Vinaři z Vrbice odstartovali v Brně letní festival Víno z blízka
Letní festival Víno z blízka byl zahájen. První díl série letních degustací v Otevřené zahradě pod Špilberkem obstarali vinaři z Vrbice. Na deseti stanovištích bylo k ochutnání přes sto vín.
Cílem pořádající Nadace Partnerství je představovat a propagovat moravské vinaře, kteří to mají do Brna blízko, ale pro mnoho obyvatel metropole vinařského regionu jsou neznámí. Akce se koná jež devátým rokem a letos probíhá od 10. června do 16. září ve vybraných čtvrtcích.
Místem konání je Otevřená zahrada známá jako oáza klidu v centru Brna. A místo je to vskutku geniální pro konání podobných akcí. Přenáší do metropole trochu z kouzla putování po otevřených sklepech, navíc ve velmi příjemném prostředí plném stromů, bylin, zvířat či vodních a edukativních prvků. Počasí i tentokrát vyšlo, byť to zprvu vypadalo na pořádný déšť. K dispozici bylo na 100 vín od 10 vrbických vinařů. Akce začala jako vždy o půl šesté odpoledne.
Stanoviště a jednotliví vinaři – letní festival Víno z blízka
- Rodinné vinařství Hasík
- Víno Svrček
- Vinařství Mitoma
- Baraque pod Slunečnou
- Rodinné vinařství Bařina
- Vinařství Na Hůrce
- Vinařství Vít Sedláček
- Vinařství Horák
- Buchtovín
- Vinařství Syfany
Klasika z Vrbice
Pořadí ochutnávek pro návštěvníky samozřejmě není dáno a tak jsme ze startu zamířili k v současnosti asi nejúspěšnějšímu vrbickému vinaři, k Vinařství Horák. K dispozici sice nebyly největší „pecky“ vinařství v podobě známých cuvée, přesto degustační set nabídl velmi vyrovnaný a kvalitní průřez tvorbou. Milovníky vážných bílých vín jistě potěšilo Veltlínské zelené Grand Kukle 2018 pozdní sběr (86 bodů, 303 Kč), u červených zaujal Merlot 2018 výběr z hroznů (86 bodů, 303 Kč). Díky svým až burgundským finesám v kombinaci s typickou moravskou ovocnou stopou nadchlo asi nejvíce Chardonnay 2017 pozdní sběr (87 bodů, 242 Kč).
Druhým místem ochutnávání bylo vinařství pana Sedláčka. Zde byla velmi zajímavá dvě rosé, tedy typ vín, který bývá na podobných akcích návštěvníky opomíjen. Zcela neprávem, Svatovavřinecké rosé 2019 VOC Modré Hory (205 Kč) i Cuvée rosé 2019 moravské zemské víno (183 Kč) dostávají shodně po 85 bodech. Produkce bílých vín byla celkem dle očekávání spíše nevýrazná, byť třeba Ryzlink rýnský 2018 pozdní sběr byl i v polosuchém provedení velmi pitelný (85 bodů, 205 Kč). Nejvíce však zaujala červená vína, v čele s Cuvée Opacus barrique 2018 pozdní sběr (86 bodů, 355 Kč).
Tradice a punk
Následovalo velmi sympatické vinařství Buchtovín. Profilují se jako tradiční vinařství, vínům dávají čas na vyzrání, což je rozhodně chvályhodné. V nabídce se najdou třeba i oranžová či nefiltrovaná vína. Většina degustovaných vín, a to i bílých, byla z ročníků 2018 či 2017. Produkce bílých vín je vyrovnaná, s dobře pitelnými vzorky. Více ale zaujala červená vína, hlavně Svatovavřinecké 2018 a Modrý Portugal 2018 (oba 85 bodů, 150 Kč).
Svou punkovou tvář naopak ukázalo vinařství Syfany. I když z davu zazněl dotaz, proč má vinařství tak zmatená značení vín, mně se naopak tato cesta náramně líbí. Názvy jako například Panic, Freedom, Devoted to time či Push up naznačují, že v lahvích vždy čekají nové a neotřelé zážitky. Nezávislé a veskrze punkové řádění sklepmistra vyústilo v edici pěkných, vždy suchých vín. Například Freedom ’15 je odvážnou kupáží 5 bílých odrůd ročníku 2015 a zrajících ve dřevě (85 bodů). Pod názvem Devoted to time se skrývá nádherná Pálava (85 bodů) zrající ve dřevě a hlavně z legendárního ročníku 2010!
Přituhuje…
Rodinné vinařství Hasík pojalo akci ve velkém stylu a nabídlo bratru 17 vín k degustaci. To by vystačilo na samostatný večer, a tak jsem selektovali. Z ochutnaných vín určitě nezklamal Sauvignon 2020 moravské zemské víno či Dornfelder 2019 moravské zemské víno (oba 85 bodů). Následující Víno Svrček upoutalo určitě pozornost obsluhou stánku 🙂 Nabízená vína byla solidní, z ochutnaných zaujala Frankovka 2019 moravské zemské víno (85 bodů, 230 Kč).
Poté přišel přechod na východní stranu zahrady. A zde na horní pozici k vinařství Baraque pod Slunečnou. Je to lehce matoucí, protože název míří k velkopavlovické rozhledně Slunečná, pamětníci mají zafixován vinný sklep v Bořeticích, ale existuje i sklípek ve Vrbici. Vše dává ale smysl. Ve Velkých Pavlovicích vyrostl zbrusu nový projekt Baraque Wine Gallery, označovaný též jako Vinná galerie Baraque, nabízející kromě vína i další lokální produkty. Pro letní festival Víno z blízka si mimo jiné nachystali vlajkovou loď vinařství – víno slovenské odrůdy Děvín, dále průřez odrůdou Souvignier Gris v podobě tří vín či pěkná červená vína. Zaujalo mne Cuvée Goliáš (meziročníkové cuvée Pinot Noir 2016 + Svatovavřinecké 2017) moravské zemské víno s krásně uzeným projevem (84 bodů, 210 Kč). Ovšem absolutním vítězem celé akce se stává… Merlot 2016 výběr z hroznů (88 bodů, 280 Kč). Čokoláda, dřevo, švestky, vanilka… a potenciál ještě se zlepšovat.
Letem světem
Protože akce trvá pouhých 2,5 hodiny, nelze zodpovědně odegustovat všechna vína. U dalších vinařství šlo tedy spíše o intuitivní výběr vín. Rodinné vinařství Bařina vsadilo spíše na mladá, často polosuchá vína. Zaujal plný Dornfelder 2019 moravské zemské víno. Ve Vinařství Na Hůrce mají například víno odrůdy Johanniter, za zmínku stojí třeba André či Neuburské. A na konec Vinařství Mitoma. To má obecně v nabídce snad nejvíce druhů vín ze všech zúčastněných vinařů a lze zde najít velmi dobré vzorky. V zahradě třeba VOC Frankovku 2018 nebo z bílých Sauvignon 2020 pozdní sběr.
Víno z blízka 2021 – Vinaři z Vrbice
Po dlouhé, opravdu velmi dlouhé době zase jeden pěkný večer u vína. Zaměření na proslulou vinařskou obec i výběr vinařů samotných na jedničku. I když se jedná o region Modrých hor, tedy oblast spíše červených vín, našlo se tu i množství kvalitních bílých vín. Dojem z místa, vinařů i vín, a z většiny lidí kolem (ano vždy se najde černá ovce) skvostný. I když po oficiálním ukončení degustace ve 20 hodin bylo možno dopíjet otevřené lahve vinařů až do úplného závěru (22. hodina), stejně by se hodinka či půlhodinka degustování navíc určitě hodila. Zapracovat by se dalo jistě i na systému občerstvení, kde nebylo úplně jasné, ve které frontě vlastně stát (zvlášť placení, zvlášť výdej jídel, bez nějakého systému a dlouhou čekací dobou), ale to se ještě vychytá. Kvalita vín a večerní pohoda jednoznačně stály za to. Hlavní je, že akce splnila svůj účel přivézt do Brna trochu té jižní Moravy a atmosféry jejich sklípků 🙂
Víno z blízka: Vinaři z Vrbice
kdy: 10. 6. 2021
kde: Otevřená zahrada, Brno
cena: 490 Kč / 440 Kč předprodej
degustace: cca 100 vín
Letní festival Víno z blízka 2021 – program:
- 10. 6. Vinaři Vrbice
- 24. 6. Luboš Oulehla – osobnost současného vinařství
- 1. 7. Večer s EKOVÍNem
- 8. 7. Mikulovští vinaři
- 22. 7. Radomír Nepraš – osobnost současného vinařství
- 5. 8. Velkobílovičtí vinaři
- 12. 8. Zámecké vinařství Bzenec – osobnost současného vinařství
- 19. 8. Daniel Smola – osobnost současného vinařství
- 2. 9. Poysdorf v Brně
- 16. 9. Večer s EKOVÍNem
Více v Kalendáři vinařských akcí
Ceny vín jsou uvedeny vždy za lahev a včetně DPH. Jsou převzaty z eshopů jednotlivých vinařů v den uveřejnění článku; můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.
foto: autor, syfany.cz, farmos.cz