Soutěž Co chutná Mladým 2020 má vítěze i svého Mlaďocha roku

Co chutná Mladým 2020

Hodnocení soutěže Co chutná Mladým 2020 proběhlo 26. a 27. února v Centru Excelence ve Valticích. Třetí ročník konkurzu zaměřeného výhradně na tichá vína vyhlásil vítěze. Včetně kategorie Mlaďoch roku.

Vinaři přihlašovali svá vína do čtyř kategorií suchých vín (do 9 gramů zbytkového cukru na jeden litr vína) – bílá vína, rosé, červená vína a naturální vína. Celkem bylo v soutěži 253 vín ze 63 moravských a českých vinařství. Na slavnostním vyhlášení se rozdělovalo celkem 10 cen; vždy po dvou pro každou kategorii (nejlepší víno bez ohledu na věk vinaře a nejlepší víno vinaře do 35 let) a nakonec nejlepší kolekce vín a právě Mlaďoch roku.

Eva Palikánová
Eva Palikánová

„Cílem soutěže Co chutná Mladým je ukázat vína, která nejvíce oslovila nastupující generaci vinařů a která tedy mají potenciál uspět u mladých. Vína hodnotilo deset členů spolku Mladí vinaři,“ vysvětlila smysl soutěže Eva Pelikánová, místopředsedkyně spolku Mladí vinaři.

 

Mlaďoch roku 2020

Vína Jiřího Pastorka uspěla v kategoriích Nejlepší bílé víno vinaře do 35 let a Nejlepší červené víno vinaře do 35 let. Ondřej Brdečko se vedle zisku titulu Mlaďoch roku 2020 může radovat z ocenění za Nejlepší naturální víno vinaře do 35 let, kterým se stalo jeho Chardonnay ročníku 2016.

Autorem nejlepšího rosé v kategorii do 35 let se stal Jaroslav Štipčák z Vinného sklepa U Štipčáků s Cabernetem Moravia 2019 a nejlepší naturální víno vinaře do 35 let vyrobil Ondřej Brdečko – Chardonnay 2016.

A bez omezení věku…

V soutěži bez omezení věku zvítězilo v kategorii červených vín Grand cuvée ze Šlechtitelské stanice z Velkých Pavlovic, mezi rosé uspěl Štěpán Maňák se svým Cabernetem Sauvignon rosé, nejlepší naturální víno vyrobil Jiří Radocha (Tramín červený, 2017) a z bílých vín chutnalo degustátorům z Mladých vinařů nejvíc cuvée Chardonnay & Pinot Gris (2016) z vinařství Sonberk.

Dagmar Fialová
Dagmar Fialová

„Pro naše vinařství je to velká čest a úspěch v této soutěži je navíc velmi pozitivní zprávou. Část lidí nás považuje spíše za konzervativní vinařství, proto rádi ukážeme, že naše vína chutnají také mladým,“ radovala se z ocenění Dagmar Fialová, ředitelka obchodu a marketingu vinařství Sonberk.

 

Autorem nejlepší kolekce vín bez omezení věku se stalo mikulovské vinařství Mikrosvín.

NeMedaile

Všechna oceněná vína budou mít lidé možnost ochutnat v pražském vinném baru Bokovka a v brněnské restauraci Konfit. Vína, která získala více než 85 bodů, si vinařství mohou označit speciální „neMedailí“, která nese tvář nejstaršího Mladého vinaře Jana Stávka.

„V loňském roce jsme byli až zaskočeni zájmem vinařství o něco, čím by si mohli svá oceněná vína označit. Proto jsme se jim letos rozhodli vyjít vstříc. Chtěli jsme ale, aby naše ocenění odráželo mladý přístup. Proto jsme dali označení podobu jednoho z nás. A kdo si najede na webové stránky soutěže www.cochutnamladym.cz, může si přehrát vzkaz, který pro něj ústy Jana Stávka máme,“ informovala Eva Pelikánová.

 

Vítězové soutěže Co chutná Mladým 2020

Nejlepší bílé suché víno

Nejlepší bílé suché víno vinaře do 35 let

Nejlepší suché rosé

Nejlepší suché rosé vinaře do 35 let

Nejlepší suché červené víno

  • Grand cuvée Ch. C. André 2017 pozdní sběr, Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, a.s.

Nejlepší suché červené víno vinaře do 35 let

Nejlepší naturální víno

Nejlepší naturální víno vinaře do 35 let

Nejlepší kolekce vín

  • VINAŘSTVÍ MIKROSVÍN MIKULOV a.s.

Nejlepší kolekce vín vinaře do 35 let (Mlaďoch roku)

  • Ondřej Brdečko

[jaw_cta button_text=“Více zde“ link=“https://5fa4a075-3729-4ba3-b309-da4335eeaee5.filesusr.com/ugd/9a3e68_05328305a44b4e1294dfacd450a4d78f.pdf“ target=“_blank“ cta_button_possition=“right“ color=“#434343″ text_color=“#ffffff“ cta_button_bg_color=“#009de0″ cta_button_font_color=“#ffffff“ cta_button_size=“btn-lg“ ]

Kompletní výsledky soutěže Co chutná mladým 2020

[/jaw_cta][jaw_clear]

 

Vítězové jednotlivých kategorií byli vybráni z nejlépe hodnocených vín z každé komise a na základě hodnocení super komise. Ocenění „neMedaile“ získala vína s 85 a více body, maximálně však 30 % přihlášených vín.

Mladí vinaři

Spolek Mladí vinaři sdružuje 14 vinařů a vinařek z České republiky mladší čtyřiceti let. Ti spojují své síly a překračují hranice rivality a konkurence. Mají podobný pohled na stav vinařství u nás a snahu tento stav co nejvíce pozvednout. „Věříme, že vzájemná podpora, sdílení know-how, trendů a inspirace vede k vínům s přidanou hodnotou – důležitější než samotný produkt –, kterou chceme přinášet našim zákazníkům, ale také českému vinařství obecně. A chceme lépe prezentovat a podporovat osobnosti, mladé vinaře, kteří právě taková vína tvoří a chtějí tvořit,“ říkají o sobě členové spolku.

foto: Luba Mrkvica; Sonberk

Ověřeno MonsterInsights