Posouzení a srovnání rakouských a moravských aromatických vín

Posouzení a srovnání rakouských a moravských aromatických vín

V polovině července proběhla v Brně zajímavá řízená degustace. Námětem bylo posouzení a srovnání rakouských a moravských aromatických vín. K ochutnání byla vína odrůd Hibernal, Sauvignon, Pálava, Gelber Muskateller a Tramín červený.

Řízenou degustaci moravských a rakouských vín aromatických odrůd vedl Ing. Luděk Machala. VUML, jak někteří láskyplně přezdívají těmto degustacím, tedy Vinná Univerzita Machaly Luďka, vždy nabídne řadu pozitivních překvapení a zážitků. Kupříkladu „metoda čtyř doušků nosem“ jistě vstoupí do dějin a zařadí se po bok tarantinovské „techniky pěti bodů a puklého srdce“ :-). I další událost lze brát kladně. I když se to zde nikdy nestalo, právě u degustace aromatických odrůd se rozbila jedna lahev. Sklepení TA-archivu na chvíli dostalo nádech prastarých vinných sklepů s úžasnou grepovou vůní po Muškátu žlutém. Což dokreslilo na aromata zaměřenou degustaci dokonale.

Srovnání nabídlo celkem 8 vzorků rakouských a moravských vín. Zvoleny byly celkem dle očekávání odrůdy Pálava a Tramín červený. Z muškátových „voňavek“ pak Gelber Muskateller; vše doplnily odrůdy, které nemusejí, ale rozhodně mohou být velmi aromatické: Hibernal a Sauvignon. Akci jako vždy doprovodila prohlídka historického sklepa a bohaté občerstvení po celou dobu akce.

Rakouské a moravské aromatická odrůdy

Řízená degustace rakouských a moravských aromatických vín

 • Gelber Muskateller Schafberg 2017, Weingut Bannert
  230 Kč – 86/100
  Barva světlé slámy, nazelenalá. Vůně louky, trávy, zelený bonbón, žlutý meloun a grep. Chuť je svěží a čistá, s mohutnou kyselinou a tóny grepu. Středně dlouhé everyday víno, k vypití hned a do gastronomie. Alkohol 11,5 %.
  ~
 • Hibernal Bio 2015 pozdní sběr, Vinselekt Michlovský
  210 Kč – 85/100
  Suché bio víno s průzračnou žlutou barvou. Vůně přezrálého ovoce, ananasu, koření (badyán, tymián), petrolejová zralost. Chuť zralá, s patrným alkoholem a hořčinkou. Středně dlouhé zralé víno. Nearchivovat! Alkohol 13,0 %.
  ~
 • Sauvignon 2018 pozdní sběr, Vinařství Volařík
  270 Kč – 87/100
  Suché víno šedavě slámové barvy. Jemná ušlechtilá vůně čaje, medu a mandarinek. Chuť extraktivní, s velmi příjemnou kyselinkou, ovocná, tóny pomeranče. Delší vín k archivaci i do gastronomie. Alkohol 13,5 %.
  ~
 • Sauvignon Stříbrný Sonberk 2018 pozdní sběr, Sonberk
  240 Kč – 85/100
  Barva bílého zlata až světlé slámy. Vůně silná, žluté a zelené bonpari, nektarinky, připomínající odrůdu Hibernal. Chuť hibernalová, acylpyrin, nektarinky. Lehce odrůdově netypické, s fajn kyselinou. Středně dlouhé, k pití ihned. Alkohol 12,5 %.
~
 • Pálava 2017 výběr s hroznů, Víno Marcinčák
  240 Kč – 85/100
  Barva slámová, jiskrná. Vůně medová, sladká, s projevy koření a pomerančové kůry. Chuť suchá, s grepovou hořčinkou, kořeněná, evokující chutě piva. Středně dlouhé bio víno ke krátkodobé archivaci. Alkohol 13,5 %.
  ~
 • Tramín červený Stříbrný Sonberk 2018 pozdní sběr, Sonberk
  240 Kč – 85/100
  Polosuché víno slámové barvy, s nazelenalými tóny. Vůně mišpulí, červených jablek a mrkve, sklepu a značné minerality. Chuť velmi minerální, nasládlý dojem, hrušky, koření, jemnost. Středně dlouhé minerální víno ke krátké archivaci. Alkohol 12,5 %.
  ~
 • Tramín červený Harmony 2016 pozdní sběr, Vinselekt Michlovský
  200 Kč – 85/100
  Polosuché víno zlaté barvy s nazelenalými odlesky. Vůně jemná, květinová, banánová. Chuť kulatá, nasládlá, s tóny banánu, travnatá, s kyselinkou. Delší dobře pitelné víno ke kratší archivaci. Alkohol 13,0 %.
  ~
 • Pálava 2018 výběr z hroznů, Jakub Šamšula
  220 Kč – 86/100
  Polosladké víno světle žluté až nazelenalé barvy. Jemná kořeněná vůně, kdoule, růže, květiny. Chuť sladší, vyvážená, minerální, kořeněná, muškátová. Delší víno k archivaci. Alkohol 13,0 %.

Hodnocení: stobodová stupnice; nad 75 bodů jsou vína pitelná, nad 80 dobře pitelná, nad 85 velmi dobrá, nad 90 excelentní, nad 95 ikonická.
Cena: včetně DPH; platná na místě v den degustace.

Rakouské a moravské aromatická odrůdy

Hodnocení

Degustace nabídla krásná, čistá, silná a poměrně zralá vína. Ročník 2018 byl zastoupen čtyřikrát, 2017 dvakrát a po jednom víně zde byly ročníky 2016 a 2015. Rakousko bylo v menšině, přesto nabídlo jedno z nejlepších vín večera: typický grepfruitový velmi osvěžující Gelber Muskateller. V žebříčku renomovaného časopisu Falstaff získalo víno dokonce povzbudivých 89 bodů. Překvapením byl archivní a nevyzpytatelný Hibernal, který ukázal krásnou zralost, navíc s projevy typickými pro jednoho ze svých „rodičů“ – Ryzlink rýnský: petrolejové tóny. Všechna vína nabídla konzistentní kvalitu, odrůdovost a schopnost vyzrávat. Svou extraktivností a ušlechtilým projevem si mne tentokrát nejvíce získal Sauvignon z vinice Levá klentnická v Perné od Vinařství Volařík.

[jaw_panel_box panel_title=“Degustace aromatických vín“ message_style=“success“ ]kdy: 16. 7. 2020 v 18:00
kde: TA-archiv, Brno
cena: 400 Kč
degustace: 8 vín
[/jaw_panel_box][jaw_clear]

Ověřeno MonsterInsights