Degustace vinařství Sonberk v brněnské Vinné galerii

Degustace vinařství Sonberk v brněnské Vinné galerii

Rád bych se vrátil ke čtvrtku 18. října, kdy jsem se zúčastnil degustace vinařství Sonberk ve Vinné galerii. Vinařství jsem navštívil koncem prázdnin, kdy jsem ochutnal místní vína v rámci výletu do Popic a přiznávám, že mi tato vína velmi chutnala. Když jsem tedy zjistil, že Sonberk bude mít v Brně řízenou degustaci, tak jsem neváhal a na akci se ihned zaregistroval. Zpětně vzato to byl velmi dobrý krok, protože to byla po letošních prázdninách již má druhá degustace ve Vinné galerii, která byla beznadějně vyprodána již několik dní před akcí.

Další věcí, která mě k mému rozhodnutí vedla, bylo to, že jsem o prázdninové návštěvě degustoval (dle nabídky) vzorky převážně z ročníků 2015 a 2016 a z ročníku 2017 byl v degustaci pouze jediný vzorek z řady Stříbrný Sonberk. Naproti tomu degustace vinařství Sonberk ve Vinné galerii obsahovala více jak polovinu vzorků z minulého roku, které mi tedy byly neznámé. Mimo to mě lákalo porovnat si svůj názor na vzorky, které jsem již dříve chutnal; ale tentokrát již bez ovlivnění horkým letním počasím a s degustačním soustem mezi nimi. To, že byl k dispozici předem seznam vzorků, bych chtěl velmi vyzdvihnout, protože jejich publikování nebývá u vinoték až tak příliš častým zvykem, ale ve Vinné galerii je to naštěstí běžným standardem.

Příprava je základem

Na akci jsem opět dorazil s drobným předstihem, abych si našel své místo a koupil si jídlo k degustaci a to i přestože vím, že je standardně k dispozici chléb a voda. Vždy ale rád využiji možnosti si zakoupit nějaký ten krajíc chleba se sádlem a sýry z místní produkce, tj. nejít pak na degustaci s prázdným žaludkem a současně mít možnost si zneutralizovat chuť rozmanitějším způsobem.

Rovněž sem si chtěl před začátkem akce tzv. “zavínit” svoji skleničku. Tentokrát jsem to zvládl dokonce dvěma vzorky a to suchým Ryzlinkem vlašským ročníku 2017 pozdní sběr z trati Ořechová hora z vinařství Vican a dále pak suchou Rulandou šedou ročníku 2016 pozdní sběr ze stejného vinařství, ale tentokráte v edici Karel Roden. Subjektivně vzato mi chutnal mladší Ryzlink vlašský více než starší Rulanda. Před startem degustace to ale byl v obou případech rozhodně dobrý start. To jsem ještě ovšem nevěděl, co se na nás chystá 😉

Degustace vinařství Sonberk ve Vinné galerii

Samotná degustace začala v 18:20, přece jen zde bylo okolo sedmdesáti lidí a mnozí přicházeli až po šesté hodině; takže se kvůli tomu start bohužel poněkud posunul. Degustací nás pak provedl pan David Pavlíček. Připravil si pro nás hned na úvod překvapení v podobě nultého vzorku letošního Muškátu moravského. Madé víno, které pro nás ve vinařství stočili přímo z tanku a které teprve půjde do prodeje v průběhu měsíce října. Jednalo se o mladé, svěží a krásně aromatické víno, které si jistě najde své zákazníky 🙂

Asi jeden a půl hodinová degustace pak probíhala už dle předem zveřejněného seznamu vzorků ve stylu, kdy nám byl nalit vzorek vína a pak jsme k němu měli tak dvou až tří minutový výklad. Následně nám nechal pan Pavlíček chvíli času na to abychom si mohli víno vychutnat, napsat si případně poznámky a sdílet své dojmy s ostatními účastníky. Popravdě řečeno musím přiznat, že to pro mě byl trošičku netradiční přístup, protože vedl následně k tomu, že se návštěvníci vždy zabrali do své vlastní diskuze a bylo proto nutné je tišit, tak, aby mohl být nalit další vzorek a zahájen následující výklad.

V hlavní roli Rieslingy

V průběhu degustace jsem navíc zjistil, že překvapení si pro nás pan Pavlíček přichystal více. Dva vzorky Rieslingu z edice Velký Sonberk totiž ještě rovněž nebyly zatím v prodeji a bylo velmi zajímavé tato nová vína přechutnat. První víno – Riesling 2017 VOC Mikulov – bylo z třetiny dělané v dřevěném sudu a zbytek v nerezovém tanku. Bylo krásně šťavnaté s příjemnou kyselinkou, jemně voňavé, s potenciálem k archivaci 5 až 10 let. Druhý vzorek – Riesling 2017 Noble rot – naproti tomu obsahoval 30 % hroznů v botrytickém sběru, takže to bylo rovněž velmi zajímavé víno, i když již polosuché. Dle mého subjektivního názoru to je zatím ještě hodně mladé víno s vyšší kyselinkou a velkým potenciálem do budoucna 🙂

Jako sladkou tečkou nakonec byla degustace vinařství Sonberk ukončena sladkou Pálavou 2016 ve výběru z hroznů, kterou toto vinařství dělá jen jednou za tři roky. Ta byla vzhledem k ostatním (kromě jediné výjimky suchým) vínům vítězem ve své vlastní kategorii.

Závěrem

Pokud bych měl nějak celkově hodnotit přechutnaná vína, tak mi i tentokráte všechna chutnala. Dle očekávání mi opět velmi chutnalo barikované Cuvée Chardonnay s Rulandou šedou. Opravdu mě příjemně překvapily pro Sonberk typické suché Rieslingy. Ale nejvíce pak mladá suchá Pálava se šťavnatou kyselinkou, chutí exotického ovoce, kterou si umím představit na delší pití a která má před sebou opravdu velký potenciál.

Za cenu 190 Kč mě degustace vinařství Sonberk velmi potěšila a i tentokráte sem odcházel se zakoupenými lahvinkami vína a myslím si, že sem nebyl rozhodně jediný… 😉

vinařstvíSONBERK, a.s.
kdy18. 10. 2018
kdeVinná galerie, Brno
cena190 Kč
degustace11 vín

 

Seznam přechutnaných vín s mým hodnocením a cenami platnými v den degustace včetně DPH:

(hodnoceno dle Buxbaumovy škály maximálních bodů: 2b čistota, 2b barva, 4b vůně, 12b chuť)

foto: autor

Ověřeno MonsterInsights