Desatero vín Jakuba Šamšuly. Představení aktuální nabídky v Brně

Jakub ŠAMŠULA – vinařství, ochutnávka vín Jakuba Šamšuly

Aktuální nabídku vín Jakuba Šamšuly měli možnost ochutnat návštěvníci brněnského TA-archivu. Oblíbený vinař představil celou šíři svého sortimentu. Na moravské poměry není nabídka rozsáhlá, o to svébytnější a zajímavější je každé z vín.

Akce proběhla na již tradičním místě setkávání se s vybranými vinaři převážně s Moravy a Rakouska, v brněnském TA-archivu. Sám majitel vinařství Jakub Šamšula vedl řízenou degustaci všech deseti vín z aktuální nabídky. Každé z nabízených vín poskytlo jiný pohled na možnosti výroby či filozofie vína a díky tomu je kolekce opravdu pestrá, byť čítá poměrně málo vín. Všechna vína jsou stvořena s jasným rukopisem, stylem. Zpravidla jsou nekomplikovaná, školená většinou ve dřevě, vyrobená postaru, ale zkušeně a čistě. A za dobrou cenu.

Samotná degustace začala chvíli po šesté hodině, v TA-archivu není zvykem nepřicházet včas. V stylových prostorách velkého sklepa vše odstartovalo přípitkem a jak jinak, než sektem vyrobeným tradiční metodou zrání v lahvi. Moravský sekt Šamšula brut je assemblage dvou klasických šampaňských odrůd: Chardonnay a Rulandské modré. Na začátek skvělé, jemné a ovocné. Poté se vše přesunulo do standardní degustační místnosti, kde už vinař představil jak vína, tak své vinařství, vinice, výrobní postupy.

Degustace vín Jakuba Šamšuly
Degustace vín Jakuba Šamšuly

Představení vín Jakuba Šamšuly

Celkem zde bylo představeno dalších sedm vín z bílých odrůd a dvě vína z modrých odrůd. Asi nejpřitažlivějším vzorkem večera byl Sauvignon 2018 pozdní sběr. Suché víno z Čejkovic, vinice Díl u Včelína, nabídlo velice osvěžující pohled do světa sauvignonů. Víno lehké, přitom plné, s náznaky ovoce, hluchavek i broskví, delší a vyvážené. Protikladem bylo další skvělé víno: Rulandské šedé Grand Pinot 2017 pozdní sběr, opět z trati Díl u Včelína. Víno s tóny bílého rybízu a kouře, v chuti vanilka a síla, školeno ve dřevě; jasný vliv burgundských vín uplatněný na méně časté odrůdě rodiny poinotů. Skvělá práce!

Pro milovníky sladších vín lze doporučit víno Pálava 2018 výběr z hroznů. Polosladká Pálava ve své velmi pitelné podobě, muškát, hrušky, koření. A opět stejná čejkovická trať, jako u předchozích tipů. Z červených vín, které tvoří v nabídce menšinu, vybermež Cabernet Sauvignon 2018 pozdní sběr (Čejkovice,Stará hora). Maliny, rybíz, hořká čokoláda, připravené k pití ihned. Hladké, jemné, moravské…

No a na závěr jedno oranžové víno. Přírodní vína jsou nyní v kurzu už jen díky své kontroverznosti. A vlastně je dobře, když se vinař pokusí i o něco netradičního. Zde byl v kveri školen Tramín červený 2017 (Čejkovice, Helezný díl), což je rozhodně vhodná odrůda pro dlouhé ležení na slupkách. Tady konkrétně 7 měsíců. Pokud bychom ctili zemi původu této prastaré metody výroby, víno by se mělo označovat jako jantarové. V auditoriu tradičně zavládly dva tábory, odpůrci i zastánci; v každém případě odrůdovost tu byla zachována a typickou kořenitost dobře podpořily i tóny zázvoru a až styl IPA piv. Zajímavé čisté víno.

Vína Jakuba Šamšuly v TA-archivu
Vína Jakuba Šamšuly v TA-archivu

Degustační set vín Jakuba Šamšuly

Hodnocení: stobodová stupnice; nad 75 bodů jsou vína pitelná, nad 80 dobře pitelná, nad 85 velmi dobrá, nad 90 excelentní, nad 95 ikonická.
Cena: včetně DPH; platná na místě v den degustace.

Hodnocení

Akce měla příjemný spád a Jakub Šamšula umí svá vína nejen vyrobit s jasným záměrem a cílením, ale také je prezentovat. Určitě to nebyla první ani poslední ochutnávka pod taktovkou zkušeného sklepmistra. Ne nadarmo se vinařství probojovalo například do finále soutěže Vinařství roku, a to v letech 2017 i 2018. Jasná filozofie vinaře se vyplácí a ukazuje správný směr. Jeho vína jsou čistá, dobře pitelná a také za dobrou cenu. Stejně tak je nutno vyzdvihnout i marketingovou stránku věci; málo který vinař má tak přehledný a aktualizovaný web. Také příprava na degustaci v podobě uvedení podrobných analytik a původu hroznů všech vín rozhodně stojí za pochvalu.

[jaw_panel_box panel_title=“Degustace vín vinařství Jakub Šamšula“ message_style=“success“ ]kdy: 7. 11. 2019 v 18:00
kde: TA-archiv, Brno
cena: 400 Kč
degustace: 10 vín
[/jaw_panel_box][jaw_clear]

foto: autor, Svaz vinařů České republiky

Ověřeno MonsterInsights