První apelace výhradně pro červená vína – VOC Kraví Hora

První apelace výhradně pro červená vína – VOC Kraví Hora

Ministerstvo zemědělství, odbor rostlinných komodit, udělilo 28. července 2017 povolení přiznávat označení vína originální certifikace VOC Kraví Hora. V pořadí desáté VOC u nás je jako jediné zaměřeno na vína pouze z jedné odrůdy (André), z jedné vinařské obce (Bořetice) a pouze z jedné viniční trati (Kraví hora).

Nové VOC vsadilo na odrůdu révy vinné, která je v Modrých horách, jak se okolním kopců říká, doma. André bylo vyšlechtěno v roce 1961 v sousedních Velkých Pavlovicích jako kříženec odrůd Frankovka a Svatovavřinecké. Na základě studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně bylo předběžně prokázáno, že André z trati Kraví hora se vyznačuje velmi vysokým podílem biologicky aktivních látek. Přičemž výzkum stále probíhá a jeho výsledky budou zveřejněny v roce 2019.

Kravihorské André musí mít tmavou granátově červenou barvu. Ve vůni se projevuje peckové ovoce s tóny borůvek a ostružin, u starších vín i čokoláda či káva. Chuť je výrazná, ovocně kořenitá, vyvážená, čistá, bez výrazných dřevitých či barikových dochutí, s příjemnou tříslovinou. 21. září 2017 proběhlo historicky první zatřiďování vín. Členové VOC Kraví Hora, z.s. z pěti přihlášených vín vybrali tři:

  • André 2015 VOC Kraví Hora – Rodinné vinařství Jedlička, Bořetice a.s.
  • André 2016 VOC Kraví Hora – Vinařství Ludwig s.r.o.
  • André 2016 VOC Kraví Hora – Karel Pilař

Svého zástupce zde tedy má každý ze tří současných členů sdružení. Celkem bylo zatříděno 1 425 litrů vína. Dva přihlášené vzorky neprošly, neodpovídaly senzoricky požadované charakteristice.

VOC Kraví Hora v kostce

VOC Kraví Hora

odrůdy: André
typ vína: červené, suché
původ: Bořetice, trať Kraví hora
sklizeň: ručně
cukernatost moštu: minimálně 19 °NM
alkohol: minimálně 12,5 %
barrique: ne
balení: lahev max. 0,75 l, přírodní uzávěr

Ověřeno MonsterInsights