Degustace vín vinařství Stapleton-Springer ve Vinné galerii
Ochutnat vína bořetického vinařství Stapleton-Springer je vždy malým svátkem. Natrefit na jejich řízenou degustaci je uměním, bohužel se takto moc neprezentují. Vynechat pak takovou možnost, nastane-li, je prostě hříchem. Aktuální ochutnávku zorganizovala brněnská Vinná galerie a za velmi dobrou cenu nabídla úžasný zážitek. Letošní 7. červen byl ve znamení Pinot Noir.
Po delší době jsem se odhodlal do brněnské Vinné galerie na řízenou degustaci. Místo je to dostatečně známé, skoro až kultovní. S výjimkou Malbec Day mne v poslední době ale nabízené akce příliš nelákaly. Důvodem je ale spíše osobní pohodlnost, a také větší formát ochutnávek – preferuji komornější atmosféru. Pozvánka na přechutnání vín vinařství Stapleton-Springer byla ale jasným signálem vydat se k Lužánkám za vínem.
Vinařství Stapleton-Springer jde vlastní cestou
Není u nás mnoho vinařství, která jdou opravu svou vlastní cestou. Snad je za tím i zahraniční kapitál a zkušenosti, ale běžné moravské nešvary, experimenty s odrůdami a honba za cukry, se zde prostě nekonají. Vinařství Stapleton-Springer sází na jedinou odrůdu: Rulandské modré. Podloží, klony, zelené práce, zpracování hroznů, školení vína, to vše je podřízeno cíli vytvořit perfektní víno. S využitím potenciálu vlastního terroir, ale s jasnou inspirací pravlastí nejlepších červených vín světa – Burgundskem. Snílky vrátím ale rychle zpět na zem; cena vín Stapleton-Springer začíná na pěti stokorunách. Za kvalitu se platí.
Burgundský vliv je patrný i na vedlejším „projektu“ vinařství, na vínech odrůdy Chardonnay. Lehce toustová vína s dotykem dřeva jakoby připomínala Meursault či Puligny-Montrachet. Leč na této degustaci bílá vína nebyla. Škoda. Pouze rosé, které je druhou a poslední výjimkou vinařství, co se odrůdové skladby týká. Kromě Pinotu je zde totiž použita i část vín odrůd Svatovavřinecké a Modrý Portugal.
Znalce asi nepřekvapí, že certifikát BIO vinařství obdrželi už v roce 2011. Bio zde není jen marketingovou nálepkou, je to přirozený vývoj a styl, jak tomu bývá u spousty velkých světových vinařství. Zapomeňte tedy na kalná vína barvou i chutí připomínající na přímém slunci deset dní odstátý jablečný mošt. Terroir je zde více než cukernatost hroznů, všechna vína jsou zatříděna jednoduše jako zemská.
Před degustací
Načasování ochutnávky nelze nic vytknout. Datum nekolidovalo s ničím významným, byť ten den v Brně probíhalo mnoho dalších pěkných vinných akcí. Začátek i konec byl v rozumných hodinách. Velkým problémem bylo tradičně v okolí Lužánek parkování; při využití hromadné dopravy bylo zase nutné počítat s menší procházkou od nejbližší zastávky. Toto byly ale faktory, které organizátor neovlivní.
Začátek akce byl vyhlášen na 18. hodinu. Rozhodně bylo ale lepší přijít o něco dříve, alespoň o 15–20 minut. V parném dni je vždy fajn stabilizovat se v chladnějším prostředí sklepní vinotéky. A jak jinak, než se skleničkou vína, nultého vzorku. Těsně před akcí se kumulace hostí zvyšovala a přijít včas znamenalo také vyhnout se dlouhým frontám u registrace. Registrace předem byla vůbec důležitým bodem degustace, protože bez ní by se tam člověk nedostal; sedadla jsou vždy na jméno a bylo beznadějně vyprodáno.
Místenka odbourává spekulování kam si sednout, přesouvání, přenášení židlí a podobně v už tak dost těsném prostoru. Organizátoři ctili skupinky společně registrovaných a nechali je pohromadě u větších stolů. Respektive u pro Vinnou galerii tak typických stolových stojanů s lahvemi prodávaných vín uprostřed sklepení. Lahve byly překryty těžkými průhlednými pláty a rázem tak vznikla dekorativní a funkční „pracovní deska“ s pěkným pohledem na vína. Stoličky na sezení nebyly nejpohodlnější, nemají opěradla, ale rozhodně lepší, než stát. U menších stolů byly klasické židle či lavice s opěrkami. Takto se celkem pohodlně do prostor sklepení vešlo asi 60 hostí.
Nultý vzorek
Nultým vzorkem na začátek je myšlena možnost zakoupení některého z otevřených vín v aktuální nabídce vinotéky po skleničce. Ne každého organizátora napadne, že lidé mohou přijít i dříve a mít chuť na víno. Trošku napovědět a upozornit hosty na tuto možnost je lehce nátlakovým businessem, ale je zcela na místě. Nultým vzorkem bylo v mém případě deci pálavského Vlašáku (39 Kč) jak jinak než od vinařství Vican. Skvělé víno!
Degustace
Od začátku byla na stolech neustále k dispozici karafa s vodou a také nádoba na odlévání vína. To považuji za nezbytné, byť tentokrát nebyla odlita asi ani kapka. K neutralizaci sloužil obligátní chléb, tuším, že kmínový a tím pádem dle mého soudu ne moc vhodný, ale lidé jsou na toto zvyklí. Použité sklo bylo standardní, zcela vyhovující, byť zrovínka pro červená vína Pinot Noir by byla vhodnější mnohem větší číše. Teplota podávaných vzorků byla v pořádku, tedy až na první dvě rosé, ta byla teplejší, než měla být.
Samotnou degustaci zahájila v 18.16 uvítáním majitelka Vinné galerie, Martina Vicanová. Večerem pak provázel Tomáš Springer, syn majitele vinařství Jaroslava Springera. Po celou dobu bylo znát, že s víny opravdu žije, že jim věří. Prezentace byla výborná, spousty informací i o takových detailech, jako jsou choroby vína, podloží vinice, řez révy, rozdíly v jednotlivých ročnících atd. Pochválit lze tentokrát i auditorium, které až na drobné výpadky bedlivě naslouchalo přednášejícímu. I v zadních řadách bylo docela dobře slyšet a nikdo nějak výrazně nerušil průběh akce.
Červnové vysoké teploty byly jediným drobným úskalím. Ve vinotéce bylo tepleji, než bych čekal. Ne nepříjemně, otevřené dveře celkem zajistily dobrou cirkulaci vzduchu. Ovšem hluk z ulice byl chvílemi silný, a tak byl na místě kompromis: chvíli otevřeno, chvíli zavřeno.
Degustační list
Na začátku návštěvníci obdrželi i degustační list poněkud netradiční velikosti polovina A4 na výšku, ovšem s předtištěnou tabulkou na šířku delší strany. Dostatečně velký formát, přesto bych pro snazší zapisování preferoval spíše vysoký než široký degustační list. Případně rovnou celou A4. Celková kvalita listu byla spíše dobrá, na poznámky zde bylo dostatek místa, v textu jen drobné chyby. Dokonce zahrnoval i kolonky s návodem na hodnocení 20bodovou stupnicí (Buxbaumův systém). Pěkné, ale zbytečné; pro běžného spotřebitele je důležitější prostor pro poznámku “chutná/nechutná“. Také hodnotit například barvu či čistotu vína v příšeří sklepa je nemožné. Naopak mnozí by asi ocenili doplnění standardních analytických údajů u jednotlivých vzorků (alkohol, zbytkový cukr, kyseliny).
Vína Stapleton-Springer ve Vinné galerii 7. 6. 2018
- Sarah‘s rosé 2017 (85/100) – 234 Kč
- Pinot Noir Orange 2017, bio víno (87/100) – 315 Kč
- Pinot Noir Ben‘s reserve 2015, bio víno (87/100) – 495 Kč
- Pinot Noir Craig‘s reserve 2015, bio víno (88/100) – 495 Kč
- Pinot Noir Záhřebenské 2016, bio víno (85/100) – 499 Kč
- Pinot Noir Trkmanska 2015, bio víno (89/100) – 499 Kč
- Pinot Noir Čtvrtě 2016, bio víno (87/100) – 531 Kč
- Roučí 2016, bio víno (88/100) – 585 Kč
- Roučí 2015, bio víno (90/100) – 657 Kč
(ceny jsou včetně DPH a platné na místě v den degustace)
Hodnocení
Všech devět vín bylo přechutnáno ani ne za 2 hodiny. Oficiální degustace skončila v 20.08. Poté následovalo ještě tradiční dopíjení zbylých lahví, kdy měli ti rychlejší možnost utvrdit se v názoru na vybraná vína. Za mne je určitě favoritem Roučí 2015, zralejší víno cihlové barvy, silné a komplexní vůně plné ovoce i čokolády a kulaté a hladké vrstevnaté chuti s decentní ovocnou kyselinou a středně dlouhou dochutí. Mezi víny ročníku 2016 a 2015 byl znatelný rozdíl. Skok od mladého vína ke zralému byl až neuvěřitelný.
Na degustaci vín vinařství Stapleton-Springer se sešli zástupci hlavně středních věkových skupin, ale byly zde i hloučky mladých, nezřídka hovořících anglicky. Kosmopolitní atmosféra dávala akci zvláštní příjemný punc. Tempo celé ochutnávky bylo perfektní, nalévání probíhalo bez zádrhelů. Je vidět, že obsluha má velmi bohaté zkušenosti. Celkově vše působilo profesionálním dojmem, setkání nabídlo příjemnou atmosféru a i přes relativně větší množství hostí bylo poklidné. Kdo chtěl, ten si vedle vína odnesl i velké množství zajímavých informací o vinařství a vinohradnictví. Cena vstupného byla navýsost přátelská a kromě perfektních vín nabídla účastníkům i odpovídající komfort.
vinařství | Stapleton-Springer s.r.o. |
kdy | 7. 6. 2018 |
kde | Vinná galerie, Brno |
cena | 250 Kč |
degustace | 9 vín |
foto: autor, Vinná galerie, Stapleton-Springer