Absolutním vítězem soutěže Festwine 2018 je Hibernal

Absolutním vítězem soutěže Festwine 2018 je Hibernal

Šampionem mezinárodní soutěže vín Festwine 2018 se stal Hibernal 2017 výběr z hroznů z Vinařství Jan Plaček. Do čtrnáctého ročníku přihlásilo na devadesát vinařství celkem 415 vzorků vín, jejich hodnocení odbornou porotou proběhlo 8. a 9. května v Ekocentru Trkmanka ve Velkých Pavlovicích.

Festwine jako jedna z mála soutěží umožňuje vinařům nahlédnout do bodování a od porotců získat vyjádření k jejich hodnocení. Vedle nalévání vín z karaf odlišuje soutěž od řady ostatních i speciální dekantace. V rámci ní si vinaři mohou u přihlášených vín určit, po jakou dobu před ochutnávkou a hodnocením mají být otevřená, aby se co nejlépe rozvinula jejich vůně a chuť. „Jedním z poslání a cílů mezinárodní soutěže vín Festwine je poskytnout všem vystavovatelům zpětnou vazbu o tom, jakými body jejich vína hodnotili jednotliví degustátoři. Chceme tak podpořit odborný dialog,“ vysvětluje Tomáš Vican z pořadatelské Vinné galerie v Brně.

Vína hodnotila komise složená z 29 špičkových degustátorů. Všichni ocenění vinaři obdrží ručně tištěný diplom z mědirytiny s vinařským motivem.„Již v loňském ročníku soutěže Festwine byl znatelný nastupující trend organických vín, proto jsme se rozhodli, že letos zařadíme do soutěže i tuto kategorii,“ prozrazuje Tomáš Vican s tím, že pět z jedenácti vín přihlášených do této kategorie získalo zlatou medaili.

Velkou zlatou medaili, tedy hodnocení minimálně 90 bodů,  získalo letos ze všech přihlášených vzorků 23 vín. Kompletní výsledky soutěže Festwine 2018, včetně bodového ohodnocení jednotlivých vín, naleznete zde.

Vítězové soutěže Festwine 2018

Champion

Pohár za nejvýše ohodnocené moravské víno

Pohár za nejvýše ohodnocené zahraniční víno

Pohár za nejlépe hodnocenou kolekci vín

  • VICAN rodinné vinařství s.r.o. – 4 vína, průměrné bodové hodnocení 90,1 bodu

Ochutnávka pro veřejnost

Slavnostní vyhlášení výsledků a předávání ocenění s kulturním programem a ochutnávkou všech přihlášených vzorků vín se uskuteční ve středu 30. května od 18 hodin v areálu SKM Masarykovy univerzity, Vinařská 5, Brno v prostorách auly menzy. Vstupenky na akci jsou v prodeji ve Vinné galerii v Lužánecké ulici 16 v Brně.

Více informací o ochutnávce pro veřejnost naleznete zde.

Ověřeno MonsterInsights