Nejlepší víno Mikulovska je ze Zámeckého vinařství Bzenec

Nejlepší víno Mikulovska je ze Zámeckého vinařství Bzenec

Po Slovácku bylo vybráno také nejlepší víno Mikulovska. Titul Šampiona Národní soutěže vín 2019 – mikulovské vinařské podoblasti porota udělila Zámeckému vinařství Bzenec. Vítězným vínem je Ryzlink rýnský 2017 pozdní sběr.

Dvoudenním hodnocením vín mikulovské vinařské podoblasti pokračuje letošní ročník Národní soutěže vín. Testování proběhlo 19. a 20. srpna v Centru Excelence ve Valticích. Následovat bude ještě hodnocení vín znojemské a velkopavlovické vinařské podoblasti.

Šampionem podoblasti se v historicky nejvyšší konkurenci 654 přihlášených vín stal Ryzlink rýnský Terroir Moravia 2017 pozdní sběr z vinařské obce Mikulov a viniční trati Za cihelnou.

„Mikulovská vinice Za Cihelnou dává opakovaně vzniknout nádherným vínům. Toto víno dokvášelo a zrálo na kvasnicích ve velkém sudu, což mu umožnilo dosáhnout výrazného charakteru. Projevuje se výraznou vůní citrusů, rakytníkové šťávy a sušených bylin a pokračuje v široké chuti s pevnou kyselinkou a dlouhou minerální dochutí,“ komentuje úspěch vína sklepmistr Zbyněk Žiška.

Letošní ročník hodnocení mikulovské vinařské podoblasti přinesl hned dvě kuriozity. Při finálním rozstřelu, tedy výběru Šampiona, měla hned dvě vína stejný počet bodů. Chardonnay 2018 výběr z hroznů z Vinařství Garčic Pavlov a Ryzlink rýnský 2017 pozdní sběr ze Zámeckého vinařství Bzenec. Následně tedy muselo dojít na hlasování přítomných degustátorů v superkomisi, kteří nakonec poměrem hlasů 5:2 za Šampiona vybrali Ryzlink rýnský.

Tím ale mimořádná vyrovnanost nejlepších vín soutěže nekončila. V kategorii bílých polosladkých vín komise pro naprostou rovnost hodnocení udělila hned dva vítězné tituly, a to vínům Ryzlink vlašský 2009 výběr z bobulí společnosti Vinselekt Michlovský a Ryzlink rýnský 2017 výběr z hroznů vinaře Ing. Miroslava Volaříka.

Šampion a vítězové kategorií

Šampion a vítěz kategorie bílá vína suchá a polosuchá

Vítězové kategorie bílá vína polosladká

Vítěz kategorie sladká vína (bílá, růžová i červená)

Vítěz kategorie růžová vína a klarety

Vítěz kategorie červená vína suchá a polosuchá

Vítěz kategorie červená vína ostatní

Vítěz kategorie sekty stanovené oblasti

  • Sekt VOC Valtice extra brut 2016 VOC Valtice – CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a.s.

Nejlepší kolekce

  • VINSELEKT MICHLOVSKÝ a.s.

 

Nejlepší víno Mikulovska bylo vybráno z celkem 654 vín

Do soutěže bylo přihlášeno celkem 654 vín. Z toho získalo 19 vín velké zlaté, 146 vín zlaté a 39 vín stříbrné medaile. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo z mikulovské vinařské podoblasti 565 vín. Nominovaná vína budou spolu s postupujícími ze Slovácké, Velkopavlovické a Znojemské vinařské podoblasti, reprezentující vinařskou oblast Morava, a vinařské oblasti Čechy, soutěžit o postup do finále a o titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín České republiky, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Výstava vín pro veřejnost

Všechna vína, která se zúčastnila Národní soutěže vín 2019 mikulovské vinařské podoblasti, bude možné ochutnat od 6. do 8. září na zámku v Mikulově v rámci Pálavského vinobraní. Na výstavě budou k ochutnání všechna hodnocená vína původem ze mikulovské podoblasti včetně Šampiona a vítězů kategorií. Milovníci vína zde budou mít neopakovatelnou příležitost ohodnotit kvalitu mikulovských vín na jednom místě.

Národní soutěž vín probíhá pod garancí Svazu vinařů České republiky, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

foto: Národní vinařské centrum

Ověřeno MonsterInsights