Nová vína VOC Znojmo byla vybrána

Nová vína VOC Znojmo byla vybrána

Nová vína VOC Znojmo byla vybrána toto úterý. Sauvignony, ryzlinky a veltlíny představují nejtypičtější odrůdy Znojemské vinařské podoblasti. Mezi oficiálně certifikované přibylo dalších 14 vín v srpnovém zatřiďování.

Vína VOC Znojmo reprezentují svůj kraj s dlouhou vinařskou historií. Mezi víny ze srpnové komise převažuje odrůda Ryzlink rýnský (8), stejně na tom jsou Sauvignony (2) a Veltlínské zelené (2). Královská řada se rozrostla o Ryzlink rýnský 2019 a Veltlínské zelené 2021.

František Koudela
František Koudela

„V srpnové komisi bylo zatříděno 12 vín VOC Znojmo a 2 vína v Královské řadě, vlajkové lodi spolku. Přísná zatřiďovací a hodnotící komise garantuje kvalitu a typičnost vín VOC Znojmo. Podobně to funguje ve světových vinařských velmocech, například u DOCG (Itálie) nebo AOC (Francie),“ představuje František Koudela, předseda VOC Znojmo.

Lahve s víny VOC Znojmo snadno poznáte podle tradiční kontrolní pásky, garantující původ a výjimečnost vín z vybraných viničních tratí znojemské vinařské podoblasti. Vinař obdrží pro svá vína přesně tolik pásků, kolik lahví zatříděného vína VOC Znojmo měl v době odběru vzorků vín k zatřídění. Na identifikační pásce nalezne zákazník kód výrobce, číslo šarže, kód rozhodnutí a počet lahví v dané šarži.

„Jako jediný spolek VOC máme od roku 2016 vlastní exkluzivní Královskou řadu vín, na kterou jsme opravdu pyšní. Vína VOC Znojmo mají totiž velký potenciál ke zrání na lahvi, časem se vyvíjejí k dokonalosti a dosahují světové kvality. Královská vína se uvádějí na trh symbolicky 28. září, na svátek svatého Václava, patrona vinařů,“ dodává Koudela.

Hrdlo lahve v tomto případě zdobí speciální páska ve žluto-červeném provedení, stejně jako znak VOC Znojmo.

Nejen nově zatříděná vína můžou milovníci vín ochutnat na nejbližších akcích VOC Znojmo, na které všechny spolek srdečně zve:

 • Festival Znojemských vín 2. 9.
 • Ochutnávka vín u rotundy sv. Kateřiny v rámci Znojemského historického vinobraní 8.–9. 9.

Nová vína VOC Znojmo

Zatřiďování vín

Pro vína s označením VOC platí striktní pravidla, dokonce přísnější, než definuje zákon. Spotřebitel tak má jistotu, že kupuje opravdu kvalitní víno, typické pro danou oblast. Pro Znojemsko jsou to vína odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, případně jejich cuvée. Aby ve vínech ještě více vynikl terroir, musí mít zbytkový cukr maximálně 15 gramů na litr, což dává vínu typičtější charakterové vlastnosti. Zatřiďování vín do apelačního systému VOC Znojmo probíhá vždy 2× ročně – v dubnu a srpnu.

Jedenáct podmínek pro zatřídění vín VOC Znojmo

 1. vinař musí být členem VOC Znojmo, z. s.
 2. povolené jsou pouze odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené a jejich cuveé
 3. hrozny musí pocházet z registrovaných vinic
 4. hrozny musí mít nejméně 19° NM
 5. výnos nesmí překročit 2,5 kg na keř
 6. školení vína nesmí probíhat metodou „barikování“
 7. vína nesmí být vyrobena metodou dlouhodobého zrání na kvasničných kalech
 8. jablečno-mléčná fermentace je povolena
 9. zbytkový cukr ve víně je povolen do 15 g/l
 10. obsah alkoholu ve víně je omezen na maximálně 13,9 % objemových
 11. vína musí výrazně vykazovat typické senzorické vlastnosti znojemské vinařské podoblasti

Více o vínech VOC Znojmo zde nebo na stránce spolku.

Ověřeno MonsterInsights