Superkomise vybrala šampiony 51. Valtických vinných trhů

Superkomise vybrala šampiony 51. Valtických vinných trhů

V novém Centru Excelence ve Valticích proběhlo 17. až 19. dubna hodnocení vín z Moravy, Čech, Slovenska a také Rakouska. Celkem bylo přihlášeno 708 vzorků vín z 128 vinařství. Odborná komise v pátek 20. dubna vybrala absolutní šampiony mezi bílými, červenými a zahraničními víny pro letošní ročník Valtických vinných trhů.

Šampioni 51. Valtických vinných trhů

v kategorii bílých vín

v kategorii červených vín

v kategorii zahraničních vín

  • Rulandské biele 2017 výber z hrozna – FOOD FARM, s.r.o., Vinárstvo Golguz

Vítězové neskrývali radost. „Je to samozřejmě příjemná zpráva, máme velkou radost. Snažíme se dělat ryzlinky už léta. Vlašáky z Pálavy mají svůj charakter, svoji typičnost, jsou komplexní. Takže pokud nemají žádnou vadu, oslovují hodnotitele,“ řekl Miroslav Volařík z vinařství Volařík v Mikulově.

„Získat šampiona Valtických vinných trhů je pro nás obrovská pocta, jednak protože jde o velmi prestižní a vůbec nejstarší výstavu v České republice a také proto, že jsme na této výstavě šampiona dlouho nezískali. Radost je o to větší, že jsme šampiona získali s tradiční odrůdou Svatovavřinecké, které se na Moravě pěstuje vůbec nejvíc na světě. Víno zrálo téměř dva roky v barriquových sudech v zámeckém sklepě CHATEAU VALTICE. Je krásně sametové s velkým dlouhotrvajícím vjemem a s jemným nádechem sušených švestek, povidel, skořice a kakaa,“ řekl David Šťastný z Chateau Valtice.

„Máme radost a velmi si toho ceníme. Víno je z naší nejstarší 44leté vinice, je plné, ovocné a má potenciál,“ řekl Miloš Holík, ředitel vinařství Golguz v Hlohovci. A dále dodal: „Úrodu jsme sbírali 26. října při cukernatosti 25 °NM, přičemž zdravotní stav hroznů byl velmi dobrý. Což se podepisuje i pod ročník 2017, který se zde v Hlohovci zapsal jako velmi dobrý. Přesto, že víno obsahuje 14,13 % alkoholu, je velmi harmonické a dokonale vyvážené kyseliny se zbytkovým cukrem (kyseliny 7,40 g/l, zbytkový cukr 5,80 g/l) dávají vínu plnost a eleganci. Přesně toto víno kopíruje i kvalitu vína z ročníku 2015, kdy jsme s touto odrůdou získali v roce 2016 na VVT velkou zlatou medaili. Šampiona jsme zatím ve Valticích nezískali, proto jsem tajně doufal, že jednou se tomu tak stane. A stalo se…“

Hodnocení poprvé v novém Centru Excelence

Garant nestrannosti celé soutěže, Národní vinařské centrum, společně se Střední vinařskou školou ve Valticích připravily přihlášená vína v nově moderně zbudovaném Centrum Excelence. Komise byly složeny z významných osobností. Mezi nimi například Bořek Svoboda (Zámecké vinařství Bzenec), Josef Balík (Mendlova univerzita), František Drahonský (Víno Mikulov) nebo Martin Pastyřík (prezident Asociace Sommelierů) a Ivo Dvořák (viceprezident Asociace Sommelierů).

Podle předsedy odborné komise Jakuba Šebesty nebylo jako každý rok jednoduché vybrat toho nejlepšího. „Letošní ročník je nádherný. Vína, která byla letos představená, jsou nádherná. Komisaři to neměli vůbec jednoduché. Ze sedmi stovek vzorků vybrat ty nejlepší, to není záviděníhodné,“ řekl předseda komise Jakub Šebesta; s tím, že úroda byla průměrná. Již tradičně zasedla i komise „dlouholetých milovníků vína“ a pohár prof. Krause získal Ryzink rýnský z vinařství Volařík Mikulov.

O soutěži

Valtické vinné trhy jsou vůbec nejstarší výstavou vín v České republice. První zmínka pochází již z roku 1858. „Soutěžní výstava procházela těžkými mezníky v historii České republiky i Rakouska-Uherska. Přežila obě světové války i těžké období komunizmu, kdy se prezentace noblesních vín vůbec nepodporovala. Několik skutečných vinařů a milovníků vína však i v těchto těžkých dobách pracovala na tom, aby sláva valtických vinných trhů nikdy nezanikla. Dnes nám tuto jedinečnou soutěžní přehlídku vín s tak bohatou historií mohou závidět i ve světě,“ říká David Šťastný ze spol. Valtické vinné trhy. V současné podobě ve spolupráci se Střední vinařskou školou ve Valticích se konají od roku 1967. Pohár šampiona Valtických vinných trhů je mezi vinaři velmi vysoce hodnocen.

Přesvědčit se o znamenitosti oceněných vzorků budou mít příležitost všichni milovníci vinného moku 11. a 12. května v reprezentativních prostorách jízdárny a dvora Zámku Valtice. Účastníci se mohou tradičně těšit i na pokus překonání rekordu v hromadném přiťuknutí medailovým vínem. V pátek 11. 5. se uskuteční charitativní dražba vín šampionů vín z minulých ročníků. A nově se v sobotu 12. května v 13.30 hodin v Zámeckém divadle můžou účastníci těšit na přednášku doktora Radima Uzla a Davida Šťastného na téma Víno a Sex.

zdroj/foto: Společnost Valtické vinné trhy, Vinárstvo Golguz

Ověřeno MonsterInsights