Šampionem Mikulovska je vlašák ze Zámeckého vinařství Bzenec

Cesta za vínky do Popic, Dejme přednost našim vinařům

V uplynulých dnech hodnotila porota Národní soutěže vín vína s původem hroznů v Mikulovské vinařské podoblasti. V konkurenci bezmála sedmi set vzorků vybrala nejlepší vína. Titul Šampiona udělila Ryzlinku vlašskému EGO No. 69 pozdní sběr ročníku 2021 ze Zámeckého vinařství Bzenec.

Nejlepší vlašáky se rodí na Mikulovsku. Šampionem a tím i nejlepším vínem v kategorii suchých a polosuchých bílých vín se stal Ryzlink vlašský EGO No. 69 2021 pozdní sběr Zámeckého vinařství Bzenec. Hrozny pochází z vinic ve vinařské obci Perná na Mikulovsku. Kromě ocenění pro nejlepší víno získá šampion také zvláštní odměnu v podobě barikového sudu, který vítězi věnuje partner, město Mikulov.

Ryzlink vlašský ze Zámeckého vinařství Bzenec

Ing. Zbyněk Žiška
Zbyněk Žiška

„Úspěšná cesta tohoto vlašáku začala na vinici. Víno má svůj původ na perenských svazích, konkrétně na vinici Bergrus a na vinici Železná. Hrozny byly velmi dobře vyzrálé a z vinice Bergrus i částečně botrytické. Vůně vína je kombinací citrusových plodů a bylinek, s nádechem lučního medu. Chuť je velmi šťavnatá, ale zároveň dostatečně pevná a minerální. Na patře se výrazně projevují růžové grepy, které přechází až do dlouhé dochuti,“ popsal Šampiona Zbyněk Žiška, enolog Zámeckého vinařství Bzenec.

 

Vedle Šampiona podoblasti získala pro Mikulovsko typická odrůda Ryzlink vlašské také vítězství v kategoriích bílých polosladkých vín a vín sladkých.

 

Hodnocení

Do soutěže, jejímž hlavním partnerem jsou BS vinařské potřeby a automobilka Ford, bylo přihlášeno rekordních 696 vín 84 vinařů a vinařských firem. Patnáct komisí složených z vinařských odborníků hodnotilo vína 15. a 16. srpna tradičně v Centru Excelence ve Valticích. Z přihlášených vín získalo 30 velké zlaté, 175 zlaté a 30 stříbrné medaile. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo z Mikulovské vinařské podoblasti 661 vín. Nominovaná vína budou spolu s postupujícími ze Slovácké, Velkopavlovické a Znojemské vinařské podoblasti, reprezentující vinařskou oblast Morava, a vinařské oblasti Čechy, soutěžit o postup do finále a o titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín České republiky, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Ryzlink vlašský EGO No. 69 2021 pozdní sběr – Zámecké vinařství Bzenec
Ryzlink vlašský EGO No. 69 2021 pozdní sběr – Zámecké vinařství Bzenec

 

Šampion Národní soutěže vín – Mikulovská vinařská podoblast

Vítězové kategorií

Bílá vína suchá a polosuchá (kategorie A)

Bílá polosladká vína (kategorie B)

Sladká vína bílá, růžová i červená (kategorie C)

Růžová vína a klarety (kategorie D)

Červená vína suchá (kategorie E)

Jakostní šumivá vína (kategorie G)

  • Grandioso reserve extra brut 2018 jakostní šumivé víno s. o. – CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a.s.

Nejlepší kolekce

  •  Jan Garčic, Vinařství Garčic

Výsledky Národní soutěže vín 2022 – Mikulovská podoblast (PDF)

 

Pálava

 

Výstava vín pro veřejnost

Již tradičně budou mít všichni milovníci vína a zájemci o Národní soutěž vín možnost ochutnat na jednom místě všechna vína, která se zúčastnila prvního kola Mikulovské vinařské podoblasti. A to od 9. do 11. září na zámku v Mikulově v rámci Pálavského vinobraní. Národní soutěž vín probíhá pod garancí Svazu vinařů České republiky, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

Mikulovská vinařská podoblast

Dominantou mikulovské vinařské podoblasti je pohoří Pálava, které strmě vystupuje z mírně zvlněné krajiny lužních lesů dolního Podyjí. Na úbočích vápencových skal jsou mohutné návěje spraší, vápenité jíly i písky, které dávají zdejším vínům nezaměnitelný charakter. Mikulovské vinařské podoblasti vládne odedávna Ryzlink vlašský, daří se tu ale také odrůdám Müller Thurgau, Chardonnay, Veltlínské zelené a samozřejmě Pálava. Na Valticku se přidává i Neuburské a Sylvánské zelené. Z červených si zde získalo oblibu Svatovavřinecké, Frankovka, Merlot a Zweigeltrebe.

čtěte: Championem Národní soutěže vín 2021 na Mikulovsku je Chardonnay

foto: Zámecké vinařství Bzenec, liamcz

Ověřeno MonsterInsights