VINEA ZNOJMO s.r.o.

VINEA ZNOJMO s.r.o.

VINEA ZNOJMO s.r.o. byla založena v roce 1993 Ing. Mojmírem Vychodilem CSc. Vlastní 58 ha vinic a všechna vína pochází z vlastních hroznů. O vinice se starají s nejvyšší péčí, protože hrozny jsou základem pro kvalitní víno. Vinohrady jsou vedeny v Integrované produkci, díky které je vinařství šetrnější k životnímu prostředí.

Roku 1995 byl firmou zakoupen kopaný sklep v Novém Šaldorfu. Sklep je vykopán v gotickém stylu, v pískovcové hornině obsahující vysoké množství jílovitých částic. Sklep je dlouhý 65 metrů, má dvě souběžné chodby a sahá do hloubky až 20 metrů pod zemský povrch. V těchto místech se drží stálá roční teplota, která je vynikající pro zrání vín. Povrch sklepních stěn je pokryt ušlechtilou sklepní plísní Cladosporium cellare, jenž tvoří černé povlaky na stěnách, sudech i archivních lahvích. Tato plíseň dokáže udržovat stejnoměrnou vlhkost ve sklepních prostorách. Při nadbytku vlhkosti naroste a pohltí vzdušnou vlhkost, v opačném případě vlhkost uvolňuje.

Po roce 1995 byla změněna strategie výroby. Nastala modernizaci sklepních prostor i výrobního zařízení, byl pořízen nový šetrný mlýnkoodstopkovač, pneumatický horizontální lis a nerezové nádoby pro tvorbu vyšších hygienických standardů. Pro zrání vín je využíváno dubových i akátových dřevěných sudů. Vína kvasí velice pomalu díky nízkým sklepním teplotám. Dlouhým kvašením při nízkých teplotách dochází k tvorbě vyššího množství aromatických látek ve výsledném víně a proto je možno v pohodlí domova či ve vinařství na řízené degustaci vychutnat vysoce aromatická, lehká a příjemně pitelná vína ze znojemských vinic.

Vinice

Vinea Znojmo hospodaří na 58 ha vinic ve Znojemské vinohradnické podoblasti v katastru několika vinařských obcí. Nejznámější je trať Kraví hora – obec Konice, která se řadí mezi nejlepší vinařské tratě na Znojemsku. Dalším je Načeratický kopec – Oblekovice. Zpracovávají materiál pouze z vlastních vinic, ze kterých si vybírají jen ty nejkvalitnější hrozny pro výrobu špičkových přívlastkových vín. Hlavní činností firmy je tak prodej hroznů.

 

VINEA ZNOJMO s.r.o.

Sídlo: K Letišti 3706/7, 671 81 Znojmo

Sklep: Nový Šaldorf ev.č. 68/S, 671 81 Nový Šaldorf

Pěstované odrůdy bílé:
Chardonnay, Müller Thurgau, Neuburské, Pálava, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Sauvignon, Tramín červený, Veltlínské zelené

Pěstované odrůdy modré:
Cabernet Sauvignon, Dornfelder, Svatovavřinecké

Vinice:
Kraví hora (Konice), Načeratický kopec (Oblekovice)

Ocenění:
Ξ Rulandské bílé 2015 moravské zemské víno, polosuché – zlatá medaile Litoměřický hrozen 2017
Ξ Chardonnay 2015 moravské zemské víno, polosuché – zlatá medaile Litoměřický hrozen 2018

Roční produkce: cca 7 000 lahví

www.vineaznojmo.cz

 

Recenze

Chardonnay 2005 výběr z hroznů, Vinea Znojmo

zdroj: www.vineaznojmo.cz

Ověřeno MonsterInsights