, sametové taniny až po plnou a dlouhou dochuť. Od roku 2022 je přesunuto vinařství do Hodonic, kde je založena první kooperativa vinařů ČR na vzájemné spolupráci. Novinkou zde jsou dvě granitové vejce, kde nejlépe kvasí víno a samo se díky kamenu dokáže uchladit. Vzniklé víno je velmi žluté, husté a minerální a v budoucnu o něm ještě uslyšíme.

vína k degustaci
Večer s vinaři z Hodonic a Tasovic – Vino Hort
Vino Hort

ZD Hodonice – Tasovické vinařství

Tasovické vinařství je součástí Zemědělského družstva Hodonice. Celková rozloha vinic činí více než 100 hektarů ve viničních tratích Skalka v obci Krhovice, Kamenný vrch, Stará hora a Staré vinohrady v obci Tasovice.

Vzhledem k rozloze vinic je filozofií společnosti zpracovávat každý rok hrozny ze stejné vinařské obce, viniční tratě, části vinice i polohy. Jedině tak lze porovnávat a vychutnat drobné rozdíly jednotlivých ročníků. V historickém archívu se lze vrátit časem až do roku 1959.

Zajímavostí vinic je velmi rozdílné geologické podloží. Vinice Skalka v obci Krhovice je součástí Karpatské předhlubně. Vinice Kamenný vrch a Stará hora v obci Tasovice jsou součástí Českého masívu. Společně s rozdílnými klimatickými podmínkami, nadmořskou výškou, svažitostí, osluněním a spoustou dalších drobných faktorů dává i stejná odrůda rozdílný charakter výsledného vína.

Vinařství zpracovává hrozny tradiční technologií za pomoci moderního vybavení. Důraz je kladen na kvalitní sklizeň. Odstopkování provádí na velmi šetrném mlýnkoodstopkovači, aby nedocházelo k předčasnému narušování bobulí, a následně lisují na moderním pneumatickém lisu. Při fermentaci pomáhá technologie řízeného kvašení. Celková roční produkce vinařství je 30 000 lahví převážně přívlastkových vín. Vína jsou rovněž zařazována do systému VOC Znojmo.

Vinařství je umístěno netradičně na krásném místě uprostřed obce přímo u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Návštěvníci tak mohou obdivovat nejenom typické terroir tasovických vín, ale i genius loci historického centra vinařské obce Tasovice.

vína k degustaci
Tasovické vinařství
Tasovické vinařství

Vinařství Špillar

Můžou se pochlubit dlouholetou tradicí zpracování hroznů vinné révy. Ročně produkují jakostní i přívlastková vína řady běžných i méně tradičních odrůd. Z přívlastkových vín nabízí jak vína kabinetní, tak vína pozdního sběru čí výběry z hroznů.

Preferují tradiční výrobu vína s minimálním zásahem do procesu vinifikace. Hrozny nakupují od pěstitelů z nejlepších viničních tratí moravské vinařské oblasti, především z vinařské podoblasti znojemské. Pečlivě dbají na to, aby byl při výrobním procesu zachován typický charakter a vlastnosti jednotlivých odrůd.

vína k degustaci
Večer s vinaři z Hodonic a Tasovic – Vinařství Špillar
Vinařství Špillar

 Vinařství Viktorín s.r.o.

Vinařství je založeno na tradici a dlouholetých zkušenostech společné výroby vína táty Miroslava a jeho dvou synů. Táta začínal před více než 35 lety v malém sklepě pod garáží, kdy se učil dělat víno od dědy Horáčka. Po několika letech se stěhoval do jeho vinného sklepa v Tasovičkách, kde se zdokonaloval a začaly přicházet první úspěchy a přibývalo zájemců o jeho vína. Tam k vinaření přičuchli jeho synové, Mirek a Igor. Z vinaření se stala jejich společná práce a později i společný koníček. Jelikož jim byl postupem času sklep v Tasovičkách již malý, zakoupila rodina v roce 2012 jeden z největších původních sklepů u mlýna v Tasovicích se zpustlou nástavbou od místního ZD. Založení vinařství bylo již jen logické vyústění našeho dlouholetého společného koníčka.

Založením vinařství se však nestává z jejich koníčka pouze živobytí. Pokračují v tom, co je přivedlo až sem. Snaží se dělat víno, ke kterému se lidé rádi vrací a přivádí další příznivce i zarputilé odpůrce, kterým dokazují, že ne každý pohárek ráno poznají v podobě pálení žáhy či bolesti hlavy. To je odlišuje od „průmyslových“ či „investičních“ vinařství, jejichž jediným cílem je neustále rostoucí zisk.

Dělají víno s radostí a nejvyšším oceněním pro ně je spontánní sdílení příjemných zážitků nad sklenkou jejich vína od zákazníků.

vína k degustaci
Večer s vinaři z Hodonic a Tasovic
Vinařství Viktorín

Vinařství Sedlář

Rodinné vinařství s dlouholetou tradicí. Dělají víno pro radost a jejich přátele.

vína k degustaci

Fortifikovaná vína:

Vinařství Sedlář
Vinařství Sedlář

Vinařství Kovář Aleš

Věří v unikátní kombinaci žulového podloží tasovických vinic a jejich polohy na mírných svazích nad zakrojeným údolím řeky Dyje. Věří ve zkušenost a cit předchozích generací, které založily a hospodařily na zdejší viniční tratích.

Jejich snahou je nechat zdejší terroir se plně projevit ve výsledných vínech s ohledem na specifika daného ročníku. Obdělávají staré, až 50leté výsadby tradičních znojemských odrůd. Ve vinohradu respektují a podporují přírodní procesy, mj. redukcí úrody a důsledně prováděnými zelenými pracemi. Tomuto záměru také přizpůsobují práci ve sklepě, kde se řídí zásadou „nic do vína nepřidávat a nic z vína nebrat“. Vínu ponechávají jeho přirozený vývoj a především čas. Vína zrají jeden i více roků v dřevěných sudech na kvasnicích a dále v lahvích. Nejsou konfrontována s průmyslovými preparáty, čiřena ani filtrována. Před lahvováním je do některých vín přidáno pouze minimální množství plynné síry. Od ročníku 2021 nepřidávají do vína žádnou síru.

vína k degustaci
Večer s vinaři z Hodonic a Tasovic – Vinařství Kovář Aleš
Vinařství Kovář Aleš

 

Zajímavosti, rekordy a speciální ocenění pro vinaře

Podobná setkání s vinaři vždy nabízejí i možnost srovnávání. Více než kde jinde zde jde o velmi subjektivní dojmy, přesto předkládáme pár tipů, které jsme zachytili na večeru s vinaři z Hodonic a Tasovic v Otevřené zahradě. Posuďte sami…

Nejlepší bílé víno

 • Demijony 2021 – Vinařství Kovář Aleš – 88 bodů

Nejlepší červené víno

 • Nature 22 Merlot Vin de France – VINO HORT s. r. o. – 88 bodů

Nejlepší víno s vyšším zbytkovým cukrem

Nejširší nabídka

 • Vinařství Sedlář – 12 vín

Nejpestřejší nabídka

 • Vinařství Sedlář – bílé, růžové, červené, fortifikované

Nejchválenější vinařství (vox populi)

 • Vinařství Kovář Aleš

Největší rarita

 • Nature 22 Merlot Vin de France – VINO HORT s. r. o.

Nejstarší víno

Největší šoumen

 • Igor Viktorín – Vinařství Viktorín s.r.o.

Nejlepší nálada

 • Vinařství Špillar

 

Večer s vinaři z Hodonic a Tasovic

kdy: 30. 5. 2024
kde: Otevřená zahrada, Brno
cena: 540 Kč / 490 Kč předprodej
degustace: cca 50 vín

Více o festivalu Víno z blízka zde.

Více o dalších akcích v Kalendáři vinařských akcí.

Ceny vín jsou uvedeny vždy za lahev a včetně DPH. Jsou platné v den konání akce; můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

foto: autor, Partnerství