Národní soutěž vín letos odstartovala hodnocením vín vinařské oblasti Čechy. Šampionem se stal Ryzlink rýnský classic 2021 české zemské víno z mělnického vinařství Bettina Lobkowicz.
V Čechách letos opět dominovala vína z Mělnické vinařské podoblasti, když ovládla všechny hlavní kategorie. Vinařství Bettina Lobkowicz získalo za víno Ryzlink rýnský classic 2021 české zemské víno titul Šampiona. Zároveň zvítězilo v kategorii bílých suchých vín. Výhru v podobě barikového sudu Seguin Moreau, a vedle toho ještě i speciální ocenění za nejvýše bodovaný Ryzlink rýnský, obdrží od organizátora akce, Cechu českých vinařů.
Velký úspěch pak zaznamenalo další mělnické vinařství Luděk Vondrák, které vyhrálo hned dvě kategorie – bílá polosuchá a polosladká vína a červená vína suchá. Cenu za nejlepší kolekci si odnáší Česká zemědělská univerzita v Praze – Vinařství ČZU s průměrem 88,3 bodů z celkem devíti dodaných vzorků vín.
Šampionem je víno z mělnického vinařství Bettina Lobkowicz
Jonáš Grepl
„Naše vítězné víno Ryzlink rýnský 2021 suché pochází z vinice Kriegerstein, viniční tratě Turbovice. Jedná se o výsadby staré téměř 30 let, půdní profil je málo skeletovitá pararendzina na vápnitých pískovcích. Ruční sběr proběhl zejména s ohledem na udržení dostatečné kyseliny ve víně, což je pro naše vinařství vždy velmi důležité. Vinifikace pak proběhla v nerezu a před uvedením na trh víno zrálo 6 měsíců v láhvi s cílem získání optimální zralosti a výrazu,“ sdělil Jonáš Grepl, zástupce vinařství Bettina Lobkowicz.
Šampion: Ryzlink rýnský classic 2021 české zemské víno z Vinařství Bettina Lobkowicz
Vítězové Národní soutěže vín – vinařská oblast Čechy
Česká zemědělská univerzita v Praze, Vinařství ČZU
Hodnocení Národní soutěže vín – vinařská oblast Čechy
Hodnocení
Tři komise složené z vinařských odborníků hodnotily 1. srpna 121 vín z celé České vinařské oblasti, v prostorách sklepního hospodářství České zemědělské univerzity v Mělníku. Hodnocená vína obdržela celkem 13 velkých zlatých, 27 zlatých a 3 stříbrné medaile. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín bylo nominováno z vinařské oblasti Čechy 99 vín. Nominovaná vína budou spolu s ostatními postupujícími víny z vinařské oblasti Morava soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích. Hlavním partnerem soutěže jsou BS vinařské potřeby. Národní soutěž vín je největší soutěží vín v České republice. Probíhá pod garancí Svazu vinařů České republiky, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem, za finanční podpory Vinařského fondu. Ve vinařské oblasti Čechy ji pořádá Cech českých vinařů.
Výstava vín pro veřejnost
Vína oceněná v soutěži bude možné ochutnat ve čtvrtek 10. srpna 2023 v aule České zemědělské univerzity v Praze na Suchdole, a to od 16 do 21 hodin. Prezentaci vín vyrobených z hroznů vypěstovaných ve vinařské oblasti Čechy, včetně Šampiona, vítězů jednotlivých kategorií a všech medailistů pořádá Cech českých vinařů a na místě je ochutnávajícím představí sami vinaři.
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Čechy nabízí díky rozptýlení na velkém území na svých cca 696 hektarech vinic mimořádně rozmanité spektrum půdních a klimatických podmínek. A tedy i množství velmi zajímavých a nezaměnitelných vín. Vinice jsou po Čechách roztroušeny od malebných vinic na mnoha místech Prahy, přes Beroun, Kutnou Horu, Litoměřice a podél Labe od Kuksu, Mělníka až po Ústí nad Labem. Nejvíce se zde daří odrůdám Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a bílé. Z modrých odrůd vyniká Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Rulandské modré.
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.